
Вашите родители може да са прави: наспете се и ще се почувствате по-добре на сутринта, сочат резултатите от ново изследване.
Те предполагат, че психичното здраве и благосъстоянието на хората може да варира в зависимост от времето на деня, допълва водещият автор на изследването д-р Фейфей Бу от University College London.
„Хората изглежда се чувстват най-добре рано през деня и най-зле късно през нощта.“
За да разберат как психичното здраве и благосъстоянието намаляват и се променят, изследователите анализират данни на 49 218 души, анкетирани повече от дузина пъти между март 2020 г. и март 2022 г..
Те показват тенденция на по-добро психично здраве и благополучие по-рано през деня, с по-малко тежки депресивни симптоми и повишено усещане за щастие, удовлетворение от живота и чувство за самоуважение, сочи проучването, публикувано в BMJ Mental Health.

Ограниченията на изследването
Важно е да се отбележи, че въпреки че е открита връзка, изследователите не могат да кажат със сигурност, че времето на деня е довело до това хората да се радват на по-добро психично здраве и благополучие, добавя Бу.
„Часът от деня може да повлияе на настроението ни, но и психическото ни състояние също може да влияе. Въпреки че нашите открития са интригуващи, те трябва да бъдат възпроизведени в други проучвания, които напълно разглеждат тази възможност.“
Може да се наложи психичното здраве и благосъстоянието да се разглеждат отделно, смята професорът по медийна психология д-р Памела Рътлидж.
„Психичното здраве и благосъстоянието са две припокриващи се, но различни конструкции. Психичното здраве е решаваща част от благосъстоянието, но благосъстоянието е нещо повече от психично здраве“.
Благосъстоянието е положително състояние, определено от социалните, икономическите и екологичните условия, което включва качество на живот и чувство за смисъл и цел, според Световната здравна организация.
Психичното здраве и благосъстоянието са във фокуса на това проучване, тъй като предишни изследвания разглеждат най-вече асоциациите с настроението, според Рътлидж.
„Настроението е временно афективно състояние, докато психичното здраве и благосъстоянието са по-широки и по-стабилни състояния, които включват емоционални, психологически и когнитивни оценки“.

Изправете се срещу трудните неща, когато се чувствате най-добре
Тогава изследването показва ли, че е по-добре просто да си легнете и да се справите с емоционално трудните неща на сутринта?
Изследването е противоречиво, но повечето доказателства сочат късната сутрин като най-доброто време за такъв вид решаване на проблеми, казва Рътлидж.
„Изследванията показват, че настроението е сравнително стабилно късно сутринта, което улеснява справянето с трудни теми със спокойствие и емоционална дистанция“.
В средата на следобеда нивата на кортизола – хормон на стреса, може да са по-ниски, но това се противопоставя на изследвания, които показват, че настроението се влошава и умората от вземане на решения настъпва по това време на деня.
„Ранната вечер може да е най-подходяща за лични емоции, като водене на дневник и размисъл, след като емоционалният баланс бъде възстановен. Може също да е добър момент за съпричастно слушане, вместо да водим трудни разговори“.
Въпреки че има физиологични промени през деня, които могат да повлияят на това как се справяте с нещата, има по-големи корелации между психичното здраве и благополучие и времето на годината, според Рътлидж.
Нещо повече - стресът, автономността, социалната подкрепа и условията на околната среда също оказват влияние върху настроението, добавя тя. А ако не сте „сутрешен човек“, това изследване не означава, че трябва да пренаредите живота си, според Бу.
„Вашият личен опит може да варира. Ако сте нощна птица, която се чувства в отлична форма в полунощ, не се паникьосвайте.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Kaufland България с нов финансов директор
01.07.2025Анастас Матеев от Belayer за първия закон за крипто у нас: Индустрията търси регулация, а не бяга от нея
01.07.2025Окончателно: По-скъпо парно с 4.54%, токът се вдига с 2.58%
01.07.2025Стотици обекти по Черноморието наблюдава НАП
01.07.2025Британската монархия ще получи около $118 млн. държавно финансиране
01.07.2025Депозитите у нас чупят рекорд сред рекорд
01.07.2025Прочети още
Искрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgПопитах AI кои са най-невероятните неща, които е научил от общуването си с българи
darik.bgКметът на район "Западен" в Пловдив: Никой не ме е притискал за обществени поръчки, целта е да се хвърли кал по ПП
darik.bgГОЛсало Гарсия прати Реал Мадрид на четвъртфинал в САЩ (ВИДЕО)
dsport.bgЛудогорец дава 2 милиона евро за нападател?
dsport.bgJuly morning е всеки ден, когато си майка
9meseca.bg