Цената на златото се повиши до нов рекорд от 2890 долара за унция тази седмица, подхранвана от покупките на централните банки и от опасенията за инфлацията и деглобализацията.

Търговските мита, наложени от администрацията на Тръмп, допълнително увеличават търсенето на активи "убежища".

Ценният метал поскъпна с близо 10% от началото на годината - темп на растеж, който не е наблюдаван от 1980 г. насам. Възходът му кара много инвеститори да си задават въпроса дали това не е сигнал за началото на нова "златна ера".

Златото обикновено се възползва от по-слабия щатски долар, падащата доходност на държавните облигации или очакванията за намаляване на лихвения процент от Федералния резерв, но този път възходящият тренд изглежда се подхранва от по-дълбоки структурни сили.

Перфектна буря от дълг, инфлация и деглобализация

Отавио Коста, макростратег в Crescat Capital, коментира пред Euronews, че светът преживява "урок по история в реално време за значението на златото".

Според него, няколко макроикономически сили тласкат метала нагоре, подчертавайки комбинация от фактори, напомнящи за минали икономически кризи.

Нивата на държавния дълг достигнаха исторически върхове, повтаряйки проблема с дълга от 40-те години на миналия век, докато инфлационният натиск се засилва по начин, който наподобява предизвикателствата от 70-те.

Междувременно, екстремните оценки на активите на пазарите на акции връщат спомените за финансовите ексцесии от 20-те и 90-те години на миналия век.

С разширяването на фискалния дефицит на САЩ и икономиките на Г-7, които навлизат в период на съживяване на производство и деглобализация, златото все повече се смята за "застраховка" срещу финансова нестабилност. 

Централните банки водят парада

Ключов фактор зад възходящата тенденция на златото е безпрецедентният темп на покупки от страна на централните банки.

Само през 2024 г. те са придобили повече от 1000 тона злато за трета поредна година, като покупките рязко са се ускорили през четвъртото тримесечие до 333 тона, според последния доклад на Световния съвет по златото.

"Глобалните златни резерви се удвоиха през последните 10 години и това вероятно ще бъде продължаваща тенденция, имайки предвид опасенията около фискалната устойчивост и геополитиката на САЩ“, казва анализаторът на Topdown Charts Калъм Томас.

Според оценките на Goldman Sachs, след замразяването на активите на руската централна банка през 2022 г. търсенето на злато на извънборсовия пазар в Лондон се е увеличило пет пъти, отразявайки нарастващите страхове и на други държави от потенциални финансови ограничения.

Купувачите остават оптимисти

"Продължаваме да виждаме стойност в покупките на злато като хеджиране срещу няколко риска - ескалацията на митническите тарифи, геополитическите прекъсвания на доставките на петрол и дълговите страхове“, коментира Саманта Дарт от Goldman Sachs.

Притесненията относно митата са особено важни предвид последните новини от Вашингтон.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви 10% мито върху вноса от Китай, което влезе в сила на 4 февруари. В отговор Пекин наложи контрамерки, включително мита върху американски стоки, забрани за износ на критични минерали и антитръстови разследвания.

Икономистът на Goldman Sachs Ян Хациус очаква търговското напрежение да ескалира, потенциално добавяйки още 20 процентни пункта към митата върху китайския внос и ново мито върху вноса на автомобили от Европейския съюз в САЩ. 

Свършва ли златото в Лондон?

На фона на скока в цените на златото се появиха съобщения за смущения на борсата в Лондон, където търговците се надпреварват да заемат кюлчета от централните банки, докато доставките за САЩ отбелязват скок.

Reuters съобщи, че Bank of England, която съхранява злато за други централни банки, отчита забавяне на тегленето до четири седмици - много повече от обичайните няколко дни.

Това, според експертите, се дължи на ценовата премия между фючърсите в САЩ и спот цените в Лондон.

Въпреки това Рос Норман, главен изпълнителен директор на Metals Daily, смята, че ситуацията е временна и представлява "логистично пренареждане, а не структурен недостиг на злато". По думите му, опасенията от евентуален дефицит са преувеличени.

Златото се пренася от Лондон до Ню Йорк през Швейцария, защото купувачите от САЩ изискват по-малки кюлчета от около 1 килограм вместо стандартните, които тежат 400 унции (12.44 килограма).

Швейцарските рафинерии са заети с претопяването на златото, което е причинило забавяния, но е нормален процес.

Лондон все още държи около 8710 тона злато, според статистиката на трезора на London Bullion Market Association. Докато 435 тона наистина са се преместили в Ню Йорк, те представляват сравнително малка част от общото предлагане. 

Среброто ли е следващата голяма сделка?

Докато златото чупи рекорди, среброто може да се окаже незабелязаната хитра сделка със силен потенциал за растеж.

За разлика от златото, среброто има значителни промишлени приложения, което го кара да се държи като хибрид между благороден метал и промишлена стока.

Калъм Томас вярва, че среброто в момента е подценено спрямо златото и може да се възползва от очакваното повторно ускоряване на глобалното индустриално производство тази година.

"Неблагородните метали и суровините, чувствителни към икономическия растеж, вероятно ще се възползват значително от тази тенденция и по този начин среброто би трябвало да получи попътен вятър“.

С колко още може да поскъпне златото?

Въпреки бързото изкачване на златото, някои индикатори показват, че ралито далеч не е приключило.

За разлика от предишните "бичи" пазари на ценния метал, покупките на борсово търгуваните фондове остават скромни, инвеститорите на дребно също имат слабо участие, а медийното отразяване все още не е достигнало еуфорични нива – все признаци, че пазарът е далеч от "прегряване".

Тъй като структурните и цикличните фактори все още действат, възходящият тренд на златото, поне засега, изглежда добре подкрепен.

Дали това е началото на продължителна нова "златна треска" или просто поредният цикличен подем, ще покаже бъдещето, но засега както инвеститорите, така и централните банки залагат много на кюлчетата.