OpenAI обяви, че пуска своя популярен инструмент с изкуствен интелект (AI) за генериране на видеосъдържание Sora.

AI моделът за генериране на видеа работи подобно на инструмента на OpenAI за генериране на изображения по текст DALL-E – потребител написва каква сцена желае да бъде пресъздадена, а Sora му връща видеоклип с висока резолюция.

Sora може също така да генерира видеоклипове, вдъхновени от изображения и да удължава съществуващи видеа или да попълва липсващи кадри.

Подкрепената от Microsoft компания за продукти с изкуствен интелект, чиято популярност скочи значително през миналата година, благодарение на чатбота ChatGPT, представи Sora през февруари.

Инструментът беше пуснат за употреба в САЩ и “в повечето държави” вчера, според лайвстрийм на OpenAI в YouTube, а компанията все още „няма график“ за пускането му в Европа и Великобритания, както и в някои други страни.

Потребителите на OpenAI не трябва да плащат допълнително, за да ползват инструмента, който ще бъде включен в съществуващите ChatGPT профили, като Plus и Pro.

Служители в лайвстрийма и главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман демонстрираха функционалности, като “Смесване” (присъединяване на две сцени), както и опцията да се направи генерирани от AI видео, което да се повтаря непрекъснато.

До момента инструментът Sora беше наличен само за малка група тестващи, които изпробваха модела за пропуски в сфери, като дезинформация и пристрастност.

“Като ОpenAI очевидно имаме голяма мишена на гърба си,” заяви Рохан Сахай, продуктов директор за Sora, допълвайки, че компанията трябва да предотврати незаконната употреба на технологията.

“Искаме обаче да балансираме това с творческото изразяване.”

OpenAI затвори последния си рунд за набиране на средства през октомври при оценка от 157 млрд. долара, в това число и 6.6 млрд. долара, които компанията набра от редица инвестиционни и технологични компании.

Тя също така получи 4 млрд. долара револвиращ кредит, с което общата ѝ ликвидност нарасна до над 10 млрд. долара.

Всичко това е част от сериозния план за разрастването на дейността на OpenAI, на фона на конкуренцията й с подкрепената от Amazon Anthropic - стартъп компанията xAI на Илон Мъск, Google, Meta, Microsoft и Amazon за най-голям дял от пазара на генеративния изкуствен интелект, който се очаква да генерира 1 трлн. долара приходи в рамките на десетилетие.

Със Sora, ChatGPT ще се конкурира с инструменти за генериране на видеосъдържание на компании, като Meta и Google, която представи Lumiere през януари.

Други стартъп компании също предлагат подобни инструменти, като Stable Video Diffusion на Stability AI. Amazon също така представи Create с Alexa - модел, който е специализиран в генерирането на анимирано съдържание за деца по предварително зададен текст.

Видеосъдържанието може да е следващата граница за генеративния AI, след като чатботове и инструменти за генерирани на изображения вече достигнаха до света на потребителите и бизнеса.

Творческите възможности ще въодушевят някои почитатели на AI, но новите технологии представляват сериозна дезинформация на фона на важните политически избори, които се провеждат по цял свят.

Броят на генерираните от AI дийпфейк видеа е нараснал с 900% на годишна база, според данни на компанията за машинно обучение Clarity.

OpenAI направи мултимодалността, или комбинирането на генериране на текст, изображение и видео, важна цел в усилията си да предложи по-широк набор от AI модели.

Новината за пускането на Sora идва, след като протестиращи решиха да покажат предварително копие на Sora заради опасения относно начина, по който създателят на ChatGPT се отнася към творците.

Някои от членовете на програмата на OpenAI за ранен достъп до Sora, която е включвала около 300 творци, публикуваха отворено писмо в края на ноември, в което разкритикуваха OpenAI за това, че компанията не е била достатъчно открита с тях и че не подкрепя изкуството отвъд маркетинга.