
Национална кампания за събиране на лекарства с изтекъл срок на годност под надслов "Земята не пие лекарства" стартира днес. Тя е организирана от фармацевтичната кампания Boiron и Kaufland България, в партньорство с Министерството на здравеопазването.
В рамките на инициативата ще работят мобилни пунктове на паркингите на определени обекти на веригата, на които всеки ще може да предаде непотребните му медикаменти.
Първият мобилен пункт ще е разположен в хипермаркета на веригата на бул. „Филип Аврамов“№ 3 в столичния квартал Младост 3. Той ще работи на 19 октомври от 10 до 18 часа.
В Пловдив мобилен пункт ще бъде разкрит на 26 октомври на паркинга на Kaufland Христо Ботев – юг (ул. „Македония“ 97 Б). Лекарства с изтекъл срок на годност ще се събират и във Варна на 2 ноември - в Kaufland Трошево на ул. Христо Смирненски № 2.
Лекарствата ще бъдат събирани и унищожени в инсинератора за обезвреждане на опасни отпадъци на лицензираната компания „Екосейф“.
Защо да не изхвърляме лекарства в общия отпадък?
Лекарите алармират, че изхвърлените в битовия отпадък лекарства са една от причините за появата на антимикробна резистентност, или АМР, която Световната здравна организация определя като една от най-големите глобални заплахи за общественото здраве в световен мащаб.
Попадналите в почвата и водите медикаменти си проправят път до човешкия организъм, а част от активните им вещества го правят резистентен на антимикробни лекарства.

Какво е антимикробна резистентност?
Антимикробната резистентност възниква, когато патогени, като бактерии и гъбички, развият способността да избягват лекарствата, използвани за тяхното унищожение.
Тя се причинява от злоупотребата и прекомерната употреба на антимикробни лекарства при хора, животни и растения, което може да помогне на патогените да развият резистентност към тях.
Данни на СЗО, сочат, че АМР е причината за 5 млн. смъртни случаи само през 2019 г., коментира главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев, като добави, че страни, като България и Гърция, са сред първенците по употреба на антибиотици.
Често този тип лекарства се приемат без нужна, в грешна доза или пък лечението с тях се прекратява преждевременно, което влошава проблема, допълни Кунчев.
Броят на загубените животи по света поради инфекции, резистентни на лекарствата, предназначени за тяхното лечение, може да се увеличи с близо 70% до 2050 г., според ново проучване.
Изследователите изчисляват, че през 2050 г. броят на глобалните смъртни случаи, дължащи се на антимикробна резистентност, може да достигне 1.9 милиона, а броят на тези, свързани с АМР - 8.2 милиона.

Къде можете да предавате лекарствата с изтекъл срок на годност?
Негодни за употреба медикаменти се събират на мобилните пунктове за опасни отпадъци, които общините имат ангажимента да организират. Заедно с опаковките могат да се предават както лекарства под формата на хапчета, така и течности.
Графикът на мобилните пунктове за събиране на опасни отпадъци в столицата ще откриете тук.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Невероятната история на първия бурито милиардер
01.04.2025Рискът от Алцхаймер расте, когато дълбокият сън намалява
01.04.2025Airbus с нова концепция за самолет на водород
01.04.2025X, Y, Z… колко поколения работят под един покрив
01.04.2025Япония се готви за мегаземетресение с 300 000 жертви и загуби за $1.81 трлн.
01.04.2025Как двама души на име Стив създават Apple на 1 април?
01.04.2025Прочети още
Защо 17 автомобила “Тесла” бяха запалени в Италия?
darik.bgРоберта пита Урсула: ChatGPT ли ви пише домашните в ЕК?
darik.bgКой ще изиграе „Бийтълс“ в новия биографичен проект, посветен на групата
darik.bgБивш „червен дявол“ наказа Манчестър Юнайтед, Магуайър пропусна да се превърне в герой
dsport.bgСака се завърна с гол, Арсенал победи Фулъм, но даде свидна жертва
dsport.bgБългария отново на Международния панаир на детската книга в Болоня
9meseca.bg