
Спомнете си времето, в което сте били дете и движението ви е било инстинктивно – и често изпълнено с чиста радост.
Може би сте се състезавали със сестра ви и баща ви до входната врата. Или сте скачали на леглото с приятели преди сън. Или сте участвали в отборен спорт. Или сте карали колело из парка.
За мнозина връзката между движението и радостта е прекъсната и забравена някъде по пътя към зрелостта, изместена от реалностите и отговорностите на ежедневието.
Движението вероятно се е превърнало в нещо задължително – трябва да го правим, за да поддържаме здравето си или да влезем във форма. И вероятно ни отнема твърде много време. За някои може дори да е станало болезнено поради нараняване, заболяване или обездвижване.
Но ако се откажем от движението, рискувайки благополучието си. Проучванията са установили, че то - и неговият по-предизвикателен и преднамерен братовчед – упражненията, не само са полезни за физическото здраве, но също така са тясно свързани с психическото ни състояние и настроението.
„Винаги казвам, че упражненията са като интравенозна доза надежда“, каза наскоро психологът Кели Макгонигал пред главния медицински кореспондент на CNN д-р Санджай Гупта в неговия подкаст Chasing Life.
„Това е всяка форма на движение, която сте готови да направите с всяка част от тялото си, която все още можете да движите.“
Фитнес инструктор и преподавател в Станфордския университет, тя използва движението и упражненията през целия си живот, за да управлява собствената си тревожност и депресия.
Макгонигал казва, че физическата активност позволява създаването и освобождаването на молекули „надежда“, технически наречени миокини, по време на мускулни контракции – например когато тренираме или просто се движим. Някои от тези миокини имат ефекта на антидепресанти.
„Нашите мускули правят нещо повече от това просто да движат костите ни или да стабилизират скелета ни. Те са почти като ендокринни органи. Произвеждат тези молекули, които освобождават в кръвния поток, за да стигнат до всички наши органи. Някои от тях могат да преминат кръвно-мозъчната бариера и да повлияят на мозъка, включително на настроението и психическото здраве и здравето“.
Тя допълва още, че много други химикали се освобождават по време на тренировка, което може да повлияе на умственото ни състояние, предизвиквайки жизнерадост и дори еуфория.
Какво можете да направите, за да се възползвате от радостта, която носи движението? Макгонигал дава пет съвета.

Разходка сред природата
Хората често чувстват облекчение от вътрешното напрежение, стреса и тревогите, когато се движат на открито, сред природата. Това им носи усещане за жизненост и връзка с живота. Променя активните части на мозъка и ги поставя в състояние, приличащо на медитация.
Тренировка на музика
Ако правите тренировка, докато слушате музика, която обичате, вие се движите в ритъм и ускорявате пулса си, което често се усеща доста еуфорично. Тялото ви отделя ендорфини, а тази мозъчна химия наистина ви помага да се чувствате свързани с други хора.
Спортуване в група
„Направете движението социално. Знаем, че хората създават приятелства и общности на подкрепа чрез движение, независимо дали става дума за силови тренировки или бягане“, казва Макгонигал.
Спортът ви помага да бъдете по-социални. Хората, които го практикуват, са по-малко самотни, радват се на по-добри взаимоотношения с другите и се свързват по-успешно с тях, посочва експертът.
Върнете се към основите
Намерете някаква форма на физическа активност, която наистина харесвате. „Помислете за положителния опит, който сте имали с движението в живота си“, казва Макгонигал и съветва да се върнете към него.
Променете нагласата си
Докато се движите, оценете възможностите, които ви дава тялото ви. И му благодарете за тях.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Ръстът в цените на имотите у нас надмина всички очаквания през 2024 г.
преди 24 минПет признака, че е време да смените работата си
преди 49 минЕдна от новите компании в SOFIX с най-добро представяне за 2025 г.
преди 1 час1505: Историята на първия часовник в света
преди 1 часНова атракция в Музея на невъзможното в Бургас
преди 2 часаНова мания в социалните мрежи увеличи рекордно броя на потребителите на ChatGPT
02.04.2025Прочети още
Турското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГърция планира модернизация на армията на стойност 25 млрд. евро
darik.bg„Денят на освобождението“ или какви нови мита е подготвил Тръмп за партньорите
darik.bgВълков свири Берое - Левски, Чинков на ЦСКА
dsport.bgМечтан финал за Купата на Краля, Барселона разби сърцето на Атлетико
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg