Някои хора предвиждат мрачно бъдеще за туризма в Гърция, заради строителството на грандиозни хотели, които се изграждат за сметка на природната среда, както и заради тълпите от туристи, стичащи се на гръцките острови и променящи техния традиционен облик.
Подобни апокалиптични прогнози обаче може би са прибързани, пише гръцкото издание Екатимерини. Съвременният пътешественик се променя и има нови желания и приоритети, които стоят далеч от модела на масовия туризъм. Този нов вид пътешественик, който започна да се формира още преди пандемията, вече доминира на пазара. Пандемията промени начина, по който гледаме на живота, в това число и на ваканциите.
Туристите днес обичат да изследват местата, които посещават и се отвращават от тълпите. Те търсят смисъл в пътуванията си и по-дълбока връзка с избраните от тях дестинации. По данни на платформата Arival, младите пътешественици избират да пътуват сами или в малки групи и предпочитат изживяванията пред лукса. Частните обиколки все повече се избират пред старомодното разглеждане на "забележителности".
Сред новите тенденции е и нарастващия брой на резервациите от мобилни телефони и пътуванията в последния момент.
Как реагира туристическия бизнес на промените?
Новото поколение туристически предприемачи вече отчита тези промени и се подготвя за тях. Пандемията от COVID-19 замрази голяма част от тяхната дейност, но през това време те работиха усилено, за да предложат на пазара нови продукти и услуги, които отговарят на новите нужди.
През 2016 година Тина Кириаки стига до извода, че би било прекрасно, ако имаше кой да организира нейните пътуванията на място и да избира графика за деня според настроението.
„Повечето пъти идва обяд, а ние все още обсъждаме къде да отидем и какво да правим. Или е 16:00 ч. и тепърва започваме да търсим „нещо хубаво“ за ядене, докато децата плачат на задната седалка“, разказва тя, описвайки сцени, познати на мнозина. Тя обаче няма предвид туристическа агенция, защото иска да е независима и гъвкава. Но в същото време търси някой, който да се наеме с цялото търсене в Google вместо нея.
Така се появява иновативната компания Back to the Routes, която позволява на пътешествениците да персонализират своите пътувания. Приложението позволява на потребителя да създаде собствен дневен план, като посочва в него задължителни и незадължителни спирки, да разглежда препоръки за храна и дейности по региони, да чете съвети, истории, ревюта и много други неща.
„Все едно имаш туристически водач постоянно до себе си“, казва Кириаки, която създава Back to the Routes заедно с екскурзовода Данае Кусури по време на лишените от пътувания години на пандемията.
Кириаки е основател и на Alternative Athens, която предлага алтернативни обиколки на гръцката столицата. По думите ѝ, хората искат да направят свой собствен избор и да персонализират пътуването си в движение, което ги кара постепенно да изоставят т. нар. "масов" туризъм.
Годините на пандемията сега изглеждат далечни за Александрос Тримис, съосновател на Welcome Pickups. Гръцкият стартъп, основан през 2015 г., предлага на шофьорите да покрият всички нужди на туристите - транспорт, туристически продукти, препоръки за дейности и всякаква необходима информация от пристигането до заминаването. Тази година компанията очаква да обслужи над 1.6 милиона клиенти в 120 дестинации в 53 държави.
„Нашата цел беше да направим цялото време - от първия до последния час, прекарани на дадено място, възможно най-приятно и приятелско. Това е нещо, което не сме виждали другаде – комбинация от обикновени транспортни услуги с местен опит и персонализация на преживяванията", казва той.
Тримис си спомня, че по време на пандемията бурният растеж на компанията прекъсва и дейността ѝ спада до 5% от обичайното, но екипът използва това време, за да автоматизира услугите и да подобри някои процеси. Благодарение на тези усилия, Welcome Pickups очаква оборота тази година да бъде троен спрямо 2019 г.
Според Тримис, пандемията е нанесла удар на туризма, но в същото време е засилила инициативи като тяхната.
"Хората вече не искат да се качват на метро или автобус, за да стигнат до местоназначението си. Има преминаване към по-малки групи, към по-безопасна и хигиенизирана среда. Освен това, хората вече търсят преживяване, смислен контакт, задълбочено разбиране на мястото, което посещават. Пътуването се превърна в изследване", казва още Александрос Тримис.
Идва ли времето на дигиталните екскурзоводи?
Оборотът на друг гръцки стартъп - Clio Muse Tours, който създава и предлага аудио турове за топ атракции и тематични разходки, достига 760 000 евро през 2019 г., след което се срива по време на пандемията.
"Казаха ни, че ерата след COVID-19 може да има положителен ефект върху нас, но тогава не можахме да го видим“, казва управителят на Clio Muse Tours Дафне Цеврени, която, заедно с Янис Николопулос и Андреас Фатурос, основава компанията през 2014 г. Тримата се запознават няколко години по-рано като студенти, участващи в семинари по предприемачество.
Идеята на Фатурос за създаване на мрежа за световно наследство първоначално звучала малко налудничаво, но двамата му партньори веднага се съгласили.
„Направихме проучване на пазара в музеите, разговаряхме с туристи и постепенно измислихме формат на аудио обиколка в първата версия на Clio Muse Tours. Разработихме методологията за разказване на истории, която все още следваме и пуснахме услугата в някои музеи. Туристическите агенции я забелязаха и предложиха да я направим и за техните екскурзии. Така се появи сегашната версия на приложението, която е туристически модел, предоставен на клиента, който плаща, за да слуша аудио обиколки на различни атракции и музеи“, обяснява Цеврени.
От 2018 г. аудио обиколката е комбинирана с входен билет в един пакет, запълвайки една голяма празнина на пазара.
„Много хора не искат да се присъединят към голяма туристическа група или не могат да намерят свободен екскурзовод. В приложението аудио туровете се създават от акредитирани екскурзоводи и утвърдени професионалисти в областта на туризма и културата.
Докато чака пандемията да отшуми, екипът на Clio Muse Tours успява да автоматизира много елементи от услугите и да доразвие платформата. През 2020 г. приходите падат драстично, но през 2021 г. достигнат 780 000 евро, а през 2022 г. скачат до 3,2 милиона евро.
Компанията оперира в 24 държави, като най-силно е присъствието ѝ в Гърция, Португалия, Испания, Италия, Египет и Турция.
„Миналата година достигнахме 120 000 пътници, които или са изтеглили аудио обиколка или са закупили аудио обиколка и билетен пакет. Продуктът предлага независимост, удобство и отговаря на тенденцията за пътувания в последния момент.
Според Цеврени, самите туристи също са се променили.
„През 2019 г. само 15% от посетителите на музея биха направили аудио обиколка. Сега този дял вече е 30%. Идеята за аудио турове придоби по-големи размери след пандемията. Преминахме през трудни времена, но всяко препятствие е и възможност”, казва тя.
Целта на компанията тази година е оборотът да достигне 13.5 милиона евро.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, за да направите банята си да изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg