Schneider Electric откри официално първата у нас иновативна система за геотермална енергия в индустриално предприятие от нов тип. Системата обслужва сертифицираната Умна фабрика на компанията в Пловдив, която по този начин става изцяло независима от природния газ.
Главен изпълнител на иновативната геотермална система е българската компания ReEnergy Engineering.
По-рано тази година беше въведено в експлоатация и новото разширение на Умната фабрика на Schneider Electric в Пловдив, с чието изграждане беше синхронизирано и изграждането на геотермалната система.
"Schneider Electric е пионер в т. нар. двоен преход – дигитален и зелен. Това е компания с международен мащаб и амбиции, която увеличава възможността да се работи с университетите и с най-новите технологични и енергийни решения.
Голяма компания, която завихря една собствена екосистема и повишава общия стандарт. Много се радвам, че високите амбиции на Schneider Electric се пренасят тук, в град Пловдив, и сред местните общности.
Това е едно от местата, привличащи най-много инвестиции, защото местната власт работи ръка за ръка с бизнеса", каза по време на церемонията заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева.
Как работи индустриалната геотермална система?
Геотермалната система за индустриално отопление и охлаждане е изградена със сондажи от т. нар. „сух“ затворен тип. В нея циркулира вода, която се загрява от естествената температура на земята посредством сондажи на 100 метра дълбочина.
Термопомпени агрегати произвеждат топла вода за отопление през зимата, а също и за битови нужди целогодишно. В преходните сезони те осигуряват пасивно охлаждане, а в най-горещите дни охлаждането е активно с използване на хладилния цикъл.
При активно охлаждане "безплатната" топлина на кондензация може да се насочи към производството на битова гореща вода. По този начин може да се постигне над 70% икономия на електрическата енергия за отопление и охлаждане на завода.
Основните предимства на затворения тип система са оползотворяването на неизчерпаема енергия от земята и намаляването на консумацията на електрическа енергия. При това системата не използва подземни водни ресурси.
С нейна помощ Умната фабрика на Schnedier Electric очаква да намали консумацията на електроенергия с 20%, а тази за отопление и охлаждане - с 50%. Освен това новата инсталация ще спестява по 300 тона въглеродни емисии на година.
Дългосрочни цели за устойчиво развитие
"Като локална бизнес организация сме изключително щастливи, че компанията има устойчиви инвестиционни намерения в България. Разширението на фабриката, което беше пуснато в експлоатация наскоро, е поредна стъпка в тази посока, която, вярвам, няма да е последна.
Същото важи и за геотермалната система, която откриваме днес. Проекти от това естество са ключови за създаването и развитието на технологични компетенции у нас и ще бъдат изключително важни в бъдеще“, заяви генералният мениджър на Schneider Electric за България, Албания, Северна Македония и Косово Ивелина Николова.
Според Мартин Йорданов, директор на Умната фабрика на Schneider Electric в Пловдив, новата геотермална система означава пълно елиминиране на употребата на природен газ.
"За Schneider Electric това е дългосрочно стратегическо намерение, свързано с нашия ангажимент за постигане на въглеродна неутралност.
Управлението на енергията, заедно с устойчивото развитие, е есенцията на нашия бизнес и наша компетентност. Ето защо да бъдем пионери в изграждането на такъв тип системи в индустрията е естествена роля за нас като компания", допълни Йорданов.
В началото на 2021 г. Schneider Electric обяви шест официални ангажимента, обвързани с Програмата на ООН за устойчиво развитие до 2030 г.
Планът за декарбонизация на компанията включва въглероднонеутрални операции през 2025 г., въглeроднонеутрален цялостен отпечатък върху околната среда през 2040 г. и верига за доставки с нулеви нетни въглеродни емисии през 2050 г.
Иновации и инвестиции в местните общности
"Мисията е възможна и България днес не само догонва Европа и останалия свят, а вече е водеща в прилагането на модерни и съвременни технологии.
Това е възможно, защото ние имаме партньори, като Schneider Electric, които не само говорят, а и изпълняват всичко това“, заяви изпълнителният директор и основател на Тракия икономическа зона Пламен Панчев.
Той цитира заместник-председателя на Европейската комисия Жозеп Борел, който - по време на откриването на българския павилион в Дубай, част от климатичната конференция COP28, заяви, че Тракия икономическа зона е един от най-добрите примери в Европа за прилагане и реализиране на проектите за въглеродна неутралност.
Геотермалната система на Schneider Electric ще допринесе не само за подобряването на енергийната ефективност, но и за борбата с климатичните промени.
Добавянето на възобновяеми енергийни източници, присъединени с помощта на подходящи дигитални решения, е подход, който подпомага намаляването на отрицателните влияния на човешката дейност върху околната среда.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Предпазливите към технологиите германци се пристрастяват към онлайн пазаруването
преди 11 минТърговска война между САЩ и Европа тласка еврото към паритет с долара?
преди 1 часТоварният транспорт със спад през третото тримесечие
преди 1 часИма ли място предприемачеството в училище?
преди 2 часаБританските кралски резиденции, които ще приемат посетители на Коледа
преди 2 часаUniCredit с изненадваща оферта за Banco BPM
преди 3 часаПрочети още
Необичайно модно ревю превърна деца от бедните квартали на Индия в звезди
darik.bgДежавю за феновете на Адел: Певицата отново излиза в дълга певческа ваканция
darik.bgАмериканците отброяват дните до Деня на благодарността
darik.bgСтанимир Стоилов скалпира отбор за 140 милиона евро и си отвори златната порта
dsport.bgНов удар за Реал Мадрид – Винисиус е аут за месец
dsport.bgКак да стартирате собствен онлайн бизнес по време на майчинство?
9meseca.bgНеща, които трябва да изхвърлите от дома си сега
idei.bgКак да си направим кърпички за почистване
idei.bg6 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg