Европейски политици копнеят за по-големи банки на целия континент.

Италия пък може да сбъдне това тяхно желание със сериозен кръг от сливания и придобивания (M&A), твърдят анализатори.

Години след кризата с държавния дълг в региона и спасяването от фалит от страна на правителството на Banca Monte dei Paschi (BMPS), мнозина гледат към италианския банков сектор с по нов начин.

“Ако оценявате поотделно банките в Италия, не е трудно да се повярва, че нещо ще се случи, бих казал, в следващите около 12 месеца”, казва пред CNBC Антонио Реале, който отговаря за дейността, свързана с европейските банки, в Bank of America.

Реале подчертава, че BMPS бe реабилитирана и се нуждае от повторна приватизация, UniCredit в момента разполага с “относително голямо количество излишен капитал,” а в по-общ план италианското правителство има нова индустриална програма.

UniCredit, по-конкретно, продължава да изненадва пазарите със стабилни тримесечни печалби. Банката обяви 8.6 млрд. евро печалба за миналата година (увеличение от 54% на годишна база) и удовлетвори акционерите чрез обратни изкупувания на акции и дивиденти.

Междувременно, BMPS, която бе спасена през 2017 г. срещу 4 млрд. евро, в крайна сметка трябва отново да премине в частни ръце, съгласно споразумението с европейските регулаторни органи и италианското правителство. “Има конкретен ангажимент” към Европейска комисия за продажбата на държавния дял в BMPS, заяви през март министърът на икономиката на Италия Джанкарло Джорджети.

“Като цяло ние виждаме възможност за консолидация на пазари като Италия, Испания и Германия”, казва Никола Де Каро, старши вицепреиздент на Morningstar, допълвайки, че “поради някои структурни пречки, консолидацията на местно ниво е по-вероятна, отколкото трансграничните сливания.”

Той също така допълва, че въпреки консолидацията в италианска банков сектор напоследък, която включваше Intesa-Ubi, BPER-Carige и Banco-Bpm, “все още има значителен брой банки и фрагментация на средно ниво.”

“UniCredit, BMPS и някои средно големи банки вероятно ще играят роля в потенциалната бъдеща консолидация на банковия сектор в Италия”, допълва Де Каро.

През юли главният изпълнителен директор на UniCredit Андреа Орсел заяви пред CNBC, че при настоящите цени не вижда потенциал за сделки в Италия, но каза, че е отворен към тази възможност, ако пазарните условия се променят.

Паола Сабионе, анализатор в Barclays, смята, че летвата ще бъде висока за M&A сделки в италианския банков сектор, ако те се случат.

“Monte dei Paschi си търси партньор, UniCredit търси евентуални цели за придобиване. От тези банки могат да се получат няколко комбинации на теория. Въпреки това, нито една банка няма спешна необходимост”, казва тя.

Необходимостта от по-големи банки 

Европейски официални лица коментират все повече необходимостта от по-големи банки. Френският президент Еманюел Макрон заяви през май в интервю за Bloomberg, че банковият сектор в Европа има нужда от по-голяма консолидация. Въпреки това, все още има известен скептицизъм по отношение на предполагаемите мегасделки. В Испания, например, правителството се противопостави на офертата на BBVA за Sabadell през май.

“Европа има нужда от по-големи, по-силни и по-печеливши банки. Това е неоспоримо,” казва Реале от Bank of America, допълвайки, че между Испания и Италия има разлики.

“Испания измина дълъг път. Станахме свидетели на голяма консолидационна вълна точно след Световната финансова криза, която продължи и в последните години, като част от излишния капацитет напусна пазара по един или друг начин. Италия е много по-фрагментира по отношение на банковите пазари,” допълва той.