След като месеци наред цените на акциите им се повишаваха, европейските компании в сферата на отбраната едва ли имаха нужда от допълнителна подкрепа. Предварителният план на Европейския съюз на стойност 2 млрд. евро за осигуряване на муниции на разкъсваната от войната Украйна обаче може да се окаже точно това.
Министрите на отбраната на страните ЕС проведоха двудневна среща в Швеция тази седмица. Резултатът бе условно споразумение за закупуването на 155-милиметрови артилерийски снаряди, от които Киев отчаяно се нуждае и изпращането на повече артилерийски снаряди от наличните запаси на страните от ЕС.
Министърът на отбраната на Украйна Олексий Резников заяви, че страната му се нужда от 1 млн. артилерийски снаряда “възможно най-скоро”, за да възпре настъпващите руски сили.
Окончателното решение се очаква на 20 март, когато министрите на външните работи и на отбраната на страните от ЕС ще се срещнат в Брюксел.
Войната между Русия и Украйна е първият случай, в който ЕС доставя смъртоносни оръжия на трета страна, което е индикация за степента на заплаха от страна на Москва за неговата сигурност.
“Смятам, че много държави се събудиха и трябва да попълнят у увеличат запасите си. Това ще продължи години наред” казва пред CNN Микаел Йохансон, главен изпълнителен директор на шведската отбранителна компания Saab.
Инвеститори забелязаха разкрилата се възможност насочвайки се към акциите на отбранителни компании в последните месеци на фона на завишаването на военната помощ от страна на съюзниците на Украйна и на фона на усилията на някои от донорите да попълнят изтъняващите си запаси.
Индексът STOXX Europe Total Market Aerospace and Defense, който следи представянето на 25 водещи компании от отбранителната индустрия, нараства с 41% от края на септември, представяйки се с 18 процентни пункта по-добре от индекса Stoxx Europe 600.
Глобалният индекс MSCI World Aerospace and Defense нараства с близо 26% за същия период.
С навлизането на ввтората година от войната, Европейският съюз, заедно с другите основни съюзници на Украйна - САЩ и Великобритания, потвърди своята солидарност с Киев.
В последните седмици тази солидарност бе потвърдена с допълнителни ангажименти за военни разходи.
В началото на февруари ЕС обяви, че ще внесе още 545 млн. евро в своя фонд за военна помощ за Украйна на стойност 3.6 млрд. евро.
През януари Германия, Франция, Полша и Обединеното кралство се споразумяха да предоставят танкове на Киев, въпреки опасенията, че подобен ход може да ескалира напрежението между Запада и Русия.
BAE Systems, най-голямата отбранителна компания в Европа по приходи, отчита рекордни поръчки в размер на 37 млрд. паунда (44 млрд. долара) за миналата година, въпреки че повечето са свързани с програми отпреди войната.
Главният финансов директор на британската компания Град Гийв пък заяви миналата седмица пред акционери, че очакваният ефект от попълването на стоковите запаси “ще се прояви на по-късен етап, тъй като правителствата превръщат търсенето в поръчки.”
“Това е фактор, който може да допринесе за един по-дълъг цикъл на растеж за индустрията,” допълва той.
Акциите на BAE поскъпват с 55% откакто Русия нахлу в Украйна преди повече от година. Компанията прогнозира, че печалбата ѝ на акция ще нарасне с между 5% и 7% през 2023 г.
Йохансон от Saab казва пред CNN, че поръчките, свързани директно с Украйна, са започнали да нарастват през декември.
Той очаква продажбите на Saab да нараснат с 15% тази година, въпреки че се надява войната да приключи скоро.
От най-големия производител на оръжия в Германия Rheinmetall заявиха в интервю за Rheinische Post, че се надяват открият завод за танкове за 200 мл. евро в Украйна, който ще е с капацитет от 400 танка годишно – признак, че отбранителните компании очакват голямо търсене в идните години.
Спиране на държавните поръчки, поне в близко бъдеще, е малко вероятно.
“Украйна трябва да получи цялото военно оборудване и обучение, от което има нужда, за да защитава територията си,” заяви миналия месец върховния представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел.
“ЕС ще продължи да подкрепя Украйна колкото време е необходимо”, каза Борел.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Търговска война между САЩ и Европа тласка еврото към паритет с долара?
преди 12 минТоварният транспорт със спад през третото тримесечие
преди 40 минИма ли място предприемачеството в училище?
преди 1 часБританските кралски резиденции, които ще приемат посетители на Коледа
преди 1 часUniCredit с изненадваща оферта за Banco BPM
преди 2 часаПодводницата, която разболя екипажа си от мистериозна болест
преди 2 часаПрочети още
Необичайно модно ревю превърна деца от бедните квартали на Индия в звезди
darik.bgДежавю за феновете на Адел: Певицата отново излиза в дълга певческа ваканция
darik.bgАмериканците отброяват дните до Деня на благодарността
darik.bgСтанимир Стоилов с историческо постижение в Турция
dsport.bgFootballNext: Изграждане на успешни футболисти - академиите на Барселона и Болоня (ВИДЕО)
dsport.bgКак да стартирате собствен онлайн бизнес по време на майчинство?
9meseca.bgНеща, които трябва да изхвърлите от дома си сега
idei.bgКак да си направим кърпички за почистване
idei.bg6 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg