Нито една стандартна лъжица не може да се побере в тесните отвори на типичния стъклен буркан за каперси. Изливането му не решава проблема – така ще загубите необходимата саламура за съхранението на остатъка от каперсите.
Дори и да разполагате с изключително малък прибор, за да ги извадите, няма решение как да уловите три или четири наведнъж, при положението че повече рецепти изискват поне дузива. Защо, за Бога, правят тези бурканчета?
Това е история за едно от най-незначителните, но и особено досадни преживявания в съвременния живот: изваждането на достатъчно количество каперси от буркан с размерите на прибор от кукленска къща.
Краткият отговор на въпроса защо каперсите се продават в подобни стъклени съдове – те са скъпи. За да ги направят по-достъпни, производителите ги продават на малки количества в миниатюрни бурканчета. Но каква е причината те да са тесни и високи, а не тумбести и ниски?
Какво представляват каперсите?
За непосветените каперсите са неузрелите пъпки с размер на грахово зърно, растящи на бодливия каперсов храст, или Capparis spinosa. Ако ги оставите да узреят, ще получите каперси, подобни на маслини.
Каперсовият храст е издръжлив - най-щастлив е, когато се вкорени в скалиста почва под жаркото средиземноморско слънце.
Набрани директно, каперсите са ужасно горчиви. Но на някого някъде (вероятно преди стотици години) му е хрумнало да вземе тези практически неядливи пъпки, да ги изсуши в саламура с морска сол и след това да ги рехидратира.
След този процес каперсите се превръщат в идеални малки солени бомби, които да пуснете в салата нисоаз или пилешка пиката.
Защо бурканите са толкова тесни?
Трудно е да се намери окончателно обяснение за вида на елегантния стъклен буркан, в който се продават каперсите. Основните им доставчици Cento и Goya не са отговарили на исканията за коментар на CNN.
Публикациите в Reddit по темата поддържат теорията, че високите, тесни стъклени буркани поддържат каперсите свежи, гарантирайки, че ще останат потопени в саламура.
Има и друг, по-фокусиран върху печалбата отговор. Според Джеф Мезета, който стои зад бранда Mezzetta (продаващ своите каперси в различни по размери буркани, но всички с достатъчно пространство за вмъкване на обикновена чаена лъжичка), тънките буркани просто изглеждат по-хубави.
Всъщност, той има практическа стойност за потребителя, но не и за производителите. „Колкото по-висок и по-тънък е бурканът, толкова по-трудно е да се опакова. Да не говорим, че малкият отвор затруднява пълненето на каперсите на производствените линии“, казва Мезета.
Защо тогава се продават в този вид? „Най-вече защото някои търговци смятат, че ще изглеждат по-елегантни на рафта,“ допълва търговецът. А и зад тази теория стои стабилна икономика.
Психологията на супермаркета
Опаковките на храните изпълняват много роли. Те ги запазват свежи, предотвратяват отпадъците и гарантират, че продуктът може да бъде транспортиран ефективно.
Но производителите също така трябва да са сигурни, че продуктите са и достъпни. Тъй като каперсите са скъпи, хранителните компании избират по-малки буркани, за да намалят цената на една единица от тях за потребителите.
Подобна дилема стои и при опаковането на шафрана - една от най-скъпите подправки в света.
„Трябва ви буркан, който да се побере на стойката за подправки“, казва Мезета. „Но не можете да го напълните, иначе щеше да струва 200 долара.“
Ако използвате само няколко каперси годишно, малък буркан, който може да си „живее“ незабележимо в хладилника, има смисъл за повечето хора. Но все още не е ясно защо той трябва да е толкова висок и тесен?
Обвинете за това успеха на тънките кенчета за напитки. Разхождайки се по пътеката в супермаркета, вероятно ще забележите, че кеновете за напитки са станали по-тънки.
„Потребителите ги възприемат като по-сложни, което ги кара и те да се чувстват по-сложни“, казва пред CNN Дуейн Станфорд, редактор на индустриалното търговско издание Beverage Digest, пред CNN миналата година.
„Днес всеки продукт, за който трябва да се покаже, че е по-здравословен и с по-малко калории, се продава в по-дълги и тънки кенове“, казва експертът.
Трикове от кухнята
Разходите за труд са основната причина каперсите да струват повече, отколкото бихте очаквали от продукт, което по същество е маринован плевел. По-голямата част от тях се отглеждат в Мароко, Тунис, Гърция и Турция и се берат на ръка.
„Отнема ви един час, за да наберете килограм, ако сте много бързи“, казва Брайън Нуун, който ръководи разсадник на едро за каперси в Аделаида, Южна Австралия.
"Другият проблем е, че хората са склонни да смятат, че по-малките са по-вкусни… Но е много повече работа да се наберат именно по-малките“, наречени non-pareils, допълва той.
След като стигнат до вашата кухня, има редица трикове за изваждането им от буркана. Сред съветите и триковете, предлагани от потребители на Reddit, са:
Опитайте с дълга метална или мерителна лъжица. Други често срещани предложения за прибори: старомодна белачка за картофи, готварски пинсети, сламка с широко гърло и други. „Използвам малка вилица. Като тази за коктейл от скариди или раци“, предлага друг потребител.
Но може би няма други толкова просто решение, колкото да ги излеете заедно със саламурата в друг съд и да ги използвате всичките.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg