Симеон Козарев е мениджър на Innovation Hub-а към Умната фабрика на Шнайдер Електрик в Пловдив. Завършил е техническия университет в същия град със специалност "Системи за автоматизация, информация и контрол".
Кариерният му път преминава през различни позиции, в които отговаря за автоматизиране и управление на производствени процеси. Към момента е едно от основните публични лица и ключов лектор на компанията, тъй като Innovation Hub-ът е концепция, посветена на популяризирането на технологиите на Шнайдер.
Симеон Козарев ще бъде един от лекторите на форума "Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност", организиран от Darik Business Review, който ще се проведе на 18 септември в Planet Schwarz. Ето какво коментира той по повод киберзаплахите на бъдещето.
Колко важно е автоматизацията на процесите в производството и киберсигурността да вървят ръка за ръка?
Автоматизацията е един от най-добрите известни ускорители на един вече добре работещ производствен процес. Когато увеличаваме скоростта, за да се предпазим от фатални грешки, задължително трябва да се увеличи и нивото на киберсигурността.
При покупка на нов бърз автомобил той идва със задължителните системи за безопасност, за да ни поддържа живи и да ни пази от фатални грешки.
Живеем в свързан свят. Автоматизацията и киберсигурността са взаимосвързани и задължителни, ако компанията желае да съществува в предизвикателното и постоянно променящо се време, в което живеем.
Автоматизацията на производствените процеси и киберсигурността трябва да вървят ръка за ръка поради няколко ключови причини:
- Защита на производствените системи: автоматизацията в производството изисква надеждна киберсигурност, за да се предпазят системите от кибератаки и от намеса в тяхната работа, което може да доведе до сериозни прекъсвания и загуби.
- Интегритет на данните: киберсигурността е от съществено значение за запазването на целостта и достоверността на данните, които се използват в автоматизираните производствени процеси.
- Защита на работните места: сигурността на автоматизираните системи е от съществено значение за защитата на работните места и за предотвратяване на потенциални опасности за персонала.
- Съобразяване с регулации: все по-строгите регулации и стандарти за киберсигурност изискват внимателно съобразяване на автоматизираните процеси с техните изисквания.
Затова Schneider Electric отдава голямо значение на сигурността на автоматизираните системи и предлага решения, които интегрират високи стандарти за киберсигурност в производствената автоматизация.
По-голямата част от процесите в Умната фабрика на Schneider Electric са автоматизирани. Какви са основните предизвикателства в това отношение?
Според нас уравнението за по-добро бъдеще е:
Digitization (automation, data ) + Electrification (Energy, decarbonization) = Sustainable (green and smart)
SSOT – Single Source of Trought – мониторинг и контрол на всички процеси във фабриката на едно място; данни, събрани своевременно (real time), с проверено качество и структурирани.
Въпреки че автоматизацията играе ключова роля в умните фабрики на Schneider Electric, съществуват някои основни предизвикателства, които могат да възникнат:
- Интеграция на различни системи: предизвикателството включва успешната интеграция на разнообразни автоматизирани системи и технологии, за да се осигури тяхната съвместна работа и взаимодействие.
- Киберсигурност: защитата на автоматизираните системи от кибератаки и нежелани интерференции изисква постоянно внимание и инвестиции в решения за сигурност.
- Преход към цифрови процеси: проектирането на процеси, които да се вписват в дигиталната трансформация, може да бъде предизвикателство, особено при преминаването от традиционни методи към цифрови практики.
- Обучение на персонала: необходимо е да се осигури подходящо обучение за персонала, за да може той да разбере и управлява ефективно автоматизираните системи.
По какъв начин се вписва в тези процеси Innovation Hub-a в Умната фабрика на Schneider Electric в Пловдив, който вие оглавявате?
Иновационните хъбове на Schneider Electric играят ключова роля в напредъка на интелигентните фабрики. Тези хъбове служат като съвместни пространства, където компанията работи с клиенти, партньори и индустриални експерти, за да разработват съвместно решения за интелигентно производство.
Тук Schneider Electric може да покаже най-новите си технологии и решения, персонализирани за интелигентни фабрики, като промишлени автоматизации, управление на енергията и цифрови услуги.
Иновационните хъбове предоставят платформа за демонстрация на това как архитектурата EcoStruxure на Schneider Electric се интегрира с Интернет на нещата, изкуствен интелект и анализи, за да позволи интелигентни, ефективни и свързани операции във фабрична среда.
Чрез използването на тези технологии Schneider Electric помага на производителите да оптимизират процесите си, да подобрят енергийната ефективност и да увеличат общата си производителност в съответствие с концепцията на Индустрия 4.0.
Кой е проектът, който бихте отличили в работата на Innovation Hub-a, и кои са най-важните проекти, по които работите в момента?
Това са системата за геотермална енергия, която пуснахме в края на миналата година, и започналото в началото на тази година изграждане на нова фабрика – втора за компанията ни у нас.
За тази последователна политика на инвестиции в България с устойчива визия и с високотехнологични решения Schneider Electric получи престижната награда Инвеститор на годината.
На фона на високото ниво на автоматизация, какво прави компанията за своите служители по отношение на тяхното израстване и развитие?
Schneider Electric вярва в непрекъснатото развитие на своите служители, дори в среда с високо ниво на автоматизация. Компанията предлага разнообразни обучения и програми за развитие, които подпомагат служителите в усвояването на нови умения и компетенции.
Това включва както технически обучения, свързани с автоматизацията и цифровизацията, така и обучения за личностно развитие и ръководство.
Освен това, Schneider Electric насърчава вътрешната мобилност и възможностите за кариерно развитие, като предоставя вътрешни обяви за работа и подкрепа за премествания в различни отдели и дейности. Това позволява на служителите да развиват разнообразни умения и да намират нови възможности за професионален и личностен растеж.
Форумът Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност ще се проведе на 18 септември с начален час 09.30. Мястото е Planet Schwarz.
Повече информация за събитието ще откриете тук, както и в социалните ни канали във Facebook и LinkedIn. Входът е свободен и не се изисква регистрация.
Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност ще се проведе с подкрепата на Летище София, ОББ, Булстрад Виена Иншурънс Груп, Paysera и AIBEST.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg