Японската манга е един от най-популярните видове комикси в света.
Рисунки, които наподобяват по идеи и структура днешните манга комикси, съществуват още от зараждането на японската култура.
Най-осезаем напредък този вид изкуство обаче бележи след края на Втората световна война. Манга комиксите набират все повече популярност по целия свят, като влиянието им става все по-значителни от края на 20 и началото на 21 век.
Създателите на манга обикновено се наричат мангака. Един от най-успелите и популярни мангака е Масаши Кишимото, който тази седмица навърши 48 г.
Кишимото е създател на популярната поредица “Наруто”, която е в сериализация цели 15 г. - в периода 1999 – 2014 г. Към 2019 г. от нея са продадени над 300 млн. копия в 46 държави.
В сериала Наруто е млад нинджа, в когото е затворен духът на лисица демон, унищожила в миналото голяма част от село Коноха. Момчето постоянно търси признание и мечтае да се превърне в Хокаге, или лидер на селото.
Кишимото е роден в префектура Окаяма на 8 ноември 1974 г. Домът му се намира близо до Хирошима, откъдето е неговият дядо.
Кишимото се интересува от манга още от ранна детска възраст и проявява желание да създава свои собствени комикси, като посочва Акира Торияма и Кацухиро Отомо като авторите, които са оказали най-голямо влияние върху него.
Той създава в продължение на няколко години манга за списание Weekly Shōnen Jump, на което е почитател.
Първият успешен манга роект на Кишимото носи името Karakuri ("Механизъм"), продаден на голямата издателската компания Shueisha през 1995 г.
През декември 1997 г. Кишимото получава предложение за самостоятелна история в списание Weekly Shōnen Jump. Новата версия на Karakuri дебютира две седмици по-късно, но поради лоши читателски отзиви е спряна.
През септември 1999 г. сериализираната версия на Наруто дебютира в Weekly Shōnen Jump и бързо се превръща в хит. Поредицата приключва след близо 15 години - на 10 ноември 2014 г.
Продажбите надхвърлят 113 милиона копия в Япония и над 95 милиона копия в САЩ, както и над 93 милиона копия в останалата част от света. Това означава, че общите продажби на поредицата са приблизително 301 милиона копия.
Най-популярната творба на Кишимото е адаптирана успешно в две аниме поредици – Наруто и Наруто Шиппуден.
Първата част на Наруто е в 220 епизода, разделени в 9 сезона. Към нея има и три филма. Втората част на Наруто носи името Наруто: Ураганни Хроники, като от нея има издадени 500 епизода и 7 филма.
По някои оценки общите приходи от поредицата комикси, аниме и филми надхвърлят 10 млрд. долара.
Масаши Кишимото има брат близнак на име Сейши, който също е мангака и създател на поредицата 666 Satan. Техните стилове са считани за удивително близки, като през годините е имало дори обвинения в плагиатство.
Според Сейши обаче, тези сходства не са целенасочени, а вероятно са в резултат на това, че двамата са повлияни от едни и същи неща. След няколко подобни обвинения, Масаши Кишимото призова почитателите си да спрат да обвиняват брат му, че го копира.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 2 часаДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 3 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 3 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 4 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 4 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 5 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНа живо: Спартак Варна - Хебър (Състави)
dsport.bgСтанислав Генчев: Доста тежки дни, но не съм и помислял за оставка (ВИДЕО)
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg