
Национална кампания за събиране на лекарства с изтекъл срок на годност под надслов "Земята не пие лекарства" стартира днес. Тя е организирана от фармацевтичната кампания Boiron и Kaufland България, в партньорство с Министерството на здравеопазването.
В рамките на инициативата ще работят мобилни пунктове на паркингите на определени обекти на веригата, на които всеки ще може да предаде непотребните му медикаменти.
Първият мобилен пункт ще е разположен в хипермаркета на веригата на бул. „Филип Аврамов“№ 3 в столичния квартал Младост 3. Той ще работи на 19 октомври от 10 до 18 часа.
В Пловдив мобилен пункт ще бъде разкрит на 26 октомври на паркинга на Kaufland Христо Ботев – юг (ул. „Македония“ 97 Б). Лекарства с изтекъл срок на годност ще се събират и във Варна на 2 ноември - в Kaufland Трошево на ул. Христо Смирненски № 2.
Лекарствата ще бъдат събирани и унищожени в инсинератора за обезвреждане на опасни отпадъци на лицензираната компания „Екосейф“.
Защо да не изхвърляме лекарства в общия отпадък?
Лекарите алармират, че изхвърлените в битовия отпадък лекарства са една от причините за появата на антимикробна резистентност, или АМР, която Световната здравна организация определя като една от най-големите глобални заплахи за общественото здраве в световен мащаб.
Попадналите в почвата и водите медикаменти си проправят път до човешкия организъм, а част от активните им вещества го правят резистентен на антимикробни лекарства.

Какво е антимикробна резистентност?
Антимикробната резистентност възниква, когато патогени, като бактерии и гъбички, развият способността да избягват лекарствата, използвани за тяхното унищожение.
Тя се причинява от злоупотребата и прекомерната употреба на антимикробни лекарства при хора, животни и растения, което може да помогне на патогените да развият резистентност към тях.
Данни на СЗО, сочат, че АМР е причината за 5 млн. смъртни случаи само през 2019 г., коментира главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев, като добави, че страни, като България и Гърция, са сред първенците по употреба на антибиотици.
Често този тип лекарства се приемат без нужна, в грешна доза или пък лечението с тях се прекратява преждевременно, което влошава проблема, допълни Кунчев.
Броят на загубените животи по света поради инфекции, резистентни на лекарствата, предназначени за тяхното лечение, може да се увеличи с близо 70% до 2050 г., според ново проучване.
Изследователите изчисляват, че през 2050 г. броят на глобалните смъртни случаи, дължащи се на антимикробна резистентност, може да достигне 1.9 милиона, а броят на тези, свързани с АМР - 8.2 милиона.

Къде можете да предавате лекарствата с изтекъл срок на годност?
Негодни за употреба медикаменти се събират на мобилните пунктове за опасни отпадъци, които общините имат ангажимента да организират. Заедно с опаковките могат да се предават както лекарства под формата на хапчета, така и течности.
Графикът на мобилните пунктове за събиране на опасни отпадъци в столицата ще откриете тук.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Продажбите на Tesla с 13.5% спад през второто тримесечие
преди 18 минПет проекта за над 9.3 млн. лв. ще реализира Русе
преди 18 минСаудитска Арабия и Индонезия сключиха сделки за $27 млрд.
преди 54 минУчени от INSAIT ще специализират в една от най-добрите и влиятелни американски AI лаборатории
02.07.2025Средностатистическият инвеститор у нас: На 35 години и фен на Nvidia
02.07.2025Грийнс ООД: Историята на модерните земеделци от Първомай
02.07.2025Прочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgЗа ЦСКА: Този сезон, ще е като миналия, само дето ще е този сезон (ВИДЕО)
dsport.bgЦСКА си тръгна с пълна кошница и без победа от Словения
dsport.bgСветовният Форум за Осъзнато Родителство: Събитие с глобално въздействие
9meseca.bg