Онлайн платформата за търговия Robinhood пусна дългоочакваната си декстоп версия и добави търговия с фючърси и индексни опции към мобилното си приложение, в опит да отнеме пазарен дял от традиционните борсови посредници.

11-годишното приложение за търговия без комисиони, което стана синоним на начинаещите и не толкова опитни инвеститори през 2021 г., сега се стреми да се превърне в пълноценен доставчик на финансови услуги и да се конкурира с установените борсови посредници, които обслужват институционални инвеститори.

Основаната от българина Влад Тенев и базирана в Менло Парк компания обяви, че десктоп платформата ѝ за търговия, която носи името Robinhood Legend, ще се фокусира върху активните трейдъри.

"Ние израснахме заедно с нашите клиенти и чухме ясно и силно, че те искат достъп до по-усъвършенствани продукти и повече инструменти за активна търговия," заяви пред Reuters главният директор на брокерските услуги в компанията Стив Куърк.

"Нашата дългосрочна цел е Robinhood да бъде основната компания за финансови услуги, която отговаря на всички нужди на клиентите."

Платформата, която може да се ползва без допълнително заплащане, ще предлага усъвършенствани инструменти за търговия, данни в реално време, както и персонализирани и предварително зададени оформления.

Междувременно, приложението вече ще позволява на трейдърите да търгуват фючърси на индекса S&P500, както и на петрола, биткойна и други. Клиентите също така ще могат да търгуват индексни опции.

Битка за пазарен дял

Индустрията на борсовото посредничество в САЩ, където отдавна доминират имена, като Vanguard, Charles Schwab и Fidelity Investments, беше разтърсена за първи път от десетилетия, когато Robinhood започна да предлага търговия без комисиони през 2013 г.

Десетилетие по-късно тя разширява дейността си, за да предлага услуги на по-опитни инвеститори. Търговията с опции и фючърси обикновено е в сферата на големите банки, хеджфондовете и компаниите за управление на активи поради по-големи маржин изисквания, увеличена волатилност, сложност и комисиони.

Абонатите на премиум услугата на Robinhood - Gold, също така ще могат да търгуват фючърси на цени от 50 цента на контракт, докато тези, които не са абонирани, ще трябва да плащат 75 цента комисиона.

За сравнение, Schwab таксува своите клиенти 2.25 долара на контракт, а от Morgan Stanley вземат по 1.50 долара на контракт за фючърси и 2.50 долара за фючърси вурху криптовалути.

Таксите на Robinhood за индексни опции, които възлизат на 35 цента на контракт за членове на Gold и 50 цента за останалите, също са по-ниски, в сравнение с останалите в индустрията.

Компанията е имала 11.8 милиона месечни потребители и 1.98 милиона абонати на услугата Gold към 30 юни.

Анализатори са казвали, че навлизането на Robinhood в търговията с фючърси през тази година може да бъде посрещнато с известна предпазливост от търговците на дребно, ако има такси, но може също така да създаде нови възможности за компанията да разшири пазарния си дял.

По-рано през годината компанията се ангажира да увеличи своите маржове, докато се фокусира върху "рентабилен растеж" през 2024 г. Обявената печалба в три поредни тримесечия също така подсили ентусиазма на инвеститорите, което допринесе за поскъпване на акциите на Robinhood с над 100% от началото на годината.