
Глобалният публичен и частен дълг отчита най-големия си спад от 70 години през 2021 г. - след като беше достигнал рекордни нива заради ефектите от COVID-19, но като цяло остава доста над нивата отпреди пандемията, обявиха от Международния валутен фонд.
По данни на финансовата институция общият публичен и частен дълг се е понижил с 10 процентни пункта, до 247% от глобалния БВП през 2021 г., след като достигна 257% от БВП през 2020 г. За сравнение, той е бил 195% от БВП през 2007 г., преди световната финансова криза.
В доларово изражение световният дълг е продължил да нараства, макар и с много по-бавни темпове, достигайки рекордните 235 трлн. долара през миналата година.

Дълговите съотношения се очаква да се понижат допълнително в повечето държави през 2022 г., предвид номиналния ръст на БВП, но през 2023 г. ситуацията ще е по-различна заради прогнозите за икономически спад в много страни и повишаващите се разходи за обслужването на дълга, заяви директорът по финансовите въпроси на МВФ Витор Гаспар.
От финансовата институция обявиха, че частният дълг, който включва нефинансови задължения на корпорации и домакинства, е в основата на цялостното понижение, понижавайки се с 6 процентни пункта - до 153% от БВП през 2021 г., като в тази статистика са включени данни от 190 държави.
Понижението с 4 процентни пункта на публичния дълг - до 96% от БВП, е най-големият подобен спад от десетилетия, казват от МВФ.
Необичайно големите изменения в дълговите съотношения са причинени от икономическото възстановяване след COVID-19 и бързото нарастване на инфлацията, според МВФ.
Дълговата динамика варира при различните групи държави. Развитите икономики отчитат най-голям спад на дълга, като публичният и частният дълг падат с 5% от БВП през миналата година. Подобни резултати се отчитат и на развиващите се пазари, с изключение на Китай.
При страните с ниски доходи обаче общите дългови съотношения продължават да нарастват през 2021 г., вследствие на по-големия частен дълг, като общият дълг достига 88% от БВП.
Дълговите нива на страните с ниски доходи в момента са най-високи от 90-те години на 20-ти и началото на новия век.
Има засилващи се опасения относно способността на страните с ниски и средни доходи да обслужват задълженията си, като около 25% от страните от развиващите се пазари и над 60% от страните с ниски доходи са близо до това или вече изпитват дългови заруднения.
От МВФ предупреждават, че ще бъде все по-трудно да се управляват високите нива на дълг, ако икономическите перспективи продължават да се влошават, а лихвите продължават да растат.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Дегустация на космическа храна в Авиомузей Бургас за Деня на космонавтиката
преди 12 минЗадават се повече високоскоростни влакове между Лондон и Европа?
преди 13 минБългария се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
03.04.2025Селото, в което всички снимат за YouTube
03.04.2025Пет признака, че е време да смените работата си
03.04.2025Брутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
03.04.2025Прочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГьозтепе на Стоилов обърна Бешикташ на Солскяер край Босфора за 1/2-финал в Купата
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Вуцов спря алармата в Левски!
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg