
Делът на генерираната от въглища електроенергия в Китай се очаква да намалее през 2025 г. за първи път от десетилетие, прогнозират анализатори.
Те обаче предупреждават, че екстремното време или по-голям от очакванията промишлен растеж биха могли да променят тази прогноза.
Това би било положителен знак за декарбонизацията на енергийния сектор на Китай, който генерира около 60% от вредните емисии на страната. Китай планира общите ѝ въглеродни емисии да достигнат връх преди 2030 г. и да паднат до нетни нулеви нива преди 2060 г.
Страната се очаква да изравни или да надмине рекордното увеличение от 2024 г. на капацитета за добив на енергия от възобновяеми източници (ВЕИ), тъй като компании бързат да изпълнят целите от 14-годишния си план до края на тази година.
Това, според някои анализатори, създава условия ВЕИ секторът да задоволи цялото ново търсене на електроенергия през тази година.
Трима от четиримата анализатори, с които са разговаряли от Reuters, прогнозират достигането на плато или спад в производството на топлинна енергия, тъй като възобновяемите източници задоволяват продължаващото нарастване в цялостното търсене на електроенергия, което се очаква да бъде между 6% и 7.5%. Ръстът през миналата година беше 6.8%.
Производството на топлинна енергия пада на годишна база за последно през 2015 г., когато цялостният ръст в търсенето на електроенергия се забавя на фона на срив на фондовата борса и по-бавния икономически растеж.
Анализатори обаче предупреждават, че поредно лято с екстремно високи температури би могло да доведе до ново увеличение в потреблението на въглища.
Миналата година търсенето на електроенергия в Китай надхвърли прогнозите след сериозната гореща вълна, която увеличи търсенето на електроенергия за климатизация.

Ограниченият преносен капацитет може също да ограничи потреблението на електроенергия от ВЕИ.
Въпреки че анализаторите от LSEG, Центъра за изследване на енергията и чистия въздух и щатска банка прогнозират спад в производството на топлинна енергия тази година, от Rystad Energy очакват 1-2% ръст.
Китайската Асоциация на въгледобивната промишленост също прогнозира 4.5% увеличение, което подчертава несигурността на прогнозите.
Това е така от 2020 г., тъй като икономическият растеж на Китай стана по-енергоемък. По-бързият растеж при енергоемкото производство също така компенсира по-слабия растеж в секторите на услугите и потреблението, според водещия анализатор на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух Лаури Миливирта.
Анализатори също така посочват електромобилите, изкуствения интелект и електрификацията на индустрията като обяснение на нарастващата разлика между търсенето на енергия и ръста на БВП.
Близо 65% от търсенето на електроенегия в Китай идва от индустрията, казва Иконг Зу, вицепрезидент по възобновяемите енергийни източници и енергията в at Rystad Energy.
Услугите и усъвършенстваното производство ще се превърнат в основните двигатели за ръста в търсенето, казва Пенг Ченяо, директор за Китай в S&P Global Commodity Insights.
И макар търсенето на електроенергия от страна на индустрията да се забавя от лятото на 2024 г., то може да се ускори отново, ако предложените от Китай стимули съживят инвестициите в имоти, според Миливирта.
„Големият въпрос сега е дали усилията за стимули от страна на правителството ще доведат до нов период на бърз растеж в тежката индустрия, особено ако обемите на строителството се възстановят“, допълва той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Рудолф Дизел - изобретателя на дизеловия двигател
18.03.2025Втори шанс за превзетия от туристи райски остров в Малта
18.03.2025Стартъп създава глобална технологична платформа за рециклирана дървесина
18.03.2025Банкнотите в обращение у нас отново под 30 млрд. лв.
18.03.2025Revolut vs. Paysera vs. Wise - как да изберем платежна сметка?
18.03.2025Alphabet води преговори за придобиването на Wiz срещу над $30 млрд.
18.03.2025Прочети още
Блокираните в космоса астронавти на НАСА поеха към Земята
darik.bgРазпръсна ли Вучич протестиращи със звуково оръжие? (ВИДЕО)
darik.bgОсем пострадали при инцидента в РСМ са в болници у нас
darik.bgАтанас Фурнаджиев: Проблемът не е в това колко чужденци играят, проблемът е в това да играят българи
dsport.bgАтанас Фурнаджиев: Аз лично съм „за“ намаляване на отборите в Първа лига
dsport.bgБезплатни лекарства за децата поискаха организации
9meseca.bg