Неотдавна Китай беше най-големият и най-печеливш пазар за General Motors и то с голяма преднина.
Докато компанията губеше пари в Северна Америка и Европа и се движеше към фалит и спасителна програма, продажбите и печалбите от Китай ѝ позволяваха да се задържи на повърхността.
Сега е точно обратното. GM генерира рекордни печалби, но губи достатъчно пари в Китай, за да бъдат повдигнати въпроси относно това колко дълго още може да остане там.
В същото време, китайските автопроизводители наводниха собствения си пазар точно с електромобилите, които китайските купувачи искат, а американските автопроизводители някога отхвърляха.
Резултатът беше катастрофален за чуждите автопроизводители в Китай.
Продажбите на GM в Китай падат с 19% за първите девет месеца от годината, а компанията е изгубила 347 млн. долара от китайските си смесени дружества за същия период. По-рано този месец GM обяви, че печалбата ѝ ще намалее с над 5 млрд. долара заради проблеми в страната.
Около половината от тази сума отразява разходите за преструктуриране и евентуално свиване на дейността ѝ там. Другата половина е символ на това, че стойността на дейността ѝ в Китай вече не е оправдана от днешната икономическа реалност.
“Преди 15-20 години дейността на GM в Китай беше нейният спасител. Това определено не е така днес. Това е една яма за пари,” казва пред CNN Джеф Шустер, глобален вицепрезиент Автомобилни изследвания в компанията GlobalData.
“Всяка международна марка страда в Китай.”
GM все още не е обявила подробности около преструктурирането си в страната, но Шустер и други експерти казват, че повечето западни автопроизводители, сред които и тя, разглеждат въпроса колко дълго могат да останат на най-големия автомобилен пазар в света.
Главният изпълнителен директор на GM Мери Бара заяви пред акционери през октомври, че западните автопроизводители са изправени пред “много предизвикателна среда” в Китай, но че GM е убедена, че може да преобърне нещата и да остане в страната. Други не са толкова сигурни.
“За GM имаше златни години в Китай, но те приключиха и никога няма да има завръщане,” казва Майкъл Дън, консултант от автомобилната индустрия, който следи дейността на западните автопроизводители в страната от 90-те години, в това число и навлизането на GM на пазара.
Не само GM е изправена пред проблеми в Китай. Повечето западни автопроизводители, които се втурнаха да произвеждат и продават автомобили в страната в края на 90-те години и в началото на новия век, сега изпитват затруднения.
Китайските потребители, които някога предпочитаха западните марки, сега смятат, че китайските марки предоставят по-добра стойност.
Тези нови предпочитания се дължат отчасти на политиката на китайското правителство и на стимулите за насърчаване на преминаването от традиционните бензинови автомобили към електромбили и плъгин хибриди.
“Ако сте продавач на масови марки автомобили, сте силно уязвим в Китай,” казва Дън.
“Повечето западни автопроизводители ще бъдат принудени да излязат от пазара в следващите пет години, ако не и по-рано.”
Китайски производители продават около 70% от колите в страната, според данни на местната Асоциация на производителите на леки автомобили. Преди пет години те контролираха едва 38% дял от китайския пазар, като останалото беше за чуждите марки.
Когато GM влиза в страната, Китай на практика изисква западните автопроизводители да си партнират с местни компании, които да имат най-малко 50% в смесеното дружество.
Дън обаче не смята, че има голяма вероятност GM да продължи споразумението си за смесено дружество със SAIC, което се очаква да изтече през 2027 г., или с други по-малки китайски автопроизводители.
Той очаква повечето други западни автопроизводители също да „дръпнат шалтера“ на своите усилия в страната.
Смесеното дружество на Stellantis, което произвеждаше автомобили от марката Jeep в Китай, подаде заявление за фалит през 2022 г., след като години наред работеше на загуба.
От Ford казват, че работят на печалба в Китай, но по-голямата част от парите на китайските й смесени дружества идват от износ за други азиатски пазари и за Южна Америка.
GM се е изтегляла от голям пазар и преди. Автопроизводителят напусна изцяло европейския пазар през 2017 г., след като само три години преди това беше изтеглила марката си Chevrolet.
Преминаването към електромобили в Китай
Най-големият проблем е преминаването в последните години в Китай от традиционни бензинови автомобили към електромобили или плъгин хибриди, които вече съставляват по-голяма част от пазара.
Страната въведе политики и стимули, които подтикват купувачите към електромобилите, като намират по-добри коли и по-добра стойност у китайските марки.
“Преди 10 години президентът Си Дзинпин и китайските автопроизводители решиха: ‘Преследваме глобалните автопроизводители при колите с двигатели с вътрешно горене и не можем да ги настигнем. Насочваме се изцяло към електромобилите,’” казва Дън.
Западни автопроизводители се опитаха да продължат курса с бензиновите автомобили, а в по-голямата си част същото направиха и техните партньори.
Сега тези компании, с изключение на Tesla, която има завод в Шанхай, изостават далеч назад в усилията си да поддържат темпото на по-евтините електромобили и хибриди на китайски производители, като BYD.
Това беше огромна грешка в изчисленията на западните автопроизводители, казва Бил Русо, ръководител на базираната в Шанхай консултантска компания Automobility и ръководител на дейността на Chrysler за Североизточна Азия в периода 2004 – 2008 г.
“Чуждите марки не приоритизираха това. Те не го предвидиха.”
Той казва, че по-голяма част от промяната на пазара е била през 2020 и в началото на 2021 г. Пандемията от COVID-19 затрудни пътуванията на ръководителите на западни автопроизводители до Китай, като по този начин те по-лесно пропуснаха сътресенията.
И макар всички западни автопроизводители да обявиха, че планират да продават повече електромобили, те ще продават бензинови коли поне още през следващите 10 години. А все още губят пари от производството на елколите, дори и когато китайската конкуренция поглъща още пазарен дял.
“Те смятаха, че разполагат с време, с което всъщност не разполагаха,” казва Русо.
Според него, друга голяма грешка на западните автопроизводители би било да напуснат Китай, само защото сега не са конкурентоспособни.
Дори и новата администрация на Доналд Тръмп да отмени част от стимулите за купувачите на електромобили в САЩ, американските автопроизводители, с изключение на Tesla, ще трябва да се съобразяват с по-строгите стандарти за емисиите и с ограниченията за бензинови автомобили на други пазари.
И ще трябва да се научат как да се конкурират с китайските автопроизводители и техните достъпни електромобили в бъдеще, казва той. “Загубата на Китай би била катастрофална за всяка автомобилна компания,” казва Русо.
“Никога обаче не подценявайте способността на една корпорация да дава приоритет на краткосточната рентабилност пред дългосрочната жизнеспособност.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Пловдив сред най-добрите места в Европа за посрещане на 2025 г.
преди 43 минТака ли би изглеждал домът ни на Марс или Луната?
преди 1 часКак ще се промени AI през 2025 г.?
преди 1 часМАЕ прогнозира нови рекорди в търсенето на въглища
преди 1 часДелът на UniCredit в германската Commerzbank вече възлиза на 28%
преди 1 часГъба, направена от кости от калмари, премахва микропластмасата от водите?
преди 2 часаПрочети още
Адриана Лима се омъжи тайно за дългогодишния си приятел (СНИМКИ)
darik.bgOpenAI vs Google: Търсенето в интернет чрез ChatGPT вече е достъпно за всички
darik.bgНАТО пое координирането на военната помощ за Украйна от САЩ
darik.bgБоримиров: Ако сме подкрепили Джавад, а не Генчев, трябваше да го отстраним след Септември (ВИДЕО)
dsport.bgПовторение на миналогодишния финал, Левски гостува на ''Тича'' в 1/4-финалите за Sesame Купа на България
dsport.bgИнтимни през бременността - какво трябва да знаем
9meseca.bg3 нестандартни предястия, които може да направите за Коледната вечеря
idei.bgЕто как да почистите банята и тоалетната за 15 минути
idei.bg5 неща, които трябва да изхвърлите преди празниците, според професионалните организатори
idei.bg