Легендарният инвеститор Уорън Бъфет е основател на инвестиционния фонд Berkshire Hathaway Inc.
Той успява да го превърне в една от най-ценните компании в света чрез поредица от придобивания и инвестиции през годините и си спечелва прякора „Оракула от Омаха“.
Неговите съвети и препоръки се следват от милиони едри и дребни инвеститори по света. Повечето от инвестициите на Бъфет се изплащат, а самата Berkshire Hathaway наскоро се присъедини към клуба на компаниите с пазарна капитализация от 1 трилион долара.
Инвеститорите, които са купили акции на Berkshire Hathaway или са следвали избора на акции на Бъфет, са се справили доста добре през годините. Една област, в която следването на Оракула от Омаха обаче не би се изплатило на инвеститорите, са криптовалутите, пише Benzinga.
Въпреки че биткойнът отстъпи от историческите си върхове, водещата криптовалута е поскъпнала с 42.8% от началото на 2024 г. до момента и с над 130% през последната година.
Един от хората, които вероятно не са особено доволи от това, е именно Уорън Бъфет. Той е един от водещите критици на криптовалутите. Предприемачът Питър Тийл дори го нарече "враг номер едно на биткойн" заради негативното му отношение.
През януари 2018 г. Бъфет предупреди инвеститорите да не инвестират в биткойни, заявявайки, че е сигурен в "лошия край на криптовалутите".
Той потвърди и думите на покойния заместник-председател на Berkshire Чарли Мънгър, че биткойнът е „отрова за мишки“. Пред CNBC Бъфет коментира, че криптовалутата е „отрова за мишки на квадрат“.
Легендарният инвеститор от Омаха не е купувал директно криптовалути и продължава да се изказва против сектора. По данни на Benzinga, Бъфет и Berkshire са акционери в Nu Holdings - приятелски настроена към криптоиндустрията дигитална банка в Бразилия. Тя разпределя част от парите си в биткойн.
Към днешна дата биткойнът има пазарна капитализация от $1.3 трилиона. Berkshire Hathaway се оценява на около 992 милиарда долара, което означава, че криптовалутата в момента струва повече от компанията на Бъфет.
По времето, когато Бъфет каза, че няма да инвестира в биткойн и използва сравнението „отрова за мишки на квадрат“, много други хора обаче не са били съгласни с него и са избрали да разпределят част от своите инвестиции във водещата криптовалута.
По това време - през май 2018 година, биткойнът се е търгувал за малко под 10 000 долара за брой. За 1000 долара тогава един инвеститор е можел да си купи 0.1004 BTC.
Инвестиция от $1000 би струвала $6600 днес, въз основа на настоящата цена от $65 740 за брой. Това представлява възвръщаемост от 560% за периода след коментарите на Бъфет.
За сравнение, инвестиция от $1000 в Berkshire Hathaway по същото време е можела да купи 0.0034 акции на компанията и днес би струвала $2348.18, което представлява ръст от 134.8%.
Инвестиция от $1000 в SPDR S&P 500 ETF Trust, който следи индекса S&P 500, е можела да закупи 3.75 акции от популярния ETF през май 2018 г. Днес стойността ѝ би била $2192.06 днес, което е ръст от 119.2%.
Това означава, че възвръщаемостта на биткойна, поне засега, надминава както S&P 500, така и Berkshire Hathaway от момента на култовото изказване за "отровата за мишки".
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
преди 7 часаКъде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
преди 7 часаБританските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
преди 8 часаКои са най-големите производители на мляко в ЕС?
преди 9 часаКакво представлява блокчейн и как работи?
преди 9 часаТоп 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 11 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg