Изследователи предоставиха необичаен съвет на хората, които искат да горят повече калории чрез разходки – вместо да се движите безспирно от началото до края, помислете за спиране за почивка.

До този съвет се стига след проведено изследване сред доброволци, подложени на тестове в лабораторна среда, за да бъдат измерени нивото на кислород и енергийните нужди при кратки разходки, в сравнение с по-дълги.

Проведените тестове на участниците са установили, че ходенето или изкачването по стълби в периоди от по 10 до 30 секунди изискват от 20 до 60% повече кислород, което е показател за изразходването на енергия, отколкото покриването на същото разстояние без прекъсване, до голяма степен защото ходенето е по-ефективно след няколко минути в движение.

“Когато ходим за по-кратки периоди, използваме повече енергия и потребяваме повече кислород, за да покриваме същото разстояние,” казва Франческо Лучано, изследовател в Миланския университет и първи автор на изследването.

“Това е като колата, която харчи повече гориво през първите няколко километра, отколкото след това.”

Екипът организира проучването, след като забелязва, че много изчисления на необходимата енергия при ходене се основават на данни от хора, които са се движили в стабилно метаболитно състояние.

Това е, когато сърдечният ритъм е постоянен, а производството и потреблението на енергия в тялото са балансирани, което се равнява на кола, която се движи с т. нар. крайцерска скорост.

За да научат повече за енергийните нужди при различните видове разходки, учените изследват 10 здрави доброволци, чиито показатели са следени, докато тренирали на фитнес уред за качване на стълби и на пътека за бягане.

Упражненията покривали три различни скорости с периоди на продължителност от 10 секунди до 4 минути. По време на тези сесии учените записвали колко кислород е използвал всеки човек и изчислявали метаболитни нужди за различните видове разходки.

Те установили, че в началото на всяка разходка е необходима повече енергия, за да може тялото да загрее, отколкото след това по време на упражнението, когато то вече е в движение и работи по-ефективно.

“Когато започваме да ходим, може да имаме някои ‚фиксирани разходи‘ в началото на периода,” казва Лучано.

“Ако направим съпоставка, колата има нужда от известно гориво, за да запали или да бъде изкарана от гаража. Установихме, че когато започваме, след като сме почивали, се използва значително количество кислород, само за да започнем да ходим. Това се случва независимо дали след това ще ходим 10 или 30 секунди, така че пропорционално има по-голяма тежест за по-кратки, отколкото за по-дълги периоди.”

Засечените показатели на участниците на фитнес уредите също така разкриват, че в най-ранните етапи на ходенето хората не са толкова ефективни в преобразуването на кислород и енергия в движение, но това се подобрява, след като влязат в ритъм.

Резултатите затвърждават знанията за ползите за здравето от кратките разходки и качването по стълби, особено при хора, които водят до голяма степен заседнал начин на живот и обясняват подобряването на физическото състояние при кратки периоди на активност, които често не продължават по повече от две минути.

Освен последиците за здравите хора, тези резултати ще помогнат за подобряване на осведомеността при проектирането на програми за възстановяване и упражнения при хора с ограничена подвижност, като такива, които са с наднормено тегло или пък са получавали инсулт.

“Учените обикновено са изчислявали енергийните нужди по време на разходки, които продължават по няколко минути. Много хора обаче дори не са способни да ходят толкова дълго време, като възрастни хора или хора с нарушена походка,” казва Лучано.