Някои от най-големите френски брандове обзавеждат магазините си от производители в град Пловдив. Френското летище "Шарл де Гол" пък е направено в покрайнините на София. Всички тези примери показват важността на българската мебелна индустрия, като част от тази на ЕС и международните пазари. Това стана ясно по време на форума Investing in our Future, организиран от Darik Business Review.

Какво представлява регламентът за екодизайн?
Политиките на ЕС вървят към създаване на устойчив пазар, с преход към кръгова икономика. Това изключва изхвърлянето на мебелите отстрани на битовия отпадък.
Регламентът за "екодизайн", или "екопроектиране", както още е познат в България, е ново начинание на Европейския съюз. ЕК го прие в средата на миналата година, а целта е да създаде ясни правила, при които на територията на ЕС да се уреди устойчив пазар на устойчиви продукти. Това обясни Михаела Доцова, началник на кабинета на министъра на на околната среда и водите (МОСВ), по време на форума.
Основната идея е да се съдават и търгуват на европейския пазар единствено продукти, които имат дългострайност, надежност, да бъдат рециклируеми, да могат да бъдат ремонтирани, модернизирани, да бъдат създадени на основа на рециклирани материали, и да бъдат създадени с опция за дълготрайност, за да не се сменят на 3 години.
Darik Business Radar 2025: Investing in our future
Доцова припомни, че ЕС вече има опит с въвеждане на "екоетикиране", което представлява доброволна схема на всички произовдители, които искат да са на устойчивия пазар, с възможност да бъдат маркирани и така потребителите да знаят, че инвестират в устойчив продукт.
Тя каза, че следващата стъпка е това да се превърне в задължение, за да бъдат европейските продукти конкурентни на международния пазар.
Да това ще направи цената по-висока, но се очаква инвестицията да бъде по-трайна.

Какво е дигитален продуктов паспорт?
Доцова разясни, че дигиталният продуктов паспорт представлява база данни, достъпни на електронен носител. ЕК ще определи изискванията за всяка една продуктова група за устойчивост, където ще се вменят задълженията за информацията и съдържанието на продуктовия паспорт. През него потребителят ще получи информация от какво е произведен продуктът, как да го монтира, ремонтира и къде са местата, на които може да се третира, разглобява и рециклира.
Предизвикателствата, като във всеки един цикъл в живота, са само в началото. След това ще берем плодовете на труда си.
По думи на експерта предизвикателствата пред въвеждането на новите регулации както пред държавите - членки, така и пред бизнеса, са да бъдат достатъчно активни в изработването на изискванията за устойчивост, така че условията да бъдат полезни за развитието на икономиката.
Другите предизвикателства ще са формирани около прилаганети и контрола на това какво влиза на пазарите и от трети страни.
Investing in our future се осъществи с подкрепата на Филип Морис България, Летище София, EY Bulgaria, БКДМП, AstraZeneca, ОББ, ВВТ Инженеринг ЕООД, Matti Events and Fine Food и Асоциация за развитие на човешките ресурси. Медийни партньори на събитието са darik.bg и dir.bg.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Германци купуват българския бранд за алуминиеви и PVC дограми Profilink
преди 8 часаНай-възрастният маратонец загина в катастрофа на 114 години
преди 9 часаЕксперт: Няма как да взимаш 1500 лв. заплата, а да имаш кредити над 500 лв.
преди 9 часаКои икономики в ЕС ще пострадат най-много от горещините? Къде е България?
преди 9 часаНаша съседка произвежда 75% от лешниците по света, но студът може да я спре
преди 10 часаNvidia възобновява продажбите на ключов AI чип за Китай
преди 10 часаПрочети още
Ново проучване обяснява какво причинява затлъстяването
darik.bgКая Калас: Новите санкции срещу Русия трябва да са факт до утре
darik.bgМинистерството на туризма извършва цялостна проверка на Златни пясъци
darik.bgКрило се завърна в строя за ЦСКА
dsport.bgНене донесе победата на Берое в последната контрола, тренирал с Меси дебютира
dsport.bgАсистираната репродукция - надежда, а не табу
9meseca.bg