Британската рок банда Pink Floyd е сключила споразумение за продажбата на правата върху своя огромен музикален каталог, който включва хитове, като Wish You Were Here и Money, на звукозаписната компания Sony за около 400 млн. долара.

Сделката включва музикалните записи на Pink Floyd, информира FT, позовавайки се на запознати източници, с което се решава съдбата на един от най-ценните активи в периода на бум на продажбите на ретро рок музика.

Условията по сделката включват и правата върху стоки с името и образа на групата, както и върху филми и телевизионни сериали.

Песните имат два вида авторски права — за написването на песента и за записа. От Pink Floyd са се съгласили да продадат правата върху записите, но не и тези върху авторството, според същите източници.

Споразумението, което е сключено тази седмица, ще сложи край на продължилите с години вътрешни борби между членовете на групата относно продажбата.

Pink Floyd е една от най-продаваните групи на всички времена, като сред хитовете им е и Another Brick in the Wall. След сключените сделки от Боб Дилън, Брус Спрингстийн и други изпълнители в последните години, музиката на Pink Floyd беше един от популярните каталози, които все още не бяха придобити. Правата върху музиката на Дилън и Спрингстийн също вече са притежание на Sony.

Сделката за каталога на групата обаче беше забавена поне с две години заради спорове между нейните членове относно данъчната ѝ структура, както и заради противоречивите коментари на басиста Роджър Уотърс.

Опитът за продажба през 2022 г., който привлече кандидат-купувачи, като Hipgnosis, Warner Music и BMG, беше отложен.

Уотърс и неговият колега Дейвид Гилмор имат спор от повече от четири десетилетия, който преди това поставяше под заплаха способността на групата да осребри дългогодишната си работа. Другият жив член на групата е барабанистът Ник Мейсън.

Цените на музикалните каталози отстъпиха от достигнатите през 2021 и 2022 г. върхове, но все още има голямо търсене от страна на инвеститорите на силно желани активи, като Pink Floyd.

През юли гигантът в дяловото инвестиране Apollo се съгласи да финансира Sony с до 700 млн. долара за музикални сделки.