
Преди година малцина биха предположили, че пазарите в еврозоната ще предложат искрица надежда. Испания, Португалия и Франция отчетоха през май 2023 г. инфлация от съответно 2.9%, 3.9% и 6%.
Показателят се понижи от 8.9% в САЩ през юни 2022 г. до 4.9% през април 2023 г. Във Великобритания последните данни сочат 8.7% инфлация спрямо рекордните 11.1% през миналия октомври.
Въпреки пониженията, очакванията са, че Европейската централна банка ще продължи да повишава лихвите. Президентът й Кристин Лагард обяви, че ЕЦБ няма да прави пауза в своята политика.
Новозеландската централна банка вече сигнализира, че е достигнала най-високите нива на основната си лихва.
Федералният резерв на САЩ вероятно ще е следващият, стигнал до подобно решение, въпреки продължаващите дебати дали ще има ново (може би последно) увеличение на заседанието на 15 юни.
ЕЦБ, Централната банка на Англия, както и централните банки в Австралия и Швейцария обаче планират нови увеличения.
Когато някоя от големите централни банки прави пауза или променя политиката си, това създава волатилност на валутните пазари и предоставя добри възможности за част от инвеститорите.
Цените на луксозните имоти
Ръстът на цените вече се успокои. По-високите лихви по ипотечните кредити отслабват интереса на купувачите. Във Великобритания близо половината потребители, изтеглили ипотечни кредити, не са ги рефинансирали, след като централната банка започна да повишава лихвите.

Дори и първокласните имоти не са имунизирани срещу понижение.
В Нова Зеландия, основната лихва е повишена 12 пъти - до 5.5% спрямо 0.25% към октомври 2021 г. Затова не е изненада, че местните градове са на дъното в класацията на Prime Global Cities Index, следящ изменението на цените на луксозните имоти към март 2023 г.
Индексът отчита първото си понижение на годишна база от финансовата криза през 2007-2008 г.
Начело в подреждането е Дубай с повишение от 44% на годишна база. Общият ръст спрямо началото на пандемията вече е от 149%. По-голяма част от този ръст в Дубай идва от международните купувачи на имоти.
Броят на ултрабогатите хора в Обединените арабски емирства, или тези с активи за над 30 млн. долара, е скочил с 18% през 2022 г. до 1 116. В следващите пет години най-силен ръст на богаташите се очаква в Унгария, Турция, Полша и Нова Зеландия.
Движението на парите
Богатите хора пътуват все повече, като расте и интересът към промяна на постоянния адрес.

Докладът на Knight Frank Wealth Report показва, че 13% от богатишите искат да притежават втори паспорт, като този дял е още по-висок (16%) за състоятелните хора в Азия.
Част от държавите се стремят да привлекат чуждестранни инвестиции и купувачи чрез златни визи или ниски данъци (Дубай, Барбадос, Италия), докато други слагат край на тези програми (Португалия) или въвеждат забрана за покупка на имоти от чужденци (Канада и Нова Зеландия).
Това означава, че богатите хора ще трябва да ориентират в далеч по-сложен политически и икономически пейзаж.
Днес предоставянето на златни визи не е насочено към покупка на имот, а към създаването на работни места, иновации и капиталови инвестиции, тъй като правителствата по света продължават да полагат усилия да подобрят недостъпността на имотния пазар.
Визите за дигитални номади имат основна цел да стимулират местните икономики с фрийлансъри, технологични експерти и креативни хора.
Диверсификация на имотното портфолио
Общо 14% от богатите хора планират да направят промени в имотното си портфолио през 2023 г., посочват от Knight Frank, като се позовават на своя Wealth Report.
Част от тях ще хеджират против инфлацията, а други просто искат да разпределят риска при падащия пазар.

Богаташите все по-често поглеждат и към други алтернативни вложения – от студентски общежития, до соларни ферми, лозя и други.
Американците днес все по-често проявяват интерес към имотите пазари в Европа и Великобритания заради поскъпналия долар. Купувачите от Близкия Изток се насочат към Париж, Лондон и Ню Йорк.
Латиноамериканците харесват Маями, Мадрид и Лисабон, докато азиатците най-често купуват имоти в Лондон, Ню Йорк, Калифорния и Сидни.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
преди 14 часаПреди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
преди 14 часаЗащо гърците окачват октоподи на слънце?
преди 15 часаИсторията на Нюйоркската фондова борса
преди 15 часаBerkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
преди 16 часаДългите работни часове променят структурата на мозъка?
преди 16 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg