Норвежкият държавен инвестиционен фонд обяви 835 млрд долара норвежки крони (76.3 млрд. долара) печалба за третото тримесечие, посочвайки като причина за добрите резултати подкрепата за фондовите пазари от понижението на лихвите.

Глобалният държавен пенсионен фонд на страната, който е един от най-големите инвеститори в света, обяви, че е разполагал с активи на стойност 18.870 трлн. крони (1.72 трлн. долара) към края на септември.

Общата възвръщаемост на фонда за тримесечието е 4.4%, което е с 0.1% по-малко от тази на неговия бенчмарк индекс.

Тронд Гранде, заместник главен изпълнителен директор на Norges Bank Investment Management, заяви: 

“Отчитаме положителна доходност във всички наши сфери на инвестиции. Понижаващите се лихвени проценти доведоха до повишения на фондовите пазари”.

Акциите, които съставляват 71.4% от активите на фонда през третото тримесечие, отчитат доходност от 4.5%. Доходността от инвестициите в инструменти с фиксирана доходност, които съставляват 26.8% от активите на фонда, възлиза на 4.2% за периода.

Резултатите бяха обявено малко след като Norges Bank Investment Management, която управлява най-големия държавен инвестиционен фонд в света, предупреди, че нарасналата несигурност и “напълно различната геополитическа ситуация” означават, че вече има повече рискове за акциите в световен мащаб.

Норвежкият държавен инвестиционен фонд, който е най-големият в света, е създаден през 90-те години, за да инвестира излишните приходи от петролния и газовия сектор на страната. Досега фондът е инвестирал в над 8 760 компании в 71 държави по света.

В момента тече глобален цикъл по облекчаване на паричната политика, като водещите централни банки предприемат мерки за смекчаване на агресивните си позиции спрямо паричната политика на фона на понижаващата се инфлация в много от страните с високи доходи.

Федералният резерв на САЩ понижи основната си лихва с половин процентен пункт през миналия месец. През август Централната банка Англия понижи лихвите за първи път от пандемията, а миналата седмица Европейската централна банка (ЕЦБ) свали лихвата си за трети път през тази година.

Централната банка на Япония обаче остави лихвите си без промяна през миналия месец, като продължава да действа внимателно по отношение на нормализирането на паричната политика.