Най-новите щатски на мита върху търговията, които бяха обявени вчера, ще изтощят още повече световната икономика, която е едва възстановена от скока на инфлацията след пандемията, има рекордни задължения и страда от геополитическите борби.

В зависимост от това как президентът на САЩ Доналд Тръмп и лидерите на други държави ще процедират сега, периодът може да се превърна в повратна точка за една глобализирана система, която досега приемаше за даденост силата и надеждността на САЩ, която бе най-големият компонент в нея.

"Митата на Тръмп носят риск от унищожаване на световния ред в свободна търговия, който самата САЩ оглавяваше от Втората световна война насам," казва пред Reuters Такахиде Киучи, икономист в Nomura Research Institute.

В идните месеци обаче ще има просто вдигане на цените, а оттам понижаване на търсенето.

"Гледам на това като на промяна към по-лошо представяне за щатската и световната икономика, засилване на несигурността и евентуално насочване към нещо, което бихме нарекли глобална рецесия," казва Антонио Фатас, микроикономист в бизнес училището INSEAD във Франция.

Вчера Доналд Тръмп обяви, че ще наложи 10% базови мита върху целия внос на САЩ и показа таблица с по-високи мита за някои от най-големите търговски партньори на страната, в това число 34% спрямо Китай и 20% спрямо ЕС.

Преди това бе потвърдено 25% мито върху вноса на автомобили и авточасти. Тръмп обяви, че митата ще върнат стратегически важни производствени възможности в САЩ.

Съгласно новите глобални мита, наложени от Тръмп, щатските мита върху целия внос скачат до 22%, което е най-високото ниво от около 1910 г. в сравнение с едва 2.5% през 2024 г., казва Олу Сонола, ръководите икономически изследвания за САЩ във Fitch Ratings.

"Това променя нещата не само за САЩ, но и за световната икономика," казва Сонола. "Много държави вероятно ще се озоват в рецесия."

Управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева заяви по-рано през седмицата, че на този етап не очаква глобална рецесия. Тя допълни, че Фондът скоро ще направи малка „корекция“ надолу в своята прогноза за 3.3% ръст на глобалната икономика за 2025 г.

Ефектът върху отделните икономики обаче ще се различава значително, предвид нивата на митата, които варират от 10% за Великобритания до 49% за Камбоджа.

Ако резултатът е по-широка търговска война, това би имало още по-големи последици за производители като Китай, която ще трябва да търси нови пазари на фона на слабото местно потребление.

"Азиатските икономики ще бъдат засегнато по-сериозно от останалите от реципрочните мита на САЩ," казва Марсел Тиелиант от Capital Economics. "Те не само са изправени пред по-високи мита от повече от останалите държави, но също така са по-зависими от търсенето на щатските стоки."

Ако митата тласнат САЩ към рецесия, това ще натежи сериозно върху икономиките на развиващите се държави, чието представяне е тясно свързано с това на най-голямата икономика в света.

Акциите поевтиняха, а инвеститорите потърсиха сигурността на облигациите, златото и йената днес на фона на нарасналите икономически опасения.

Обърнат свят

Верижните ефекти за централните банки и правителствата също са потенциално големи.

Разпадането на вериги на доставки, които в продължение на години ограничаваха цените за потребителите, би могло да доведе до свят, в който инфлацията е по-висока от 2%, целевото ниво, което според централните банкери в момента е управляемо.

Това би усложнило решенията на Централната банка на Япония, която може да бъде поставена под натиск да се бори с инфлацията с повече повишения на лихвите и на фона на удар, които ще понесе експортния ѝ сектор от щатските мита.

Страните обаче няма много какво да направят освен да смекчат икономическия удар и да молят Вашингтон за изключения. Автоизносители от Япония, срещу които бяха наложени 24% мита и Южна Корея (25%) дадоха индикации, че планират да предприемат спешни мерки в подкрепа на засегнатите бизнеси.

Въпреки че са съюзници на САЩ, двете държави бяха посочени от Тръмп като най-сериозни нарушители на лоялните търговски практики.

Министърът на търговията на Япония предупреди, че щатските мита може да нарушават правилата на Световната търговска организация, но заяви единствено, че Токио ще обмисли "различни опции" за това как да реагира. "Като се имат предвид силните връзки със САЩ в сферата на националната сигурност, Япония не разполага с карти, които да изиграе, за да получи отстъпки," казва Киучи от Nomura.

Австралийският премиер разкритикува митата като "действие не от приятел", но изключи реципрочни мерки.

Слабото икономическо представяне ще задълбочи проблемите на някои държави при изплащането на рекордния световен дълг от 318 трлн. долара и при набирането на средства за бюджетни приоритети като отбрана, климатични действия и социални помощи.

Какво ще се случи, ако митата не постигнат целта на Тръмп за инвестиции на частния сектор в производство в САЩ, предвид недостига на служители в страна, която има близо пълна заетост?

Някои очакват той да търси други начини да премахне търговския дефицит на САЩ, който го дразни толкова много като, например, настоява други държави да се присъединят към ребалансиране на валутните курсове в полза на американските износители.

Подобни ходове биха могли да застрашат привилегированата позиция на долара като предпочитана резервна валута. Това е резултат, който малцина прогнозират, дори и само заради липсата на реални алтернативи на долара.

Въпреки това, президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард заяви тази седмица, че Европа трябва да действа сега и да ускори икономическите реформи, за да се конкурира в това, което тя нарече „обърнат свят“.

„Всички се възползваха от хегемона, САЩ, които бяха ангажирани с многостранен, базиран на правила ред“, заяви тя за ерата след Студената война на ниска инфлация и увеличаваща се търговия в отворена глобална икономика." Днес трябва да се борим със затваряне, фрагментация и несигурност."