Преди година малцина биха предположили, че пазарите в еврозоната ще предложат искрица надежда. Испания, Португалия и Франция отчетоха през май 2023 г. инфлация от съответно 2.9%, 3.9% и 6%.
Показателят се понижи от 8.9% в САЩ през юни 2022 г. до 4.9% през април 2023 г. Във Великобритания последните данни сочат 8.7% инфлация спрямо рекордните 11.1% през миналия октомври.
Въпреки пониженията, очакванията са, че Европейската централна банка ще продължи да повишава лихвите. Президентът й Кристин Лагард обяви, че ЕЦБ няма да прави пауза в своята политика.
Новозеландската централна банка вече сигнализира, че е достигнала най-високите нива на основната си лихва.
Федералният резерв на САЩ вероятно ще е следващият, стигнал до подобно решение, въпреки продължаващите дебати дали ще има ново (може би последно) увеличение на заседанието на 15 юни.
ЕЦБ, Централната банка на Англия, както и централните банки в Австралия и Швейцария обаче планират нови увеличения.
Когато някоя от големите централни банки прави пауза или променя политиката си, това създава волатилност на валутните пазари и предоставя добри възможности за част от инвеститорите.
Цените на луксозните имоти
Ръстът на цените вече се успокои. По-високите лихви по ипотечните кредити отслабват интереса на купувачите. Във Великобритания близо половината потребители, изтеглили ипотечни кредити, не са ги рефинансирали, след като централната банка започна да повишава лихвите.
Дори и първокласните имоти не са имунизирани срещу понижение.
В Нова Зеландия, основната лихва е повишена 12 пъти - до 5.5% спрямо 0.25% към октомври 2021 г. Затова не е изненада, че местните градове са на дъното в класацията на Prime Global Cities Index, следящ изменението на цените на луксозните имоти към март 2023 г.
Индексът отчита първото си понижение на годишна база от финансовата криза през 2007-2008 г.
Начело в подреждането е Дубай с повишение от 44% на годишна база. Общият ръст спрямо началото на пандемията вече е от 149%. По-голяма част от този ръст в Дубай идва от международните купувачи на имоти.
Броят на ултрабогатите хора в Обединените арабски емирства, или тези с активи за над 30 млн. долара, е скочил с 18% през 2022 г. до 1 116. В следващите пет години най-силен ръст на богаташите се очаква в Унгария, Турция, Полша и Нова Зеландия.
Движението на парите
Богатите хора пътуват все повече, като расте и интересът към промяна на постоянния адрес.
Докладът на Knight Frank Wealth Report показва, че 13% от богатишите искат да притежават втори паспорт, като този дял е още по-висок (16%) за състоятелните хора в Азия.
Част от държавите се стремят да привлекат чуждестранни инвестиции и купувачи чрез златни визи или ниски данъци (Дубай, Барбадос, Италия), докато други слагат край на тези програми (Португалия) или въвеждат забрана за покупка на имоти от чужденци (Канада и Нова Зеландия).
Това означава, че богатите хора ще трябва да ориентират в далеч по-сложен политически и икономически пейзаж.
Днес предоставянето на златни визи не е насочено към покупка на имот, а към създаването на работни места, иновации и капиталови инвестиции, тъй като правителствата по света продължават да полагат усилия да подобрят недостъпността на имотния пазар.
Визите за дигитални номади имат основна цел да стимулират местните икономики с фрийлансъри, технологични експерти и креативни хора.
Диверсификация на имотното портфолио
Общо 14% от богатите хора планират да направят промени в имотното си портфолио през 2023 г., посочват от Knight Frank, като се позовават на своя Wealth Report.
Част от тях ще хеджират против инфлацията, а други просто искат да разпределят риска при падащия пазар.
Богаташите все по-често поглеждат и към други алтернативни вложения – от студентски общежития, до соларни ферми, лозя и други.
Американците днес все по-често проявяват интерес към имотите пазари в Европа и Великобритания заради поскъпналия долар. Купувачите от Близкия Изток се насочат към Париж, Лондон и Ню Йорк.
Латиноамериканците харесват Маями, Мадрид и Лисабон, докато азиатците най-често купуват имоти в Лондон, Ню Йорк, Калифорния и Сидни.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Създават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 36 минИталия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg