Най-големият айсберг в света все още се движи и има опасения, че може да се насочи на север от Антарктика към остров Южна Джорджия.

Айсбергът, наречен A23a, беше „в капан“ в продължение на няколко месеца, въртейки се около подводна планина, според британския океанограф Андрю Мейерс.

Сега изглежда, че той се движи по течението към Южна Джорджия - британска отвъдморска територия в южната част на Атлантическия океан.

„В момента е в меандър на течението и не се движи директно към острова“, казва Мейерс за CNN. „Но нашето разбиране за теченията предполага, че е вероятно скоро отново да тръгне към острова.“

„Айсбергите, по своята същност, са опасни. Бих бил изключително щастлив, ако просто напълно ни пропусне“, споделя морският капитан Саймън Уолъс, който говори пред BBC от правителствения кораб на Южна Джорджия Pharos.

„Държим включени прожектори цяла нощ, за да се опитаме да видим лед – той може да дойде от нищото“.

Айсбергът остава най-големия в света, според измерванията, актуализирани от Националния център за лед на САЩ по-рано този месец. Обхваща площ от 3672 квадратни километра, измерена през август - повече от два пъти по-голяма от Лондон.

A23a е внимателно следен от учените, откакто се отдели от Ледения шелф Филхнер–Роне през 1986 г.

Той остана в морето Уедел в Антарктида повече от 30 години - вероятно докато се свие достатъчно, за да разхлаби хватката на морското дъно.

След това айсбергът беше отнесен от океанските течения, преди да се заклещи отново във водовъртеж, причинен от океански течения, удрящи се в подводна планина.

През декември айсбергът се откъсна. Първоначално учените казаха, че очакват да продължи да се движи по океанските течения и към по-топла вода. Смяташе се, че той вероятно ще се разпадне и в крайна сметка - ще се стопи, когато достигне отдалечения остров Южна Джорджия.

Но засега, поне според сателитни изображения, изглежда, че айсбергът е запазил структурата си и тепърва ще се разпада на по-малки парчета, подобно на предшествениците му.

Въпросът е дали ще последва течението и ще се насочи към открития Южен Атлантик или ще тръгне към континенталния шелф, където ще остане заседнал за известно време.

„Ако се случи последното, това може сериозно да попречи на достъпа до местата за хранене на дивите животни – предимно тюлени и пингвини, които се размножават на острова“, казва Мейерс.

Междувременно, Марк Белчиер, директор по риболова и околната среда към правителството на Южна Джорджия и Южните Сандвичеви острови, казва пред CNN, че следи отблизо следите на айсберга.

„Въпреки че са често срещани в Южна Джорджия, айсбергите могат да причинят проблеми за корабоплаването и риболовните кораби в региона“.

Експертът добавя, че всяко потенциално въздействие върху дивата природа вероятно ще бъде „силно локализирано и преходно“. Южна Джорджия и Южните Сандвичеви острови имат богато биоразнообразие и са дом на една от най-големите защитени морски зони в света.

Учените смятат, че този конкретен айсберг вероятно се е отцепил като част от естествения цикъл на растеж на шелфовия лед, а не поради климатичната криза.

Но глобалното затопляне води до тревожни промени в Антарктика с потенциално опустошителни последици за глобалното покачване на морското равнище.