Международната агенция по енергетика (МАЕ) днес занижи прогнозата си за 2024 г. за ръста в търсенето на петрол, изтъквайки като причина “изключително слабите” доставки в страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), до голяма степен завършилото възстановяване след COVID-19 и увеличаващия се брой електромобили по пътищата.
В най-новия си месечен доклад за петролния пазар от МАЕ ревизират надолу с около 100 000 барела на ден прогнозата си за ръста в търсенето през 2024 г. до 1.2 млн. барела на ден.
От агенцията също така очакват темпът на растеж да се забави още повече до 1.1 млн. барела на ден през следващата година, “тъй като възстановяването след пандемията от COVID-19 e приключило.”
Докладът на МАЕ идва на фона на повишението в цените на петрола вследствие на нарасналото напрежение в Близкия изток, като участниците на енергийния пазар следят отблизо вероятността за нарушаване на доставките от региона.
Иран, която е член на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), обеща да отмъсти, след като обвини Израел, че е бомбардирала посолството ѝ в сирийската столица Дамаск по-рано през месеца.
Нападението повиши напрежението в район, който вече се бори с продължаващата война между Израел и Хамас. От Израел не са поемали отговорност за нападението.
Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпваха с 0.8% по-рано днес - до 90.45 долара за барел на борсата в Лондон, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) със срок на доставка през май бележат ръст в цената от близо 1% до 85.84 долара за барел.
“Свидетели сме на повишението на продажбите на електромобили, най-вече в Китай и Европа, но също така и в САЩ,” заяви пред CNBC Торил Босони, ръководител на отдела за петролни пазари и индустрия в МАЕ.
“Говори се много за това, че продажбите не нарастват с толкова колкото се е очаквало, но продажбите на електромобили и нарасналата икономичност на автомобилния парк намалява търсенето на бензин, поне в развитите икономики и особено в Китай.”
По отношение на основните опасения относно сигурността на предлагането на петрол, Босони казва, че агенцията следи Близкия изток много отблизо.
Продължаващите нападения срещу танкери в Червено море са основно притеснение, както и ескалиращото нападение между Иран и Израел и продължаващото напрежение между Русия и Украйна, с атаки срещу руски рафинерии.
“Има няколко точки на напрежение на петролния пазар днес, които следим много отблизо и които могат да окажат сериозно въздействие, ако има някакви значителни прекъсвания на предлагането,” допълва тя.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg