Невижданите досега наводнения, които отнеха живот на над 170 души и прогониха половин милион от домовете им в Южна Бразилия, са предупредителен знак за още природни бедствия в Северна и Южна Америка заради климатичните изменения, заяви пред Reuters служител на Агенцията за бежанците на ООН.

Близо 389 000 души в щата Рио Гранде до Сул остават далече от домовете си заради обилните валежи и наводнения, които, според местните власти, са най-голямото природно бедствие в историята на региона. Учени казват, че климатичните изменения са увеличили вероятността от наводнения два пъти.

Getty Images

През уикенда Андрю Харпър, специален съветник по действията спрямо климата към Агенцията за бежанците на ООН, посети наводнен квартал в щатската столица Порто Алегре и го нарече "призрачен град."

"Всичко тук е било под вода близо 40 дни. Нямаше дори плъхове, всичко е измряло" .

Дори след спада на нивото на водата, жителите не се връщат в квартала, където улиците са затрупани с напоени с вода боклуци и отломки. Мнозина все още живеят в приюти, в това число и бежанци от Венецуела, които са се установили в Порто Алегре.

Getty Images

Агенцията за бежанците на ООН помага на местните власти да изградят временни жилища.

Жителите на някои от най-сериозно засегнатите райони може да не се върнат никога, след като многократно са били принуждавани да се местят заради наводненията, казва Харпър. Колко от тях обаче ще се превърнат в т. нар. климатични мигранти ще стане ясно години след бедствието.

Getty Images

Наводненията надминаха всички очаквания на местните власти, а правителствата трябва да полагат повече усилия в подготовка за подобни събития, според Харпър.

"В Бразилия сме свидетели на нещо, което може да виждаме в цяла Северна и Южна Америка. Така че да пренебрегват това е на тяхна собствена отговорност".

Правителствата трябва да разберат къде живеят хората, които са най-уязвими на климатичните изменения, като квартала, който той е посетил в Порто Алегре, и да включат тези хора в климатичните си планове, заяви Харпър.

"Това е предупредителен сигнал, но такива сигнали сме свидетели вече от 5-10 години," допълва той. "На какъв етап трябва на практика да удариш някого в лицето и да му кажеш, 'Събуди се, не можеш да пренебрегваш това.'"