Земетресението в Тайван от 3 април бе най-силното, удряло страната през последните 25 години. То взе седем жертви, рани стотици хора, нанесе щети на сгради и спря железопътния трафик. 

Трусът край източното крайбрежие на острова, който е бил с магнитуд 7.4 по скалата на Рихтер, е наложил евакуация на заводите за производство на полупроводници. Това е и поредното напомняне за това колко уязвимо е световното предлагане на чипове на сеизмични рискове, пише Financial Times. 

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, най-големият производител на съвременни чипове в света, спря някои от поточните си линии и евакуира персонала от съоръженията след земетресението. По-малкият местен партньор United Microelectronics Corp също спря мощностите си и евакуира служителите си.

Технологичният напредък в изграждането на заводи за производство на чипове през последните години помогна за намаляване на риска от сеизмични смущения и щети от земетресения. Но високите нива на прецизност, необходими за производството на полупроводници, означават, че земетресенията остават сериозно предизвикателство за индустрията.  

Производството на чипове е силно уязвимо на външни шокове и замърсяване от чужди частици, включително прах и отломки. Дори и най-малката вибрация по време на процеса на производство на чипове, който използва фотолитография, може сериозно да промени партидите, което води до по-висок процент бракувани компоненти или такива с ниско качество.

В момента почти три четвърти от световните заводи за производство на чипове са в Азия. Освен това много от фабриките са в райони, предразположени към земетресения. Тайван и Япония, например, които са считани за високорискови от сеизмична гледна точка, са дом на близо 200 завода за производство на полупроводници.

Тайван, където са идентифицирани 42 активни разлома, се намира по протежение на т. нар. "тихоокеански огнен пръстен“ - линията на сеизмичните разломи, където се случват 90% от земетресенията в света. В Южна Корея и Китай, които се считат за региони с умерена сеизмичност, са разположени голяма част от останалите заводи.  

Може и да не е съвпадение, че TSMC и Samsung избраха Аризона и Тексас за домакини на новите им заводи в САЩ - и двата щата са зони с нисък сеизмичен риск. Intel също има фабрики в Аризона. Акциите на TSMC и конкурентната ѝ MediaTek се повишиха с около 50% през изминалата година, отразявайки очакванията за голямо търсене, свързано с изкуствения интелект.

Не могат да бъдат изключени прекъсвания на глобалното снабдяване с чипове, дори ако не бъдат открити щети в съоръженията за производство на чипове в резултат на силното земетресение от 3 април. Заводите обикновено остават затворени в продължение на седмици, докато минат всички инспекции. Сложният процес на рестартиране на съоръженията за производство на чипове може да отнеме до две седмици.

А в дългосрочен план експертите са на мнение, че диверсифицирането на производствения капацитет не само ще намали риска от евентуално геополитическо напрежение, но и от сеизмичната активност.