Федералният резерв на Съединените щати понижи основния лихвен процент с четвърт процентен пункт - до целеви диапазон от 4.50%-4.75%.
Лихвеният процент определя ставките по междубанковите овърнайт депозити, като по този начин влияе върху потребителските дългови инструменти, като ипотеки, кредитни карти и заеми за автомобили.
Ходът беше очакван от финансовите пазари, а гласуването в Комитета по операциите на отворения пазар на Фед е било единодушно.
Индексите на Уолстрийт затвориха с повишения след обявяването на решението, а широкият бенчмарк S&P 500 достигна нов исторически връх от 5973 пункта. Доходността на държавните облигации на САЩ пък се понижи след рязкото повишение в предишния ден.
Централните банкери отвъд Океана имат за цел да върнат структурата на лихвените проценти в съответствие с икономика, в която инфлацията се връща към целевото ниво от 2%, докато пазарът на труда показва някои индикации за смекчаване.
Председателят на Фед Джеръм Пауъл смята, че е нужно „рекалибриране“ на политиката обратно до мястото, където вече не е необходимо да бъде толкова рестриктивна.
"Това по-нататъшно пренастройване на нашата политическа позиция ще помогне да се запази силата на икономиката и пазара на труда и ще продължи да дава възможност за по-нататъшен напредък по отношение на инфлацията, докато се движим към по-неутрална позиция“.
Как Федералният резерв реагира на победата на Тръмп?
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп постигна убедителна победа на изборите във вторник.
Икономистите до голяма степен очакват политиките му да поставят предизвикателства за инфлацията, със заявените от него намерения за наказателни мита и масови депортации за имигранти без документи.
През първия му мандат обаче инфлацията се задържа ниска, докато икономическият растеж, извън началната фаза на пандемията от COVID-19, остана сравнително висок.
Все пак Тръмп беше яростен критик на Пауъл и колегите му по време на първия си престой на поста, а мандатът на председателя изтича в началото на 2026 г. Централните банкери усърдно избягват да коментират политически въпроси, но динамиката на Тръмп може да бъде пречка за курса на политиката напред.
Ускоряването на икономическата активност при Тръмп може да убеди Фед да намали лихвите по-малко, в зависимост от реакцията на инфлацията. Пауъл каза, че новата администрация няма да влияе пряко върху паричната политика.
„В близко бъдеще изборите няма да окажат влияние върху нашите политически решения“.
Пауъл също каза, че няма да се оттегли, дори ако новоизбраният президент поиска оставката му. Той приключи пресконференцията малко по-рано от обикновено, след като беше обсипан с въпроси за бъдещата администрация.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
преди 4 часаКъде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
преди 4 часаБританските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
преди 5 часаКои са най-големите производители на мляко в ЕС?
преди 6 часаКакво представлява блокчейн и как работи?
преди 6 часаТоп 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 8 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgЦунами за финала срещу ЦСКА: Знаех, че това е нашият мач и няма какво да стане (ВИДЕО)
dsport.bgЦСКА разтрогна със защитник
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg