
Намибия планира да убие повече от 700 диви животни, включително слонове, зебри и хипопотами, и да раздаде месото на хората, които се борят с недостига на храна, докато страната е в плен на най-сериозната суша от 100 години насам.
Животните, които ще бъдат унищожени, включват 83 слона, 30 хипопотама, 60 биволи, 50 антилопи импала, 100 сини гну и 300 зебри, съобщи Министерството на околната среда, горите и туризма на страната.
Те ще дойдат от национални паркове и общински зони с „устойчив брой дивеч“ и ще бъдат убити от професионални ловци, според министерството, цитирано от CNN. Целта на програмата е да помогне за облекчаване на последиците от сушата в югозападната африканска страна.
Намибия обяви извънредно положение през май, тъй като сушата се влоши. Приблизително 1.4 милиона души – или около половината от населението, се очаква да бъдат изправени пред високи нива на остра продоволствена несигурност.
Програмата за умъртвяване ще свали натиска върху водните ресурси чрез намаляване на дивите животни в райони, където броят им „надвишава наличната паша и вода“, посочиха от министерството.
Освен това има за цел да намали потенциала за конфликти между слонове и хора, който може да се увеличи по време на суша, когато търсенето на храна и вода от животните може да ги доведе до контакт с населението.
„За тази цел 83 слона от идентифицирани конфликтни зони ще бъдат унищожени и месото ще бъде разпределено за програмата за облекчаване на сушата“, казаха от министерството.

Южна Африка е крепост за слонове - дом на повече от 200 000 броя. Тези животни също са засегнати от сушата, като се смята, че стотици са умрели в региона миналата година, тъй като водоизточниците им са пресъхнали.
Месото от други животни, които ще бъдат умъртвени, също ще бъде раздадено на борещите се с глада, според министерството, което посочи, че хората, живеещи в селските райони, са особено засегнати. Повече от 150 животни вече са убити, осигурявайки повече от 56 хил. кг месо.
Намибия е една от няколкото страни в Южна Африка, които се борят с опустошителната суша, предизвикана от Ел Ниньо – естествен климатичен модел, който доведе до рязко намаляване на валежите в региона – и изострена от климатичната криза, причинена от човека.
Недостигът на дъжд, съчетан с високите температури, вложи качеството на културите и рязко вдигна нивата на глад за десетки милиони хора в региона.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Учени от INSAIT ще специализират в една от най-добрите и влиятелни американски AI лаборатории
02.07.2025Средностатистическият инвеститор у нас: На 35 години и фен на Nvidia
02.07.2025Грийнс ООД: Историята на модерните земеделци от Първомай
02.07.2025Как ще се превалутират пенсиите в евро?
02.07.2025AI ще замени 80% от работните места до 2030 г. и ще погълне компании от Fortune 500
02.07.2025Застрашени костенурки споделят плаж с отломки от ракети на SpaceX
02.07.2025Прочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgЗа ЦСКА: Този сезон, ще е като миналия, само дето ще е този сезон (ВИДЕО)
dsport.bgЦСКА си тръгна с пълна кошница и без победа от Словения
dsport.bgСветовният Форум за Осъзнато Родителство: Събитие с глобално въздействие
9meseca.bg