В последните 30 години площ, която по размери е с близо една трета по-голяма от територията на Индия, се е превърнала от влажни в сухи райони, където земеделието е трудно, сочи ново проучване.
Сухите райони вече съставляват 40% от цялата земя на планетата, с изключение на Антарктика. Три четвърти от земята по света изпитва по-сухи условия през последните 30 години, което вероятно ще остане за постоянно, според проучване на организацията Science Policy Interface към ООН.
Африка е изгубила около 12% от БВП заради нарастващото безводие в периода 1990 – 2015 г., според доклада. Прогнозират се даже още по-сериозни загуби – в следващите 5 години Африка ще изгуби около 16% от своя БВП, а Азия - 7%.
Ибрахим Тиао, изпълнителен секретар на Конвенцията на Организацията на обединените нации за борба с опустиняването (UNCCD), казва:
“За разлика от засушаванията, които представляват временни периоди с по-малко количество валежи, сухотата представлява постоянна, неумолима трансформация. Засушаванията имат край. Когато обаче климатът на даден район стане по-сух, способността му да се върне към предишните условия се губи. По-сухите климатични условия, които сега засягат огромни площи земя по света, няма да се върнат към предишното си състояние, а тази промяна предефинира живота на Земята.”
Някои култури ще бъдат особено изложени на риск – добивът на царевица в Кения се очаква да намалее наполовина до 2050 г., ако настоящите тенденции продължат.
В сухите райони 90% от валежите се губят заради изпаряване, което оставя едва 10% за растителността. Две трети от земята по света ще съхранява по-малко вода до средата на века, според публикувания днес доклад.
В Рияд в момента се провежда глобална конференция, организирана от UNCCD. Саудитска Арабия е една от най-сухите държави в света и иска да използва тези две седмици на разговори за постигането на глобално споразумение за спиране на деградацията на земята по света и за възстановяване на засегнатите райони.
Въпреки че е домакин на конференцията, Саудитска Арабия не желае да говори за климатичната криза, която е в основата на опустиняването по света. Страната изигра възпрепятстваща роля по време на ключовата среща за климата в Азербайжан през миналия месец.
Глобалните проблеми с водата бързо се задълбочават в резултат на неспособността за справяне с емисиите от парникови газове в световен мащаб. Според проучването, към 2020 г. около 30% от населението, или 2.3 милиарда души в световен мащаб, са живеели в сухи райони, в сравнение с 22.5% през 1990 г.
До 2100 г. този дял се очаква да се удвои, ако не се направи достатъчно за намаляване на въглеродните емисии. Близо половината от населението на Африка вече живее в сухи райони.
“За първи път научен орган към ООН предупреждава, че изгарянето на изкопаеми горива причинява постоянно засушаване в по-голямата част от света, което може да има потенциално катастрофални последици за водата,” казва Барън Ор, старши учен в UNCCD.
Климатичният срив е “неразривно свързан” с глобалната водна криза, показват множество проучвания, но лошите земеделски практики, прекомерното извличане на вода, ерозията на почвата и унищожението на естествената зеленина също са фактори.
Експерти призоваха правителствата да предприемат действия. Марк Маслин, преподавател по наука на земната система в University College London, който не е участвал в проучването, предупреждава:
“Това е земята, на която разчитаме за производство на храни. Това не е само предупреждение, но и призив към политиците, че има решения. Първо, можем да ограничим емисиите на парникови газове, което ще намали климатичните промени и глобалното засушаване. Второ, можем да признаем, че светът изсъхва и да предприемем мерки, за да забавим този процес и да се приспособим към него. Вече има толкова много решения – устойчиво земеделие, управление на водите, залесяване и възстановяване на дивата природа и повишаване на осведомеността. В крайна сметка е необходимо добро местно и национално управление за справяне с опустиняването на нашата ценна планета.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
През 2025 г.: Мебели от естествена дървесина в натурални тонове владеят дома
преди 36 минINSAIT изпреварва Харвард и Оксфорд на един от най-престижните световни форуми за алгоритми
преди 57 минСпасиха бебе горила от товарния отсек на самолет на Turkish Airlines
преди 1 часКак да отказваме без да изпитваме вина?
13.01.2025Какво не знае българският бизнес за европейските финансови инструменти?
13.01.2025iPhone губи от глобалния си пазарен дял през 2024 г.
13.01.2025Прочети още
Зеленски готов да разменя пленени севернокорейци за украински войници
darik.bgОгненият ад в Ел Ей: Продължава да расте броят на жертвите
darik.bg“О, Боже, как въобще ще се справя?!”: Джъд Лоу потвърди, че ще играе “Вълшебникът от Кремъл”
darik.bgВ Аржентина обявиха сделка: Лудогорец продаде Рик Джонатан
dsport.bgКоментарно студио след Ел Класико и за подготовката на Левски и ЦСКА
dsport.bgВалери Йорданова стана майка за първи път
9meseca.bgНаправи си сам домашен дифузер
idei.bgEжедневни предмети, които използваме по грешен начин
idei.bgФън шуй промени за дома
idei.bg