Повече от половината от пълнолетните и една трета от децата и младите хора по света ще бъдат с наднормено тегло или затлъстели до 2050 г., което представлява “несравнима заплаха” от преждевременна смърт, заболявания и огромен натиск върху здравните системи, се посочва в нов доклад.

Неуспехите в световен мащаб по отношение на реакцията спрямо нарастващата криза със затлъстялостта през последните три десетилетия са довели до огромно увеличение на засегнатите хора, според анализа, публикуван в изданието Lancet.

В момента по света има 2.11 милиарда души на възраст 25 г. или повече и 493 милиона деца и млади хора на възраст между 5 и 24 г., които са с наднормено тегло или затлъстели, показва проучването. За сравнение, техният брой е бил 731 милиона и 198 милиона, респективно, през 1990 г.

Без спешни политически реформи и действия, повече от половината от хората на възраст 25 г. или повече по света (3.8 милиарда души) и около една трета от всички деца и млади хора (746 милиона) се очаква да бъдат засегнати до 2050 г.

В проучването се прогнозира, че особено притеснително е увеличението (121%) на затлъстялостта сред децата и по-младите хора, като броят на тези, които се очаква да страдат от затлъстялост, ще достигне 360 милиона до 2050 г.

“Безпрецедентната глобална епидемия от наднормено тегло и затлъстяване е голяма трагедия и монументален провал на обществото,” казва водещият автор на доклада професор Емануела Гакиду от Вашингтонския университет.

Броят на засегнатите по света варира, според проучването. Повече от половината пълнолетни, класифицирани като такива с наднормено тегло или затлъстели, живеят само в осем държави – Китай (402 милиона), Индия (180 милиона), САЩ (172 милиона), Бразилия (88 милиона), Русия (71 милиона), Мексико (58 милиона), Индонезия (52 милиона) и Египет (41 милиона).

До 2050 г. около едно на три деца и млади хора със затлъстялост (130 милиона) се очаква да се намират само в два региона – Северна Африка и Близкия изток и Латинска Америка и Карибите, като това ще има сеизмични, здравни, икономически и обществени последици, се посочва в доклада.

Учените предупреждават, че децата навсякъде качват килограми по-бързо от предишните поколения, а затлъстяването настъпва по-бързо, което увеличава риска от диабет тип 2, високо кръвно налягане, сърдечни заболявания и рак в по-ранна възраст.

В страни с високи доходи, например, около 7% от мъжете, родени през 60-те години, са страдали от затлъстяване до навършването на 25-ата си годишнина. Този дял обаче се увеличава до 16% при мъжете, родени през 90-те години, като се очаква да достигне 25% при мъжете, родени през 2015 г.

Близо една четвърт от страдащите от затлъстялост по света през 2050 г. се очаква да бъдат на възраст 65 г. или повече, което ще засили натиска върху вече претоварените здравни системи и ще причини хаос в сферата на услугите в страни с малки ресурси.

Второ проучване, публикувано тази седмица от Световната федерация за борба със затлъстяването, предупреждава по-конкретно за ефекта от затлъстяването в по-бедните държави. Според авторите на доклада:

“Най-голям брой случай на преждевременна смърт вследствие на висок индекс на телесната маса (BMI) се отчитат в страните с по-ниски и средни доходи, което е индикация за лошите нива на наличното лечение.” 

Учените, които стоят зад доклада, публикуван в Lancet, отбелязват, че има някои ограничения, включително това, че макар да са използвали най-добрите възможни данни, прогнозите са ограничени от количеството и качеството на предишни данни.

Потенциалният ефект от нововъзникващи интервенции, като лекарства за отслабване, също не е взет предвид.

Торкилд Сьоренсен от Университевта на Копенхаген, който не е участвал в проучването, казва, че мащабът на кризата със затлъстяването вече е толкова значителен, че ще се наложат интервенции по отношение на обществено здраве в световен мащаб.