Компаниите в сферата на добива на енергия от възобновяеми източници отчитат слаби финансови резултати, тъй като изпитващите затруднения вериги на доставки, проблемите с производството и нарастващите разходи намаляват печалбите им.
На фона на опитите на света да премине към по-чиста енергия, производителите на оборудване изпитват затруднения да поддържат темпото на глобално търсене, което води до ръст на производствените разходи и повдига въпроси относно икономическата устойчивост на мащабни проекти на основно играчи в индустрията.
На фона на надпреварата на компаниите да строят вятърни турбини с по-бързи темпове и в по-големи мащаби, се появиха и производствени грешки, най-вече в Siemens Gamesa - подразделението за вятърни турбини на Siemens Energy.
Проблемите на Gamesa накараха Siemens Energy да се откаже от прогнозата за печалбата си по-рано през годината, а миналия месец компанията потърси гаранции на стойност до 15 млрд. евро от германското правителство.
Специализираните във вятърна енергия компании също така често губят надпреварата за лицензи за офшорна енергия в полза на традиционните газови и петролни играчи.
Ако пък получат договор, цените на електричеството често са прекалено ниски, за да оправдаят производствените разходи, което кара компаниите да се обръщат към своите правителства в Европа и САЩ за предоставянето на по-големи субсидии и възстановяването на баланса на пазара.
В резултат на това акциите на повечето компании, които се занимават с добив на вятърна енергия, поевтиняват рязко от началото на годината.
В свой доклад от миналата седмица Allianz Research отбелязва, че осемте най-големи компании за енергия от възобновяеми източници в света са обявил спад в активите на обща стойност 3 млрд. долара през първото полугодие, като по-конкретно проектите за вятърна енергия се сблъскват с трудни условия.
Икономистите на компанията казват, че изминалият отчетен сезон е бил “момент за обучение” за индустрията.
“Целият сектор се бори с нарастващите разходи за строителство и финансиране, с проблеми с контрола на качеството и с проблеми с веригите на доставки.
Инфлацията и колебанията на цените на енергията в световен мащаб също така увеличиха разходите по проектите за вятърна енергия, което подложи под съмнение осъществимостта на много начинания,” казват икономистите на Allianz Research.
“Има риск някои проекти в САЩ и във Великобритания да бъдат изоставени, ако правителствата не окажат подкрепа. Всички тези проекти са започнати преди енергийната криза, с гарантирани преференциални тарифи, но сега стават все по-нерентабилни.”
Въпреки че счетоводните баланси остават солидни, компаниите за енергия от възобновяеми източници намаляват стойността на притежавани от тях активи и ограничават прогнозите за печалбите си.
Датската компания Ørsted обяви през миналата седмица, че се отказва от разработването на два офшорни проекта в САЩ, като свързаните с тях обезценки са на обща стойност 5.6 млрд. долара.
Друга датска компания - Vestas, обаче предложи лъч надежда. Компанията обяви EBIT печалба в размер на 70 млн. евро - доста над очакваните 31 млн. евро.
От Vestas обаче предупредиха, че външни фактори помрачават краткосрочните ѝ перспективи, като компанията ограничава инвестициите си за цялата година и очакванията за маржа на печалба.
Секторът е достигнал повратна точка и с времето пазарът, в крайна сметка, ще определи своите “печеливши и губещи”, заяви пред CNBC главният изпълнителен директор на компанията Хенрик Андерсън.
“Ние сме много дисциплинирани, работим с клиентите си, а нашите партньори и правителствата могат да разчитат на нас. Надявам се, че това създава стабилна основа за това да бъдем един от печелившите в индустрията,” допълни Андерсен.
“Не може просто да затворите очи и да се надявате, че всеки проект, за който започнете да водите разговори, винаги ще се осъществява, ако макроикономическите фактори се променят.”
Политическо прекалибриране
Vestas е добре позиционирана на пазара за в бъдеще, смята и Джейкъб Педерсен, старши анализатор в Sydbank, но според него, и компаниите, и политиците трябва да преосмислят своите стратегии, за да може преходът към нетни нулеви емисии да бъде реалистичен.
“Знаем, че голяма част от проблема е свързан с проекти, които бяха спечелени през 2019/20 г. при ниски цени. Оттогава инфлацията и лихвите се покачиха, стана много по-скъпо тези проекти да бъдат реализирани”, казва Педерсен.
Той смята, че има “огромна необходимост от прекалибрирането на политическата конкуренция” по отношение на разходите за планирания енергиен преход, предвид факта, че цените на вятърните турбини са нараснали средно с 20-30% от 2020 г.
“Преходът към вятърни турбини и по-зелен енергиен портфейл по света става по-скъп и при това положение смятаме, че сме свидетели на някои индикации — знаем, че САЩ е огромен проблем за офшорната вятърна индустрия в момента заради нарасналите лихвени проценти,” обяснява Педерсен.
“Свидетели сме обаче на това, че най-новите проекти, които се сключват, предоставят много по-добри условия, които биха били изгодни за генерирането на печалби от страна на компаниите в бъдеще.”
Миналия месец Европейската комисия обяви нов План за действие за европейския сектор на вятърната енергия, който е насочен към значително увеличение на исталираните мощности.
Според Педерсен, това е доказателство, че необходимото прекалибриране вече е в ход, но то няма да бъде постигнато от днес за утре.
“Този процес отнема време и за да може разработващите проекти да инвестират в нови начинания, а производителите на вятърни турбини да инвестират в необходимия капацитет за постигане на целите на политиците, е необходимо много повече.
Всичките тези компании обаче просто не разполагат с парите, за да инвестират колкото е необходимо в момента,” казва още той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Кои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 50 минAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 1 часЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 1 часНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 1 часКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 2 часаЦената на биткойна докосва $100 000
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg