Федералният резерв на Съединените щати понижи основния лихвен процент с четвърт процентен пункт - до целеви диапазон от 4.50%-4.75%.
Лихвеният процент определя ставките по междубанковите овърнайт депозити, като по този начин влияе върху потребителските дългови инструменти, като ипотеки, кредитни карти и заеми за автомобили.
Ходът беше очакван от финансовите пазари, а гласуването в Комитета по операциите на отворения пазар на Фед е било единодушно.
Индексите на Уолстрийт затвориха с повишения след обявяването на решението, а широкият бенчмарк S&P 500 достигна нов исторически връх от 5973 пункта. Доходността на държавните облигации на САЩ пък се понижи след рязкото повишение в предишния ден.
Централните банкери отвъд Океана имат за цел да върнат структурата на лихвените проценти в съответствие с икономика, в която инфлацията се връща към целевото ниво от 2%, докато пазарът на труда показва някои индикации за смекчаване.
Председателят на Фед Джеръм Пауъл смята, че е нужно „рекалибриране“ на политиката обратно до мястото, където вече не е необходимо да бъде толкова рестриктивна.
"Това по-нататъшно пренастройване на нашата политическа позиция ще помогне да се запази силата на икономиката и пазара на труда и ще продължи да дава възможност за по-нататъшен напредък по отношение на инфлацията, докато се движим към по-неутрална позиция“.
Как Федералният резерв реагира на победата на Тръмп?
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп постигна убедителна победа на изборите във вторник.
Икономистите до голяма степен очакват политиките му да поставят предизвикателства за инфлацията, със заявените от него намерения за наказателни мита и масови депортации за имигранти без документи.
През първия му мандат обаче инфлацията се задържа ниска, докато икономическият растеж, извън началната фаза на пандемията от COVID-19, остана сравнително висок.
Все пак Тръмп беше яростен критик на Пауъл и колегите му по време на първия си престой на поста, а мандатът на председателя изтича в началото на 2026 г. Централните банкери усърдно избягват да коментират политически въпроси, но динамиката на Тръмп може да бъде пречка за курса на политиката напред.
Ускоряването на икономическата активност при Тръмп може да убеди Фед да намали лихвите по-малко, в зависимост от реакцията на инфлацията. Пауъл каза, че новата администрация няма да влияе пряко върху паричната политика.
„В близко бъдеще изборите няма да окажат влияние върху нашите политически решения“.
Пауъл също каза, че няма да се оттегли, дори ако новоизбраният президент поиска оставката му. Той приключи пресконференцията малко по-рано от обикновено, след като беше обсипан с въпроси за бъдещата администрация.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
19 иновативни компании влизат в петото издание на beamUp lab
преди 1 часBentley отлага плана си за производство на електромобили
преди 6 часаАкустични решения на работното място: Какви са ползите?
преди 6 часаРумъния и България доминират в аутсорсинг индустрията в ЮИЕ
преди 6 часаНа разходка из града на чипровските килими и първата ни история
преди 7 часаЖители на Лисабон искат забрана на краткосрочните наеми в жилищни сгради
преди 8 часаПрочети още
„Удряй и бягай“: След побоя над израелски фенове в Амстердам, местните власти признават, че били изненадани (ВИДЕО)
darik.bgЗа първи път пиесата „Арт“ се поставя на сцената на Драматичен театър – Пловдив
darik.bgБорисов: За всички е ясно, че ще се ходи на нови избори (ОБНОВЕНА)
darik.bgКеркез за 10-годишната забрана наложена на Зингаревич: Няма нищо случайно, никой не обича Ботев да е толкова напред (ВИДЕО)
dsport.bgТреньорът на Ботев Пд посвети победата на Антон Зингаревич (ВИДЕО)
dsport.bgВ 'УМБАЛ – Пловдив' ще се проведе безплатно обучение за контрол на диабета
9meseca.bgЛуда надпревара: Бъдете една крачка напред за Black Friday 2024 с Gombashop
idei.bgХитри и спестяващи време хакове за почистване от…. TikTok
idei.bg6 интериорни стила, които трябва да избягвате, ако имате едностаен апартамент
idei.bg