Schneider Electric откри официално първата у нас иновативна система за геотермална енергия в индустриално предприятие от нов тип. Системата обслужва сертифицираната Умна фабрика на компанията в Пловдив, която по този начин става изцяло независима от природния газ. 

Главен изпълнител на иновативната геотермална система е българската компания ReEnergy Engineering.

По-рано тази година беше въведено в експлоатация и новото разширение на Умната фабрика на Schneider Electric в Пловдив, с чието изграждане беше синхронизирано и изграждането на геотермалната система.

"Schneider Electric е пионер в т. нар. двоен преход – дигитален и зелен. Това е компания с международен мащаб и амбиции, която увеличава възможността да се работи с университетите и с най-новите технологични и енергийни решения.

Голяма компания, която завихря една собствена екосистема и повишава общия стандарт. Много се радвам, че високите амбиции на Schneider Electric се пренасят тук, в град Пловдив, и сред местните общности.

Това е едно от местата, привличащи най-много инвестиции, защото местната власт работи ръка за ръка с бизнеса", каза по време на церемонията заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева.

От ляво надясно: Иван Стоянов, заместник-кмет „Екология и здравеопазване“ на гр. Пловдив; Пламен Панчев, изпълнителен директор и основател на Тракия икономическа зона; Ангелина Бонева, заместник-министър на Регионалното развитие и благоустройството; Димитър Иванов, кмет на община Марица; Ромен Дутрук, Вицепрезидент производствен клъстър „Продукти крайно Електроразпределение“; Мартин Йорданов, директор на Умната фабрика на Schneider Electric в Пловдив

Как работи индустриалната геотермална система?

Геотермалната система за индустриално отопление и охлаждане е изградена със сондажи от т. нар. „сух“ затворен тип. В нея циркулира вода, която се загрява от естествената температура на земята посредством сондажи на 100 метра дълбочина.

Термопомпени агрегати произвеждат топла вода за отопление през зимата, а също и за битови нужди целогодишно. В преходните сезони те осигуряват пасивно охлаждане, а в най-горещите дни охлаждането е активно с използване на хладилния цикъл.

При активно охлаждане "безплатната" топлина на кондензация може да се насочи към производството на битова гореща вода. По този начин може да се постигне над 70% икономия на електрическата енергия за отопление и охлаждане на завода. 

Основните предимства на затворения тип система са оползотворяването на неизчерпаема енергия от земята и намаляването на консумацията на електрическа енергия. При това системата не използва подземни водни ресурси.

С нейна помощ Умната фабрика на Schnedier Electric очаква да намали консумацията на електроенергия с 20%, а тази за отопление и охлаждане - с 50%. Освен това новата инсталация ще спестява по 300 тона въглеродни емисии на година. 

dbr.bg-image

Дългосрочни цели за устойчиво развитие

"Като локална бизнес организация сме изключително щастливи, че компанията има устойчиви инвестиционни намерения в България. Разширението на фабриката, което беше пуснато в експлоатация наскоро, е поредна стъпка в тази посока, която, вярвам, няма да е последна.

Същото важи и за геотермалната система, която откриваме днес. Проекти от това естество са ключови за създаването и развитието на технологични компетенции у нас и ще бъдат изключително важни в бъдеще“, заяви генералният мениджър на Schneider Electric за България, Албания, Северна Македония и Косово Ивелина Николова.

Според Мартин Йорданов, директор на Умната фабрика на Schneider Electric в Пловдив, новата геотермална система означава пълно елиминиране на употребата на природен газ. 

"За Schneider Electric това е дългосрочно стратегическо намерение, свързано с нашия ангажимент за постигане на въглеродна неутралност.

Управлението на енергията, заедно с устойчивото развитие, е есенцията на нашия бизнес и наша компетентност. Ето защо да бъдем пионери в изграждането на такъв тип системи в индустрията е естествена роля за нас като компания", допълни Йорданов. 

В началото на 2021 г. Schneider Electric обяви шест официални ангажимента, обвързани с Програмата на ООН за устойчиво развитие до 2030 г.

Планът за декарбонизация на компанията включва въглероднонеутрални операции през 2025 г., въглeроднонеутрален цялостен отпечатък върху околната среда през 2040 г. и верига за доставки с нулеви нетни въглеродни емисии през 2050 г.

dbr.bg-image

Иновации и инвестиции в местните общности  

"Мисията е възможна и България днес не само догонва Европа и останалия свят, а вече е водеща в прилагането на модерни и съвременни технологии.

Това е възможно, защото ние имаме партньори, като Schneider Electric, които не само говорят, а и изпълняват всичко това“, заяви изпълнителният директор и основател на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. 

Той цитира заместник-председателя на Европейската комисия Жозеп Борел, който - по време на откриването на българския павилион в Дубай, част от климатичната конференция COP28, заяви, че Тракия икономическа зона е един от най-добрите примери в Европа за прилагане и реализиране на проектите за въглеродна неутралност. 

Геотермалната система на Schneider Electric ще допринесе не само за подобряването на енергийната ефективност, но и за борбата с климатичните промени. 

Добавянето на възобновяеми енергийни източници, присъединени с помощта на подходящи дигитални решения, е подход, който подпомага намаляването на отрицателните влияния на човешката дейност върху околната среда.