За 11-а поредна година Швейцария оглави класацията на IMD за най-конкурентните държави в света за таланти, което е индикация за нейния силен и стабилен набор от талантливи хора - въпреки бързо променящия се глобален пейзаж на пазара на труда.

Класацията определя как се представят икономиките по света, когато става въпрос за поддържането на техния набор от талантливи служители.

Тази година тя е изготвена въз основа на комбинация от отговори на проучване, данни на Световния център за конкурентоспособност на IMD и външни източници от 67 икономики в световен мащаб.

Тези данни са разделени на три групи – инвестиции в и развитие на местни таланти, привлекателност (степента, в която дадена страна се възползва от чуждестранния набор от таланти) и готовност (наличието на умения и компетенции у набора от таланти), според доклада.

Ето и кои са 10-те най-конкурентни икономики по отношение на талантите в световен мащаб:

1. Швейцария

2. Сингапур

3. Люксембург

4. Швеция

5. Дания

6. Исландия

7. Норвегия

8. Нидерландия

9. Хонконг

10. Австрия

Европейските държави доминират в челото на тазгодишната класация, заемайки осем от първите десет места. Две азиатски икономики също попадат сред първите, като Сингапур и Хонконг заемат второто и деветото място, респективно.

САЩ не попада в топ 10 и дори отстъпва с шест позиции до 21-о място през тази година. Страната отстъпва от второто място през 2020 г. до 14-о през 2024 г. в категорията Привлекателност, което се дължи на разходите за живот в страната и данъчните ставки върху личните доходи.

Швейцария остава начело по отношение на конкурентоспособността при талантите, оглавявайки класацията от създаването ѝ през 2014 г. Страната доминира в категорията Инвестиции и развитие, както и при фактора Привлекателност.

Швейцария оглавява класацията по няколко критерия, като качество на живот, инфраструктура на здравеопазването, висше образование, наличие на задължително минимално заплащане, способност да привлича висококвалифицирани чужди кадри и други.

Представянето на Сингапур също изпъква в тазгодишната класация, като градът-държава се придвижва от 18-о място през 2014 г. до втората позиция и може да представлява заплаха за доминацията на Швейцария в бъдеще, според доклада.

В основата на стабилния възход на Сингапур е готовността на местния набор от таланти, като страната оглавява ранглистата по този показател.

В Сингапур също така има най-голям отсъствие на дискриминация, а държавата заема първото място, когато става въпрос за израстване на работната сила, наличността на квалифицирани служители и на финансови умения, според доклада.

Къде е България?

Отстъплението на България продължава, като за последните четири години страната ни губи 6 позиции и през тази година се нарежда на 61-о място. Отстъплението в общата класация само за последната година е с три места.

В категорията Инвестиции и развитие България отстъпва от 45-о до 47-о място в периода 2020 – 2024 г. В категорията Привлекателност спадът е с шест места до 63-о, а в категорията Готовност – с девет места до 66.

Ефектът на изкуствения интелект (AI) върху глобалната среда за таланти

Докладът на WTR за 2024 г., който носи заглавието “Социо-икономическите последици от AI на работното място,” подчертава влиянието на изкуствения интелект върху глобалната среда за таланти.

“Бързото възприемане на AI трансформира индустриите и прекроява глобалната икономика по безпрецедентни начини, създавайки и възможности и предизвикателства за конкурентоспособността на талантите,” посочва в доклада Хосе Кабайеро, старши икономист в Световния център за конкурентоспособност на IMD.

“AI може да донесе несравнима ефективност и производителност, но също така заплашва с изземване на работни места, особено в сектори, които са зависими от рутинни задачи и автоматизация”.

В крайна сметка, въпреки че при икономиките с високи доходи е по-вероятно да има смущения и повишена дискриминация от страна на приемането на AI в краткосрочен план, “те също така се очаква да се сдобият с по-големи общи ползи,” според доклада.