Японският производител на играчки MegaHouse представи миниатюрно кубче на Рубик - толкова мъничко, че вероятно ще се нуждаете от чифт пинсети, за да го наредите.

Всяко лице на куба, направен от алуминий, е с диаметър около пет милиметра. Той беше наличен за предварителна поръчка на уебсайта на производителя в четвъртък, като доставките се очакват през следващия април.

С тегло само 0.3 грама, играчката е около 1000 по-малка от оригинала. Всяка страна на деветте квадрата на шестте й лица е с размери само 1.6 милиметра.

От MegaHouse посочват пред CNN, че концепцията е създадена преди четири години, а процесът по производство е започнал през 2022 г. От Световните рекорди на Гинес са потвърдили през август, че това е най-малкият въртящ се пъзел куб в света.

Миниатюрният модел чупи рекорда, поставен от британския дизайнер на пъзели Тони Фишър през 2016 г., когато той представи 5.6-милиметрова версия.

Етикетът с цената подсказва обаче, че играчката вероятно ще бъде колекционерски артикул, а не куб, с който се играе. Тя се продава за 777 777 йени (5320 долара) и идва със стойка, обявяваща я за „най-малкото кубче на Рубик в света“.

Пускането на миникуба на пазара съвпада с 50-ата годишнина на въртящия се пъзел. Над 500 милиона кубчета са продадени, откакто унгарският изобретател Ерно Рубик го създава през 1974 г.

Рекордьори

Всяка година по света се провеждат турнири, като участниците се състезават за титлата „най-бърз играч“, нареждайки кубчета за части от секундата.

Настоящият рекордьор при нареждането на стандартно кубче 3x3x3 е 22-годишният американец от корейски произход Макс Парк, който нареди кубчето на Рубик за 3.13 секунди на състезание в Лонг Бийч в Калифорния през миналата година.

Той е следван от 10-годишния Уанг Йихенг от Китай, който постигна своя личен рекорд от 3.38 секунди на състезание в родната си страна през август, според World Cube Association.

Стандартната категория 3x3x3 - една от най-конкурентните, в момента е доминирана от двете страни, като Люк Гарет и Арън Хюйн от САЩ са съответно трети и четвърти, а китаецът Ду Юшен е класиран пети.