Т. нар. Big Tech продължава да се разраства. От началото на тази година комбинираната пазарна стойност на петте дигитални гиганта на САЩ – Alphabet, Amazon, Apple, Meta и Microsoft, скочи с около 50% - до около 9 трилиона долара.
Това е почти една четвърт от общата сума на широкия борсов индекс S&P 500, включващ най-големите американски компании, който се е повишил само със 17% за същия период.
Челната петица на технологичния сектор формира почти 60% от продажбите, печалбите и разходите за изследвания и разработки на всички технологични фирми в индекса. Очаква се те да бъдат и основните победители от революцията на изкуствения интелект (AI), пише The Economist.
Правителствата гледат на това господство с нарастващо безпокойство. На 12 септември Министерството на правосъдието на САЩ започна съдебна битка с Google и нейната корпоративна компания-майка Alphabet в най-голямото антимонополно дело за последните две десетилетия, обвинявайки ги в злоупотреби с интернет търсенето.
Този месец закон на ЕС забрани на "големите пет" да обединяват определени услуги и да дискриминират трети страни на своите платформи.
Някои експерти твърдят, че технологичните гиганти изсмукват целия "кислород" от технологичната екосистема, карайки конкурентите да изчезнат или, в най-добрия случай, затрудняват просперитета им. Типични примери за това са случаите на Snap, Spotify или Zoom.
Има ли място за малките играчи?
Подобно на естествените екосистеми обаче, пазарът предоставя възможности за новодошлите.
За да продължат да растат с невероятните темпове, които техните инвеститори очакват, технологичните мастодонти обръщат най-голямо внимание на пазарите, които са достатъчно големи, за да имат значителен принос в техните приходи, които достигнаха общо 1.5 трлн. долара миналата година.
Това означава, че те пренебрегват определени области, които са по-малки, но потенциално все още доходоносни. Гениалните компании, които идентифицират такива ниши и са в състояние да ги експлоатират, не просто оцеляват, но дори процъфтяват в сянката на гигантите, пише изданието.
Историята на Garmin е един от примерите за това. Основана през 1989 г., компанията е пионер в търговската употреба на GPS навигационни системи.
До 2008 г. тя завладява почти една трета от пазара на преносими навигационни устройства, предимно за автомобили и други превозни средства, което представлява около 72% от продажбите на компанията.
След това Google пусна своето приложение Google Maps и днес шофьорите могат просто да използват телефоните си, за да се ориентират по пътищата, вместо да харчат пари за специални устройства.
До 2014 г. приходите на Garmin от автомобилния сегмент са намалели наполовина, в сравнение с шест години по-рано, до 1.2 милиарда долара.
Година по-късно технологичният прогрес нанесе нов удар на компанията. Apple пусна първия си смарт часовник, който подкопа разрастващия се бизнес на Garmin за продажба на устройства за фитнес и спортове на открито.
Този път обаче по-малката компания устоя на атаката. Тя се фокусира върху часовници от висок клас и фитнес тракери, някои от които се продават няколко пъти по-скъпо от най-високия клас Apple Watch.
По този начин Garmin изгради лоялна потребителска база от планинари, бегачи и други разнообразни фитнес фанатици. През април тази година самият изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг публикува снимка на часовника си Garmin, след като завърши петкилометрово бягане.
Джордж Ливадас от инвестиционната компания Upslope Capital вярва, че Garmin е една от малкото фирми, които са създали първокласна марка на пазар с налична алтернатива на Apple.
Днес нейните общи годишни приходи от почти 5 млрд. долара са приблизително два пъти по-високи от времето, в което първият Apple Watch излиза на пазара.
Смарт часовниците и фитнес тракерите допринасят за почти 60% от продажбите на фирмата, като по-голямата част от останалите идват от професионални навигационни системи за кораби и самолети.
Повече функционалности и регионална специализация
Друга компания, която успешно използва недостатъчно обслужвана технологична ниша, е Dropbox. Основана през 2008 г., компанията се бори с Apple, Google и Microsoft (а за известно време и с Amazon) през целия си живот. По-големите ѝ конкуренти обединяват облачно съхранение с други услуги.
Клиентите, които се регистрират в Gmail на Google, например, получават малко безплатно онлайн хранилище. Но тези предложения, макар и често безплатни, не разполагат с богатите функционалности на Dropbox.
Според Риши Джалурия от Royal Bank of Canada, още в началото от Dropbox са разбрали, че много потребители се нуждаят от нещо повече от място за съхранение на файлове.
Фотографите и други творчески професии искат да съхраняват файлове с висока разделителна способност, без да се притесняват за размера им. Тези взискателни потребители често са готови да платят за това удобство.
Чрез разработване на атрактивни функции, включително и базирани на AI инструмент за търсене и обобщаване на документи, Dropbox продължава да привлича нови абонати.
Big tech оставят и неизползвани регионални пазарни ниши, като един от примерите за това е аржентинската компания за електронна търговия MercadoLibre. Дните ѝ вероятно са изглеждали преброени, когато Amazon навлиза в Бразилия и Мексико, съответно през 2012 и 2013 г.
Но десетилетие по-късно MercadoLibre генерира една четвърт от цялата електронна търговия в Латинска Америка. Amazon е най-близо до предизвикателството на регионалния търговски гигант в Мексико, но дори там пазарният дял на американския онлайн гигант е наполовина по-малък от този на неговия аржентински конкурент.
MercadoLibre постига успех, като адаптира своя бизнес модел към местните условия. Компанията бързо идентифицира лошата инфраструктура, която повишава разходите за продавачите и влошава потребителското изживяване на купувачите, като пречка за растежа.
През последното десетилетие фирмата инвестира в собствена логистична мрежа, която транспортира 90% от нейните пратки.
Собствената ѝ услуга за плащания MercadoPago е популярна опция в регион с широко разпространени измами. Малки нововъведения, като предлагане на точки за безплатна доставка, ѝ помагат да спечели доверието на латиноамериканците.
Компанията също така използва своите местни корени, за да печели клиенти. През април, когато Amazon съкращаваше работната си сила в световен мащаб, MercadoLibre обяви плановете си да наеме 13 000 нови служители.
Какво е бъдещето на small tech?
Намирането на свободна пазарна ниша не е достатъчно, за да гарантира успех на претендентите в света големите технологии. Garmin, Dropbox и MercadoLibre имат и други предимства. И трите компании все още държат поне един от основателите си на изпълнителни позиции.
Победата в битката срещу големите технологии изисква обсебващ фокус върху разработването на продукти и апетит към дългосрочни инвестиции. За подобни компании е изключително важно да имат опитни оператори начело, които не се подчиняват единствено на тримесечните цели.
Най-важното е, че и трите компании са печеливши правят пари, което е голямо предимство за инвеститорите във време на нарастващи лихвени проценти.
През 2022 г. Garmin, Dropbox и MercadoLibre отчитат положителен финансов резултат съответно от 974, 553 и 480 млн. долара. Това е малка част от 60-те милиарда долара на Alphabet или 100-те милиарда долара на Apple, но оперативните маржове на триото изглеждат добри за бизнеса с интелигентни часовници, облачни услуги и електронна търговия.
Пазарната капитализация на Garmin се е утроила от 2015 г. до над 20 милиарда долара. MercadoLibre е увеличила своята пет пъти до 70 млрд. долара, а Dropbox струва 10 милиарда долара, което не е много далеч от пиковите стойности от ерата на пандемията.
Всчико това означава, че тези фирми не само нямат намерение да изчезват, но имат и потенциала за затвърждават своите позиции в нишите, "изоставени" от big tech.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 28 минAI вече пише една четвърт от кода на Google
преди 59 минЕвропа и САЩ се боят от инфлацията. Но по различни причини
преди 1 часПроизводствените цени с 0.8% спад през септември
преди 1 часАвиацията пред изгубено десетилетие заради забавените доставки на самолети
преди 1 часРядък изглед от космоса: Ледник в Антарктида сякаш дими
преди 1 часПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgСтадион "Варна" ще струва 139 милиона
dsport.bgИвелина Драгнева, репортер на bTV, стана майка на момченце
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg