Мега събитията, като Олимпиадата или дори големи концерти, подобно на турнето Eras на Тейлър Суифт, водят до повишаване на търсенето на хотелски стаи и самолетни билети, както и на някои други стоки и услуги, необходими на наплива от посетители.

Въпреки това, повечето потребители може и да не усетят въздействието им, се посочва в анализа, цитиран от CNBC.

Някои данни обаче предизвикват известно безпокойство. Това е така, защото методът за изчисляване на промените в потребителските цени може да улови рязко нарастващите разходи в отрасли, свързани с туризма (хотелите, например) и да създаде изкривено впечатление.

"Олимпийските игри и концертите на Тейлър Суифт създават внезапен шок в търсенето. Методът за измерване на тези цени е по-вероятно да улови необичайния и преходен модел на търсене и именно тук се случва увеличаването на инфлацията на потребителските цени“, пише Пол Донован, главен икономист в UBS Global Wealth Management.   

Подобен феномен вече беше наблюдаван по време на Eras Tour на Тейлър Суифт, което повиши приходите на хотелите в градовете, които бяха домакини на концертите.

Тази година цените на хотелите в Обединеното кралство се повишиха през юни, но, според Донован, по-високите разходи може да са били поети само от феновете на певицата.

Междувременно, летните Олимпийски игри предизвикват подобно явление в Париж. "Туристите, които се стичат в Париж за Олимпийските игри и плащат по-високите цени на тези стоки и услуги, не са представителни за френските потребители“, се посочва още в анализа на UBS. 

Има ли бум в парижките хотели?

Въпреки че хотелите в Града на светлината изпитваха затруднения в началото на юли, с приблизително 60% спад в нивата на заетост, тенденцията по време на игрите се обърна. 

Нивата на заетост на хотелите в Париж по време на Олимпийските игри, които започнаха на 26 юли и бяха закрити на 11 август, са се увеличили спрямо миналата година, според глобалната компания за данни за недвижими имоти CoStar. Очаква се в дните след церемонията по закриването те да намалеят до обичайните си нива и дори да паднат под тях.

Хотелиерската индустрия в града също отбеляза огромно увеличение на цените на годишна база. За всеки ден през първата пълна седмица от тазгодишната Олимпиада от 28 юли до 3 август CoStar установява 206% годишен ръст на седмичните приходи за налична стая.

Той е подкрепен и от увеличението на заетостта със 17.4 процентни пункта до 85.4%, както и увеличение на средната дневна ставка от 143%.

Значителен скок на цените се наблюдава и в други части на Франция. В околния регион Ил дьо Франс CoStar установява, че дневните цени на хотелските стаи са нараснали с 83.4% през седмицата, приключила на 27 юли, спрямо предходната година.  

"Дали средностатистическият французин иска да остане в Париж в момента? Абсолютно не, освен ако не е луд или не отива да гледа Олимпиадата. Повечето от тях не са засегнати от скока на цените“, коментира Донован. 

Олимпийски успехи

Въпреки това игрите привличат огромен брой туристи. Само през първата седмица парижкият туристически офис отчете 1.73 милиона посетители във френската столица, което е увеличение от 18.9% спрямо 2023 г.

От тях 924 000 са международни туристи (14% увеличение спрямо миналата година), като най-големият брой чуждестранни посетители идват от САЩ. Френските туристи, идващи в града, са се увеличили с 25.1% - до 803 000 спрямо миналата година.

Като цяло туристическата служба е изчислила общо 15.3 милиона посетители за Олимпийските и Параолимпийските игри (11.3 милиона за първите и 4 милиона за вторите).

Това става на фона на рекордни продажби на билети за Игрите. Организационният комитет на Париж 2024 обяви, че общо 10.6 милиона билета са продадени или разпределени за Олимпийските и Параолимпийските игри досега, като поне 9.4 милиона са за Олимпиадата и най-малко 1.2 милиона - за Параолимпийските игри. Предишният рекорд се държеше от Игрите в Атланта през 1996 г. с 8.3 милиона продадени или разпределени пропуски.

„Туризмът, несвързан с Олимпиадата, обаче изпитва затруднения“, казва още Донован, отбелязвайки, че това отличава игрите от Eras Tour и други мега събития.

Колебания в търсенето се наблюдават и в други свързани области на парижката икономика, като например авиацията. Въпреки прогнозите на някои авиокомпании за спад в приходите за третото тримесечие в резултат на по-малкия трафик до Париж това лято, последните данни на Visa показват, че резервациите за полети до града са се увеличили с 39% в периода преди Олимпиадата спрямо периода отпреди година. 

Малкият бизнес също регистрира печалби. Данните на Visa показват, че малкитеи фирми в Париж получили годишен тласък на продажбите от 26% през първия уикенд на игрите.

Дългосрочните ефекти

Въпреки че дългосрочното икономическо въздействие на Олимпиадата в Париж все още е несигурно, Донован очаква, че в крайна сметка то вероятно ще бъде положително. Той цитира предишните Олимпиади, по време на които е регистриран бум на туризма (например Барселона през 1992 г.). 

Париж 2024 може да генерира над 11 милиарда евро дългосрочно икономическо въздействие, според скорошно проучване на Центъра за право и икономика на спорта. Международният олимпийски комитет каза, че на следващите две летни олимпийски игри може да се създаде още по-голяма стойност.

Това ще бъдат първите летни игри, които се очаква да струват под 10 милиарда долара от Сидни 2000 г. насам. Парите бяха спестени заради това, че 95% от спортните съоръжения са вече съществуващи или временни. Тази стратегия може да отбележи повратна точка за олимпийското движение, смятат експертите.