Големите технологични компании са изправени пред най-голямото си предизвикателство от десетилетия, тъй като регулаторите от двете страни на Атлантическия океан предприемат мерки срещу предполагаеми антиконкурентни практики.
Те биха могли да доведат до разпореждане за разделяне на Apple и притежаваната от Alphabet - Google, което би било първо за индустрията.
Това, от своя страна, би могло да вдъхнови регулаторните органи по света да се присъединят, както се вижда от множеството антимонополни разследвания в различни държави след началото на тези в ЕС и САЩ.
Откакто AT&T беше разделена преди точно 40 години, нито една компания в САЩ не е била изправена пред вероятността от подобен ход, иницииран от регулаторните органи.
От Google са казвали, че не са съгласни с обвиненията на властите в ЕС, докато от Apple заявиха, че по отношение на фактите и закона, заведеното съдебно дело в САЩ е неправилно.
През 1984 г. AT&T, известна още като Ma Bell, беше разделена на седем отделни компании, наречени Baby Bells, за да бъде разбит един от най-влиятелните монополи на 20-и век. AT&T, Verizon и Lumen са единствените оцелели компании от това разделение.
Регулатори сега твърдят, че компании, като Apple и Google, са изградили непробиваеми екосистеми около своите продукти, вследствие на което за клиентите е трудно да преминават към конкурентни услуги, което пък доведе до създаването на термина „оградени със стени градини“.
Миналата седмица Министерството на правосъдието на САЩ предупреди Apple, чиято пазарна капитализация възлиза на 2.7 трлн. долара, че евентуално разпореждане за разделяне на компанията не е изключено - като начин за възстановяване на конкуренцията.
Институцията обедини усилия с 15 щата в общо дело срещу производителя на iPhone за монополизиране на пазара на смартфони, осуетявайки усилията на конкуренти и надувайки изкуствено цените.
Дори и това да стане факт, вероятно ще са необходими години, за да се реши случаят, срещу който Apple обеща да се бори.
Предприетите от САЩ действия обаче идват на фона на други увеличаващи се заплахи от Европа.
Големите технологичния компании ще бъдат следено по-отблизо, като Apple, Meta Platforms и Alphabet вероятно ще бъдат разследвани за потенциални нарушения на Закона за цифровите пазари (DMA).
Това може да доведе до големи глоби и дори до разпореждания за разделяне при повторни нарушения, пише Reuters, позовавайки се на запознати източници, пожелали анонимност.
Еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер помогна за проправянето на пътя за драстични мерки през миналата година, когато обвини Google в антиконкурентни практики във връзка с рекламния бизнес на компанията.
Тя заяви, че изискването Google да продаде част от активите си изглежда като единствения начин за избягване на конфликти на интереси, тъй като това би попречило на гиганта да облагодетелства своите собствени услуги за дигитална реклама.
Очаква се Вастагер да излезе с окончателно решение до края на годината.
Евродепутатът Андреас Шваб, който има сериозно участие в изготвянето на правилата по Закона за цифровите пазари на ЕС, влезли в сила този месец, казва, че законодателите искат смели действия срещу големите технологични компании, които пренебрегват правилата.
"Ако не се съобразяват със закона, можете да си представите какво ще поиска Европейският парламент. Разделяния. Крайната цел е пазарите да бъдат отворени, справедливи и да позволяват повече иновации," заяви той.
Разделянията са трудни за осъществяване
Далече не е сигурно, че регулаторните органи ще издадат заповеди за разделяне, като всяко действие може да доведе просто до глоба.
Правни експерти също така предполагат, че делото срещу Apple, което използва като основа това срещу Microsoft от 1998 г., би могло да е по-трудно този път.
"В ЕС има по-малко традиции за разделяне на компании, като подобен ход се счита за последна мярка. Никога досега не се е случвало," казва представител на Европейската комисия, пожелал анонимност.
Силно интегрираната система на Apple също така би направила разделянето на компанията по-трудно, в сравнение с такова на Google, твърди адвокатът Деймиън Джераден от Geradin Partners, който консултира няколко разработчици на приложения по други дела срещу Apple.
"Изглежда ми много по-сложно. Говорите за нещо, което е интегрирано. Не можете да принудите Apple да се раздели със своя App Store, например. В това няма логика," казва той.
Според него, по-добре би било да се предприемат поведенчески мерки спрямо Apple, които я задължават да прави определени неща, докато в случая с Google евентуална заповед за разделяне може да е насочена просто към придобивания, които имат за цел да подсилят нейни ключови услуги.
"По-вероятно е министерството на правосъдието на САЩ да търси решения, като отваряне на хардуерни функционалности или гаранции, че разработчиците не са дискриминирани по отношение на ценообразуването," казва Макс фон Тюн, директор на Open Markets.
"Мисля, че искат да кажат, че всичко опции са на масата, но това не означава непременно, че ще поемат по този път," допълва той.
Apple генерира по-голямата част от своите близо 400 млрд. долара приходи годишно от продажбата на хардуер - iPhone, Mac, iPad и умни часовници, след което се нарежда бизнесът ѝ с услуги, който ѝ носи близо 100 млрд. долара приходи годишно.
Структурни решения, като разделянето на компании, в крайна сметка, ще бъдат обжалвани в съда, казва Асимакис Комнинос, партньор в правната кантора White & Case.
"Бих казал, че случаите на наложени структурни мерки, като разделяния, не са много, но малкият предишен опит показва, че в добавка към огромните правни предизвикателства, това е много сложно," посочва той.
Еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер и комисарят по вътрешния пазар Тиери Бретон обявиха днес, че ЕС започва разследвания срещу някои от най-големите технологични компании заради антиконкурентни практики.
Дейността на Meta, Apple и Alphabet, която притежава Google, се разглежда за евентуални нарушения на Закона за цифровите пазари (DMA), въведен през 2022 г.
Изявлението идва три седмици, след като ЕС глоби Apple с 1.8 млрд. евро за нарушаване на законите за конкуренцията при услугите за стрийминг на музика.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Румънски коледен базар на второ място сред най-добрите в Европа за 2024 г.
преди 3 часаGoogle ще захранва AI центровете си за данни с ядрена енергия
преди 3 часаКогато вагон-ресторантите са върхът на лукса в Европа
преди 3 часаГодишната инфлация на най-ниски нива от март 2021 г.
преди 4 часаЖилищата в Солун - по-скъпи от тези в Атина
преди 4 часаЧовешкото обоняние - по-силно, отколкото се смяташе
преди 4 часаПрочети още
България си взима последно сбогом с легендата Кирил Маричков (СНИМКИ)
darik.bgЗапочва работа по план на строеж на тунел под Петрохан
darik.bgМария Бакалова разкрива как се подготвя за ролята си в „Стажантът“ и споделя мнението си за Тръмп
darik.bgЛиъм Купър продължава да се подготвя на облекчен режим преди Левски - ЦСКА
dsport.bgТомас Тухел продължава да е фаворит за нов селекционер на Англия
dsport.bgПрограма 'Думи, за да прегърнеш загубата' подкрепя жени, преживели аборти или пренатална загуба
9meseca.bg5 необичайни рецепти с тиква за октомври и Хелоуин
idei.bgТенденции в обзавеждането на дома през 2025
idei.bgНепретенциозни стайни растения, които ще радват окото през цялата година
idei.bg