Българските фирми са "гладни" за нови технологии и вече имат достъп до тях със сравнително скромни капиталовложения. Киберсигурността обаче е процес, който отнема време и изисква стриктни процедури и контрол.

Това коментира Симеон Козарев, мениджър на Innovation Hub-а към Умната фабрика на Шнайдер Електрик в Пловдив, който взе участие във форума "Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност", организиран от Darik Business Review. Той коментира още:

"Автоматизацията е един от най-добрите известни методи, чрез които да се забърза един добре работещ процес. Но когато нещо се ускорява, е задължително да се повиши нивото на сигурност. Когато вкарваме сериозен ресурс в автоматизация, трябва да заложим киберсигурността още в началото на проекта, за да може тя да не предпази от собствените ни грешки, които можем дори да не осъзнаваме". 

По думите му обаче, хората си остават най-важното звено във веригата на киберсигурността. Той напомни, че преди години продуктите във фабриката на Schneider Electric в Пловдив са сглобявани ръчно, но сега същите работници управляват автоматични машини и се справят страхотно. 

Как Schneider Electric помага на своите партньори в сферата на киберсигурността? 

"Компанията работи в над 100 държави и основните предизвикателства при автоматизацията на всяко производство е анализът на старите технологии, които вече са налични", обясни Козарев.

"Основният въпрос е как тези стари устройства могат да се осъвременят, така че да отговарят на съвременните изисквания за киберсигурност". 

Втората стъпка, според него, е сегментацията на мрежите и управление на потока на информацията. Важно е да се направи оценка на това кои активи са ключови сза функционирането на компанията, защото те трябва да бъдат защитени в максимална степен. 

"Третата осоновополагаща стъпка е обучението на персонала, защото хората сме способни да причиним интересни и скъпоструващи неща, когато не осъзнаваме своите действия. В една голяма компания винаги има страшно много процеси и е много важно да бъдат предотвратени човешките грешки по невнимание". 

Коя е най-добрата киберзащита? 

Според Симеон Козарев, най-добрата защита в киберпространството е многослойната, която постоянно се подобрява.

"Има разписани сериозни и подробни процедури, които понякога са тромави, но тяхната цел е да не може един човек по погрешка, доверявайки се на емоциите си, да постави компанията в опасност". 

По думите му дигиталните процеси трябва да минават през периодични проверки и тестове, за да може да се гарантира, че оптимизацията на процесите се случва по най-добрия начин. 

Готов ли е бизнесът в България за новата дигитална среда? 

"В България компаниите са "гладни" за нови технологии. Тези решения вече са и изключително достъпни, така че малките и средните бизнеси, които представляват огромна част от фирмите у нас, могат да се възползват от тях със сравнително скромни капиталовложения", каза Симеон Козарев. 

Той обаче уточни, че доверието е ключово, когато търсят партньор в този процес, защото той е дълъг и отнема години. 

"Киберсигурността не е като да си купиш вода, да я изпиеш и да приключиш с проблема. Тя е постоянна "жажда" за нови технологии и изисква много работа". 

Форумът "Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност" се проведе с подкрепата на Летище София, ОББ, Булстрад Виена Иншурънс Груп, Paysera, Neo Ventures, AIBEST и Gomba.