
Компанията на Илон Мъск за космически туризъм SpaceX, производителят на уискито Fireball, както и още девет дружества дебютират в класацията на сп. Forbes на най-големите частни компании в САЩ.
Спечелените милиардни договори от SpaceX ѝ позволяват да удвои приходите си за последните 12 месеца до 4.6 млрд. долара. Това нарежда компанията на Мъск на 145-а позиция в подреждането.
Дебют в класацията прави и алкохолният производител Sazerac на милиардера Уилям Голдринг, наредил се на 207-а позиция с приходи от 3 млрд. долара. Компанията продава водка, джин, ром и коняк, но най-известният ѝ бранд е уискито с вкус на канела Fireball.
В челото
Cargill оглавява класацията за трета поредна година. Това, според Forbes, не е изненада, тъй като компанията е начело в списъка в 36 от 39-е издания на класацията. Приходите на Cargill за последната финансова година, приключила през май 2023 г., нарастват със 7% - до 177 млрд. долара.
Koch Industries запазва втората си позиция, като приходите й възлизат на 125 млрд. долара. Веригата супермаркети Publix заема третото място с приходи от 54.5 млрд. долара (+13.6% спрямо година по-рано), след като през 2022 г. откри 40 нови магазина в седем различни щата.
Производителят на сладки изделия Mars се нарежда четвърти, следван от друга верига супермаркети - H-E-B.

Част от компаниите в списъка са притежавани от милиадери
SpaceX, Sazerac, както и петте компании в челото на класацията, имат едно общо нещо – те се притежават от милиардери. От Forbes успяват да преброят 59 частни компании, чиито собственици са в списъка на най-богатите хора в света.
В класацията са включени 258 компании, или с 12 повече спрямо година по-рано. Те имат приход от поне 2 млрд. долара за последната фискална година. За 85% от компаниите в списъка това е 2022 г., а за останалите са взети под внимание приходите до октомври 2023 г.
Най-голям скок в класацията през годината прави Colonial Group, която се придвижва със 73 места - до 126-а позиция. Холдингът притежава терминали за съхранение на течни и сухи товари, търгува с петролни продукти, промишлени химикали и др.
Основан е през 1921 г. и днес се управлява от Кристиан Демер, който е четвърто поколение в семейството, оглавяващ компанията.
Най-голям спад се отчита при Pilot. Бизнесът на компанията обаче не е пострадал, а е придобит, което означава, че тя вече не е собственост на семейството на милиардера Джим Хаслам.
През 2017 г. Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет купува миноритарен пакет от компанията, а през януари придобива нови 41.4 на сто. За своите 80% от най-големия оператор на пътни центрове в САЩ фондът е платил близо 11 млрд. долара.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
В първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
преди 9 минТози град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
преди 24 минЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
преди 40 минПо-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
преди 1 часПредградието на Чикаго, в което е израснал папа Лъв XIV, иска да купи дома от детството му
преди 1 часРешенията за киберсигурност все по-достъпни за малкия и среден бизнес
преди 1 часПрочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgПотвърдена е причината за смъртта на Диого Жота и неговия брат
dsport.bgХендрик Бонман с единия крак в Байерн Мюнхен – Лудогорец спешно търси вратар
dsport.bgСветовният Форум за Осъзнато Родителство: Събитие с глобално въздействие
9meseca.bg