
От началото на годината в РИОСВ - Варна са подадени общо девет сигнала за намерени мъртви делфини по Северното Черноморие, съобщават от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите.
От извършените по сигналите проверки са установени три мъртви делфина от вида муткур (морска свиня). За сравнение, през същия период на 2023 г. са установени четири мъртви делфина, а през 2022 г. - осем.
Мъртвите екземпляри престояват дълго време във водите на Черно море, преди да бъдат изхвърлени на брега, и са в напреднала фаза на разлагане, което възпрепятства установяване на причините, довели до тяхната смърт, както и установяване на антропогенна намеса.
Евентуалните предполагаеми причини за смъртността на делфините могат да бъдат старост, случаен улов в риболовни уреди с последващо удавяне, зашеметяване от плавателни средства, паразитни болести и вирусни инфекции.

Съгласно Закона за биологичното разнообразие, след получаване на сигнал за мъртъв делфин експертите на РИОСВ - Варна извършват проверка на място. По време на проверката се установяват видимите причини за смъртта на бозайника и се снемат биометрични данни.
При констатиране на вероятност за човешка намеса като причина за смъртта на екземпляра се уведомяват Прокуратурата и органите на МВР. В останалите случаи РИОСВ - Варна уведомява съответната черноморска община, на чиято територия е делфинът, за предприемане на действия съгласно издадено разрешително за разпореждане със защитени видове и с цел премахване на мъртвия делфин.
В Черно море се срещат три вида делфини – обикновен делфин, муткур и афала. Те са защитени и тяхното обезпокояване, преследване, улавяне, избиване, както и вземането на намерени мъртви екземпляри, е забранено.

В случай че гражданите намерят тяло на мъртъв делфин, е нужно да подадат сигнал по „Зелен телефон“, който е публикуван на интернет страницата на РИОСВ – Варна, напомнят от екоинспекцията.
Предвидените в Закона за биологичното разнообразие административни наказания за посегателство срещу защитени видове са от 100 до 5000 лева за физическо лице и от 500 до 10 000 лева за юридически лица.
За видовете обикновен делфин и афала Наказателният кодекс предвижда наказване с лишаване от свобода до пет години, както и глоба от 5000 до 20 000 лева.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Възпоменателните монети в еврозоната: Всяка страна има право само на две годишно
преди 8 мин„Няма място за Безос“: Гражданите на Венеция не искат сватбата на милиардера
преди 53 минСлед 20 г.: Нискотарифна авиокомпания прекратява дейност
13.06.2025Автомобилната индустрия у нас през последните 20 г.: 60 компании инвестирали 2 млрд. лв.
13.06.2025Бездънна яма за плагиатство: Disney и Universal съдят AI компанията Midjourney
13.06.2025Работа-мечта: Starbucks праща двама да обикалят света за година
13.06.2025Прочети още
Пътнически самолет, пътуващ за Лондон, се разби след излитане в Индия (ВИДЕО)
darik.bgЯгодова луна: Юнското пълнолуние бе наблюдавано от различни краища на света (ВИДЕО)
darik.bgЗа пътуващите до Гърция: По-високи глоби по пътищата приеха в Атина
darik.bgБЕЗКОМПРОМИСНИ! България подчини Аржентина с категоричното 3:0
dsport.bgСуперсблъсъкът Левски – ЦСКА закрива редовния сезон в шампионата (ПЪЛНА ПРОГРАМА)
dsport.bgMATEA: иновативната възглавница за кърмене беше официално представена в МЦ МАРКОВС
9meseca.bg