
McDonald's обяви изненадващ спад в продажбите, който бе първият от 13 тримесечия, на фона на тенденцията потребителите да избягват скъпите менюта във веригата заведения за бързо хранене.
Високата инфлация принуди потребителите с по-ниски доходи да се пренасочат към по-достъпни опции за хранене у дома. Това накара веригите за бързо хранене като McDonald's, Burger King, Wendy's и Taco Bell да разчитат повече на менютата, за да привлекат повече посетители.
Акците на McDonald's, които поевтиняват с 15% тази година, поскъпнаха с близо 4%, след като ръководители в компанията заявиха, че менюто за 5 долара, пуснато в края на юни, се продава по-добре от очакванията. Те също така допълниха, че компанията си сътрудничи с франчайзополучатели за продължаването му и след август.
Компанията, която потвърди прогнозата си за оперативен марж през 2024 г. от 45-49%, обяви, че ще действа по-избирателно с увеличенията на цените, за да защити рентабилността си.
"Въпреки че броят на посетителите не е толкова голям в момента, нещата би трябвало да се подобрят през второто полугодие с по-добрата стойност, която предлага менюто на компанията", казва пред Reuters Брайън Мълбери, портфейлен мениджър в Zacks Investment Management.

Глобалните продажби на McDonald’s от заведения, отворени поне от година, се понижават с 1% през второто тримесечие, в сравнение с очаквано увеличение от 0.5%. Общите приходи на компанията нарастват с 1%.
Главният изпълнителен директор на McDonald’s Крис Кемпчински заяви, че клиентите търсят много повече изгодни сделки и са станали "много дискриминиращи".
"Потребителските нагласи на повечето основни наши пазари остават ниски".
"Най-големият удар за McDonald's е, че потребителите с ниски доходи наистина са ограничили посещенията си", казва анализаторът в Edward Jones Брайън Ярбро.
Съпоставимите продажби на McDonald’s в САЩ се понижават с 0.7% през второто тримесечие, в сравнение със скок от 10.3% преди година. Продажбите на международните пазари, които съставляват близо половината от приходите на компанията за 2023 г., отчитат спад от 1.1%, най-вече заради слабото представяне във Франция.
По-бавното от очакваното възстановяване в Китай и конфликтът в Близкия изток са се отразили негативно на сегмента от дейността на McDonald's, в който заведенията се управляват от местни партньори, като продажбите намаляват с 1.3% в сравнение със скок от 14% година по-рано.
Компании като McDonald's и Starbucks също така пострадаха от бойкоти на потребители във връзка с войната в Газа, което се отрази на продажбите им в Близкия изток.
Въпреки това McDonald's се придържа към бюджета си за капиталови разходи в размер на до 2.7 млрд. долара, като повече от половината от тези средства са предназначени за нови заведения в САЩ и на международните пазари.
Компанията отчита 2.97 долара печалба на акция на коригирана база през второто тримесечие, при очаквани 3.07 долара.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
преди 5 часаСелото, в което всички снимат за YouTube
преди 5 часаПет признака, че е време да смените работата си
преди 5 часаБрутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
преди 6 часаЗа десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
преди 7 часаСпад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
преди 7 часаПрочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgНа живо: Левски удвои срещу ЦСКА 1948, Марин Петков с гол и асистенции
dsport.bgЛудогорец се отърси от загубата на „Лаута“ с три безответни гола срещу Крумовград
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg