Федералният резерв на Съединените щати понижи основния лихвен процент с четвърт процентен пункт - до целеви диапазон от 4.50%-4.75%.
Лихвеният процент определя ставките по междубанковите овърнайт депозити, като по този начин влияе върху потребителските дългови инструменти, като ипотеки, кредитни карти и заеми за автомобили.
Ходът беше очакван от финансовите пазари, а гласуването в Комитета по операциите на отворения пазар на Фед е било единодушно.
Индексите на Уолстрийт затвориха с повишения след обявяването на решението, а широкият бенчмарк S&P 500 достигна нов исторически връх от 5973 пункта. Доходността на държавните облигации на САЩ пък се понижи след рязкото повишение в предишния ден.
Централните банкери отвъд Океана имат за цел да върнат структурата на лихвените проценти в съответствие с икономика, в която инфлацията се връща към целевото ниво от 2%, докато пазарът на труда показва някои индикации за смекчаване.
Председателят на Фед Джеръм Пауъл смята, че е нужно „рекалибриране“ на политиката обратно до мястото, където вече не е необходимо да бъде толкова рестриктивна.
"Това по-нататъшно пренастройване на нашата политическа позиция ще помогне да се запази силата на икономиката и пазара на труда и ще продължи да дава възможност за по-нататъшен напредък по отношение на инфлацията, докато се движим към по-неутрална позиция“.
Как Федералният резерв реагира на победата на Тръмп?
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп постигна убедителна победа на изборите във вторник.
Икономистите до голяма степен очакват политиките му да поставят предизвикателства за инфлацията, със заявените от него намерения за наказателни мита и масови депортации за имигранти без документи.
През първия му мандат обаче инфлацията се задържа ниска, докато икономическият растеж, извън началната фаза на пандемията от COVID-19, остана сравнително висок.
Все пак Тръмп беше яростен критик на Пауъл и колегите му по време на първия си престой на поста, а мандатът на председателя изтича в началото на 2026 г. Централните банкери усърдно избягват да коментират политически въпроси, но динамиката на Тръмп може да бъде пречка за курса на политиката напред.
Ускоряването на икономическата активност при Тръмп може да убеди Фед да намали лихвите по-малко, в зависимост от реакцията на инфлацията. Пауъл каза, че новата администрация няма да влияе пряко върху паричната политика.
„В близко бъдеще изборите няма да окажат влияние върху нашите политически решения“.
Пауъл също каза, че няма да се оттегли, дори ако новоизбраният президент поиска оставката му. Той приключи пресконференцията малко по-рано от обикновено, след като беше обсипан с въпроси за бъдещата администрация.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Външно министерство търси 12 стажант-аташета
преди 12 минПиролизата - модерна алтернатива за управление на отпадъци?
преди 1 часНай-бедните пенсионери със 100 лв. коледна добавка
преди 2 часаРайоните със сух климат вече обхващат 40% от сушата на Земята
09.12.2024Държавата, която отказа да вдигне пенсиите на държавните служители
09.12.2024Богаташки квартал в морето увеличи площта на Монако с 3%
09.12.2024Прочети още
След 150+ концерта на 5 континента: Тейлър Суифт завърши турнето си The Eras Tour
darik.bgОще от 20-ти януари започват драстичните промени, обещани от Тръмп
darik.bgОбвиниха Джей Зи и Пъф Деди в изнасилване на 13-годишна
darik.bgНайденов отговори на Томаш: Корумпетата дават 2 червени картона и продължението нямаше да има значение
dsport.bgБитката за титлата в Хърватия е като състезание на охлюви
dsport.bgКакво са асоциациите за сън и защо са толкова важни за съня на бебето
9meseca.bgНови приложения за кофичките от кисело мляко
idei.bg6 мита за разчистването
idei.bgГениални начини да използвате повторно остатъците от утайка от кафе
idei.bg