
Федералният резерв на Съединените щати понижи основния лихвен процент с четвърт процентен пункт - до целеви диапазон от 4.50%-4.75%.
Лихвеният процент определя ставките по междубанковите овърнайт депозити, като по този начин влияе върху потребителските дългови инструменти, като ипотеки, кредитни карти и заеми за автомобили.
Ходът беше очакван от финансовите пазари, а гласуването в Комитета по операциите на отворения пазар на Фед е било единодушно.
Индексите на Уолстрийт затвориха с повишения след обявяването на решението, а широкият бенчмарк S&P 500 достигна нов исторически връх от 5973 пункта. Доходността на държавните облигации на САЩ пък се понижи след рязкото повишение в предишния ден.
Централните банкери отвъд Океана имат за цел да върнат структурата на лихвените проценти в съответствие с икономика, в която инфлацията се връща към целевото ниво от 2%, докато пазарът на труда показва някои индикации за смекчаване.
Председателят на Фед Джеръм Пауъл смята, че е нужно „рекалибриране“ на политиката обратно до мястото, където вече не е необходимо да бъде толкова рестриктивна.
"Това по-нататъшно пренастройване на нашата политическа позиция ще помогне да се запази силата на икономиката и пазара на труда и ще продължи да дава възможност за по-нататъшен напредък по отношение на инфлацията, докато се движим към по-неутрална позиция“.

Как Федералният резерв реагира на победата на Тръмп?
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп постигна убедителна победа на изборите във вторник.
Икономистите до голяма степен очакват политиките му да поставят предизвикателства за инфлацията, със заявените от него намерения за наказателни мита и масови депортации за имигранти без документи.
През първия му мандат обаче инфлацията се задържа ниска, докато икономическият растеж, извън началната фаза на пандемията от COVID-19, остана сравнително висок.
Все пак Тръмп беше яростен критик на Пауъл и колегите му по време на първия си престой на поста, а мандатът на председателя изтича в началото на 2026 г. Централните банкери усърдно избягват да коментират политически въпроси, но динамиката на Тръмп може да бъде пречка за курса на политиката напред.
Ускоряването на икономическата активност при Тръмп може да убеди Фед да намали лихвите по-малко, в зависимост от реакцията на инфлацията. Пауъл каза, че новата администрация няма да влияе пряко върху паричната политика.
„В близко бъдеще изборите няма да окажат влияние върху нашите политически решения“.
Пауъл също каза, че няма да се оттегли, дори ако новоизбраният президент поиска оставката му. Той приключи пресконференцията малко по-рано от обикновено, след като беше обсипан с въпроси за бъдещата администрация.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Kaufland България с нов финансов директор
01.07.2025Анастас Матеев от Belayer за първия закон за крипто у нас: Индустрията търси регулация, а не бяга от нея
01.07.2025Окончателно: По-скъпо парно с 4.54%, токът се вдига с 2.58%
01.07.2025Стотици обекти по Черноморието наблюдава НАП
01.07.2025Британската монархия ще получи около $118 млн. държавно финансиране
01.07.2025Депозитите у нас чупят рекорд сред рекорд
01.07.2025Прочети още
Искрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgПопитах AI кои са най-невероятните неща, които е научил от общуването си с българи
darik.bgКметът на район "Западен" в Пловдив: Никой не ме е притискал за обществени поръчки, целта е да се хвърли кал по ПП
darik.bgГОЛсало Гарсия прати Реал Мадрид на четвъртфинал в САЩ (ВИДЕО)
dsport.bgЛудогорец дава 2 милиона евро за нападател?
dsport.bgJuly morning е всеки ден, когато си майка
9meseca.bg