
Саудитска Арабия, чието богатство е неразривно свързано с приходите от петрол, е изправена пред все по-голям натиск да увеличи дълга си след спада в цените на суровия петрол, което усложнява плановете на кралството за финансиране на амбициозната му програма за диверсифициране на икономиката.
Цените на петрола паднаха до близо четиригодишни дъна вследствие на опасенията, че търговската война ще засегна ръста на световната икономика и след изненадващото решение на някои от страните членки на ОПЕК+, сред които и Саудитска Арабия, да увеличат производството.
Спадът в цената заплашва да изтрие десетки милиарди долари приходи на кралството, заедно с очаквания спад в дивидентите от контролирания от държавата енергиен гигант Saudi Aramco.
Международният валутен фонд (МВФ) и икономисти изчисляват, че Рияд има нужда цената на петрола да бъде над 90 долара за барел, за да балансира бюджета си. Цените на петрола от сорта брент тази седмица паднаха под 65 долара за барел.
И макар Саудитска Арабия да финансира плана за реформи „Визия 2030“ извън бюджета, правителството трябва да харчи средства за огромни инфраструктурни проекти, свързани с програмата, която има за цел да отдели икономиката от "пристрастеността ѝ към петрола."
Управляващият активи за 925 млрд. долара държавен инвестиционен фонд Public Investment Fund (PIF), който менажира и „Визия 2030“, също частично разчита на петрола, в това число и чрез акциите си в Aramco.
"Саудитска Арабия вероятно ще разчита на дългово финансиране и ще трябва да отложи или ограничи част от договорите за възлагане, предвид факта, че през 2024 г. вече отчетен двоен дефицит," казва пред Reuters Карън Янг, старши научен сътрудник в центъра за глобална енергийна политика към Колумбийския университет, визирайки фискалния дефицит и дефицита по текущата сметка.
Тя твърди, че преди изявлението на САЩ за митата анализатори са очаквали държавният дълг на Саудитска Арабия да скочи с със 100 млрд. долара в следващите три години. Той е нараснал с 16% - до над 324 млрд. долара през 2024 г., сочат официалните данни.

Дивидентите от Aramco също така се очаква да паднат с една трета през тази година, което означава, че правителството и PIF ще получат по около 32 млрд. долара и 6 млрд. долара по-малко, респективно, според изчисления на Reuters.
Петролът е генерирал 62% от приходите на правителството през миналата година. От Рияд не са публикували прогнози за петролните приходи през тази година, но в бюджета си за 2025 г., който беше представен през ноември, прогнозите са за 3.7% спад в общите приходи.
Смята се, че PIF също ще търси допълнително финансиране, според анализатори. Управителят на фонда Ясир Ал-Румаян обяви през миналата година, че планира да увеличи годишните инвестиции до 70 млрд. долара в периода 2025 - 2030 г., в сравнение с 40-50 млрд. долара в момента.
През миналата година Саудитска Арабия е била сред най-големите емитенти на дълг измежду развиващите се пазари, а правителството вече набра 14.4 млрд. долара от облигации през тази година.
PIF, който е получил 24.8 млрд. долара дългови средства през миналата година, вече е набрал 11 млрд. долара през 2025 г. Няколко други свързани с държавата субекти също са набрали милиарди долари.
PIF инвестира стотици милиарди долари в местната икономика във всичко - от ферма за камилско мляко до футуристичния град в пустинята Неом.
Сред предстоящите проекти са Азиатските зимни игри през 2029 г., по време на които ще бъдат използвани изкуствен сняг и изкуствено езеро, както и Световното първенство по футбол през 2034 г., за което ще бъдат построени 11 нови стадиона, а други ще бъдат обновени.
Спадът в цените на петрола съвпада с геополитическите пренареждания на фона на разместването на световния икономически ред, който беше в сила от Втората световна война.
Доналд Тръмп оказа натиск върху ОПЕК и нейният де факто лидер Саудитска Арабия да понижат цените на петрола и призова Рияд да инвестира 1 трлн. долара в САЩ. Той се очаква да посети Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ при първата си международна визита от втория мандат през май.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Български град - втори в Европа за достъпни уелнес пътувания
преди 12 часаСамо днес: БДЖ пуска най-стария възстановен за движение парен локомотив от София до Банкя
преди 13 часаЦелувката Shinkansen: Едно от най-любопитните съкровища на Япония
преди 13 часаПроизвеждаме 150 000 тона консерви на година
преди 13 часаFitch потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България
преди 13 часаМондиал 2030: На 3 континента и с 64 отбора?
преди 14 часаПрочети още
Инвестиция за бъдещето: Нов високоскоростен влак в Италия свързва по-бедните южни части със севера
darik.bgХеликоптер се разби в река Хъдсън (ОБНОВЕНА)
darik.bgСлед объркани ембриони, жена в Австралия роди чуждо бебе
darik.bgБайерн обърна и изпусна Дортмунд в последния Дер Класикер на Мюлер
dsport.bgБУТОНКИТЕ: ЦСКА би леко, но остава в странна ситуация
dsport.bgЛазаровден в България – празник на пролетта, плодородието и надеждата за нов живот
9meseca.bg