Много държави вече се отказаха от монетите с ниска номинална стойност. Но дали Германия, известна със своя сантимент към парите в брой, ще последва техния пример и ще спре да приема най-малките евро монети? Други европейски нации вече тръгнаха по този път.

Някои любовни отношения не продължават вечно. А любовта на Германия към кеша може бавно да се сблъска с преграда от медни и стоманени стени, в лицето на монетите от 1 и 2 евро цента. Докато идеята за премахване на тези монети набира популярност, тя наскоро намери високопрофилен поддръжник в група, свързана с Bundesbank, централната банка на страната. Това се случва точно след като американският президент Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед, която принуди монетния двор на САЩ да спре да прави пенита.

Какво им е лошото на малките монети? Кой не си събира в буркани?

Бурканите с монети всъщност са част от проблема. Банките отдавна се оплакват, че продължават да се произвеждат монети с ниска номинална стойност, които не се връщат, защото хората ги получават като ресто, но не ги харчат активно. Те или ги хвърлят на земята, или ги складират у дома, което означава, че те фактически излизат от обръщение.

Като резултат, ЕС продължава да сечи нови монети. Според Европейската централна банка (ЕЦБ) в момента в обръщение има 40.1 милиарда монети от 1 евро цент и 31.4 милиарда монети от 2 евро цента.

Новото усилие в Германия да се премахнат монетите с ниска стойност дойде от Националния форум за парите в брой през март. Националният форум за парите в брой е група, подкрепена от Bundesbank, която се фокусира върху поддържането на наличността и приемането на кеша като универсално средство за плащане. При разглеждането на монетите от 1 и 2 евро цента, групата реши, че те не са необходими. Изискването за предоставяне на точни монети е изместено от други фактори като икономии, ефективност и дори намаленото въздействие върху околната среда от неуместното сечене и преместване на малки метални дискове. Групата призовава министерството на финансите да "постави и напредва с въвеждането на задължително правило за закръгляне в Германия", според прессъобщение, цитирано от DW. 

Какво е правилото за закръгляне на парите в брой?

Един от аргументите за запазването на монетите с малка номинална стойност е „перфектността на счетоводството“, каза Джеси Крафт, асистент-куратор в Американското нумизматично дружество, организация, посветена на изследването на монети и пари.

Тъй като повечето страни по света използват десетична система, която достига до стотни от дадената единица, има смисъл да съществуват монети, които могат да покрият тази стойност.

Но Националният форум не иска да изтрива концепцията за монетите от 1 и 2 евро цента, а просто да ги извади от обръщение при кешови плащания. Цена като 9.99 евро все още може да бъде платена електронно. Но когато става въпрос за плащане на същата сума в кеш, ще се приложат правила за закръгляне.

Без монети от 1 и 2 евро цента, ще се изисква закръгляне нагоре или надолу до най-близките 5 евро цента. Важно е да се отбележи, че индивидуалните цени няма да се закръглят, само общата сметка. Същата сметка от 9.99 евро ще стане 10,00 евро при плащане в кеш.

Други държави вече са премахнали монетите

Аргументът за премахване на монетите с малка номинална стойност е, че тези монети не носят икономическа стойност.

Нищо в магазина не струва една или две цента. Ако специфични номинали се произвеждат само заради прецизност, но не могат да се използват за покупки, тогава системата трябва да бъде променена — не на основно ниво, а просто така, че всички монети в обръщение да могат да се използват правилно“, каза Крафт.

Държави като Албания, Алжир, Виетнам и Замбия вече са премахнали малките монети. Австралия и Нова Зеландия също. Съединените щати спират да секат пенита през 1857 г. Канада премахна монетата от 1 цент през 2013 г., защото беше по-скъпо да я произвеждат, отколкото да печели от нея. Тръмп предложи подобен аргумент за прекратяване на производството на пени в САЩ.

Кои държави вече прилагат закръгляне в Европа?

В Европа, Швеция, Унгария и Дания вече използват метода за закръгляне на кеша. В еврозоната Белгия, Естония, Ирландия, Италия, Нидерландия и Словакия също прилагат форма на закръгляне при кешови плащания.

Проучване на "Евробарометър", публикувано през декември 2024 г., показа, че малко над 60% от респондентите в еврозоната подкрепят премахването на монетите от 1 и 2 евро цента и замяната им със задължително закръгляне. Поддръжниците на това виждат в него начин за намаляване на производството, обработката, сортирането и транспортирането на монетите. Други твърдят, че това е стъпка към премахването на кеша или добра извинение за търговците да увеличат цените, макар и с няколко цента.

Други държави може също да последват този път, но намирането на решение на ниво Европа може да се окаже трудно. Има много въпроси, които трябва да се вземат под внимание при премахване на монетите: Ще останат ли съществуващите монети законни платежни средства? Какво ще се случи с вече съществуващите монети? Могат ли монетите да бъдат рециклирани?

Германците все още обичат кеша

Крафт не смята, че премахването на монетите с малка номинална стойност е път към изчезването на кеша. „Тези неща са се случвали и ще се случват отново“, каза той. „Една от основните причини, поради които хората имат силна привързаност към физическия кеш, е анонимността, която той осигурява.“

Други се опасяват, че технологията, върху която разчита цифровото плащане, може да не работи, когато кешът е наистина необходим — като по време на извънредни ситуации или големи прекъсвания на електричеството.

Германците, например, все още обичат да плащат с кеш — независимо дали има извънредна ситуация или не. През 2023 г. кешът остана най-често използваното средство за плащане в Германия, където бе използван в 51% от всички трансакции, според проучване на Bundesbank. В същото време използването на кеш намалява заради онлайн пазаруването и по-голямото приемане на карти и мобилни методи на плащане.

Проучването показа, че средно един германец има около 100 евро ($113) в портфейла си, сума, която не се е променяла в сравнение с предишни години. Банката не е питала колко от тези пари са в малки монети.