Всеки успешен лидер, който някога се е провалял в нещо, разбира колко е важно наличието на обратна връзка.

Получаването на нова гледна точка върху предишни грешки помага за развитието на един критичен компонент на ефективното лидерство - самосъзнанието.

Повишаването на това самосъзнание води до поведението и навиците, които повечето хора търсят в един лидер - уважение към другите, справедливост, съпричастност и доверие.

Защо обаче има толкова много хора, които заемат високи позиции, но са лишени от това самосъзнание?

Причината е съвсем проста, пише експертът по предприемачество и мениджмънт Марсел Швантес в електронното издание Inc. 

Той смята, че на много съвременни лидери им липсва емоционална интелигентност, а това води до вземане на погрешни решения, повредени взаимоотношения в компаниите им и натрупване на още повече грешки.  

Той посочва пет лоши навика, от които трябва да се откажете, ако искате да бъдете по-добър лидер и мениджър.

Екстремна взискателност

Хората с ниска емоционална интелигентност обикновено искат нещата да стават по техния начин, без да се консултират с други членове на екипа. 

Те имат ограничени и често погрешни очаквания, които потенциално биха могли да замъглят чувството им за реалност и да саботират работните процеси.

Осъдително отношение

Единственото нещо, което осъдителното отношение към колегите обикновено постига, е да ги отчужди от работата.

Най-доброто решение за лидера, който е отворен към промяна и повишаване на самосъзнанието си, е да спре да прави прибързани заключения, преди да чуе всички факти, и да започне да слуша внимателно, за да подобри комуникационните си умения. 

Една от най-важните житейски поуки гласи, че когато съдим, ние предизвикваме осъждане върху себе си.

Или по моя начин, или нищо

Работите ли с или за някого, който не може да се отклони от собственото си разбиране или да гледа на нещата по различен начин? 

Това са колеги или мениджъри, които искат нещата да се случват така, както „трябва да бъдат“. Трудно им е да прояват търпение и толерантност към различията, които не отговарят на техните идеални нужди и очаквания. 

В много случаи обаче, този тип хора могат да предизвика хаос на работното място и да "съборят" целия екип, пише Швантес.

Нерешителност

Има обаче и примери на обратния полюс, които също не са особено позитивни. Неспособността да се вземат решения, особено когато става въпрос за нещо важно, вреди на отбора.

Някои хора страдат от т. нар. „парализа на анализа“, обработвайки твърде много информация и опитвайки се да се подготвят за всяка вероятност. 

Вместо да използват интуицията си и да действат по своя "инстинкт", те се задълбочават твърде много в детайлите и по този начин усложняват твърде много взимането на важни решения. 

Липса на отчетност и самоконтрол

Хората, които не упражняват отговорност и не признават грешките си, когато са виновни за тях, бързо губят уважението и доверието на околните.

Когато даден лидер не може да признае собствените си грешки и обвинява други хора, когато нещо се обърка, би трябвало да бъде отстранен от своята позиция. 

Шефовете, които показват тези непростими черти, просто не са отговорни за собствените си действия. Те са по-загрижени да запазят репутацията си, отколкото да осигурят успех на компанията и на своя екип.