
Национална кампания за събиране на лекарства с изтекъл срок на годност под надслов "Земята не пие лекарства" стартира днес. Тя е организирана от фармацевтичната кампания Boiron и Kaufland България, в партньорство с Министерството на здравеопазването.
В рамките на инициативата ще работят мобилни пунктове на паркингите на определени обекти на веригата, на които всеки ще може да предаде непотребните му медикаменти.
Първият мобилен пункт ще е разположен в хипермаркета на веригата на бул. „Филип Аврамов“№ 3 в столичния квартал Младост 3. Той ще работи на 19 октомври от 10 до 18 часа.
В Пловдив мобилен пункт ще бъде разкрит на 26 октомври на паркинга на Kaufland Христо Ботев – юг (ул. „Македония“ 97 Б). Лекарства с изтекъл срок на годност ще се събират и във Варна на 2 ноември - в Kaufland Трошево на ул. Христо Смирненски № 2.
Лекарствата ще бъдат събирани и унищожени в инсинератора за обезвреждане на опасни отпадъци на лицензираната компания „Екосейф“.
Защо да не изхвърляме лекарства в общия отпадък?
Лекарите алармират, че изхвърлените в битовия отпадък лекарства са една от причините за появата на антимикробна резистентност, или АМР, която Световната здравна организация определя като една от най-големите глобални заплахи за общественото здраве в световен мащаб.
Попадналите в почвата и водите медикаменти си проправят път до човешкия организъм, а част от активните им вещества го правят резистентен на антимикробни лекарства.

Какво е антимикробна резистентност?
Антимикробната резистентност възниква, когато патогени, като бактерии и гъбички, развият способността да избягват лекарствата, използвани за тяхното унищожение.
Тя се причинява от злоупотребата и прекомерната употреба на антимикробни лекарства при хора, животни и растения, което може да помогне на патогените да развият резистентност към тях.
Данни на СЗО, сочат, че АМР е причината за 5 млн. смъртни случаи само през 2019 г., коментира главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев, като добави, че страни, като България и Гърция, са сред първенците по употреба на антибиотици.
Често този тип лекарства се приемат без нужна, в грешна доза или пък лечението с тях се прекратява преждевременно, което влошава проблема, допълни Кунчев.
Броят на загубените животи по света поради инфекции, резистентни на лекарствата, предназначени за тяхното лечение, може да се увеличи с близо 70% до 2050 г., според ново проучване.
Изследователите изчисляват, че през 2050 г. броят на глобалните смъртни случаи, дължащи се на антимикробна резистентност, може да достигне 1.9 милиона, а броят на тези, свързани с АМР - 8.2 милиона.

Къде можете да предавате лекарствата с изтекъл срок на годност?
Негодни за употреба медикаменти се събират на мобилните пунктове за опасни отпадъци, които общините имат ангажимента да организират. Заедно с опаковките могат да се предават както лекарства под формата на хапчета, така и течности.
Графикът на мобилните пунктове за събиране на опасни отпадъци в столицата ще откриете тук.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg