Някои от най-бедните страни в света са изправени пред бюджетни съкращения на стойност над 220 млрд. долара в следващите пет години вследствие на дълговата криза, която тласна десетки от тях към просрочие по задълженията им.
Това се посочва в международен доклад на неправителствената организация Oxfam International.
Докладът, който беше публикуван в началото на срещите на Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка в Мароко и се позовава на прогнози на МВФ, също така установява, че при настоящите условия страните с ниски и ниски до средни доходи имат да изплащат по близо половин милиард долара на ден лихви и дългови плащания до 2029 г.
Рекордно голям брой развиващи се държави са в затруднено положение, тъй като повишаващите се лихви в световен мащаб, високата инфлация и поредицата от икономически сътресения след пандемията от COVID-19 се отразиха на държавните финанси.
От рейтинговата агенция Fitch обявиха, че към март са отчетени 14 отделни случая от 2020 г. насам на просрочия по задълженията в девет държави.
От Oxfam призовават МВФ и Световната банка да използват кризата, за да създадат по-справедлива система, вместо да се фокусират върху преструктуриране на задължения и съкращаване на разходите.
"Техният отговор на дълговата криза са повече ограничения, а техният отговор на финансовата пропаст са още заеми," казва временно изпълняващият длъжността изпълнителен директор на Oxfam International Амитаб Бехар.
"Истинските решения, от които всички печелят, като справедливото облагане с данъци на богатите, остават на масата," допълва той.
Oxfam и други организации и преди са призовавали международните кредитори да опрощават задълженията на развиващи се държави, които са изправени пред икономически кризи.
В доклада също така се посочва, че плащания по обслужването на задължения на най-бедните държави надхвърля тези за здравеопазване в съотношение 4 към 1.
По време на срещите в Маракеш се очаква напредък по преструктуриране на дълга на някои от изпадналите в просрочия държави, в това число Замбия и Гана, а от МВФ ще продължат преговорите с Тунис, Пакистан, Египет и други относно условията за спасителни заеми.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Amazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 15 минЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 24 минНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 27 минКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 1 часЦената на биткойна докосва $100 000
преди 1 часНовата кадастрална система тръгва до края на годината
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgПред Спалети се откри шанс да промени каноните на защитната игра
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg