В малък селски район на Тайван, разположена между други багрилни къщи и малки фабрики, стартъп компанията Alchemie Technology е във финалния етап от пускането на проект, който, според нея, ще преобърне глобалната индустрия на облеклата и ще намали нейния въглероден отпечатък.
Базираният във Великобритания стартъп се е прицелил в една от най-мръсните части на индустрията за облекло – боядисването на текстилни тъкани с първия в света процес за дигитално боядисване.
“Традиционно, при боядисването на тъкани те се накисват във вода при 135 градуса по Целзий, при което се използват огромни количества вода. Например, за да се боядиса 1 тон полиестер, генерирате 30 тона токсични отпадни води,” казва пред BBC основателят на Alchemie доктор Алън Хъд.
“Това е същият процес, който е разработен преди 175 години в Северозападна Англия, в памучните фабрики в Ланкашир и Йоркшир, след което е изнесен в чужбина,” посочва той. Това се случва първо в САЩ, а след това във фабрики в Азия.
Индустрията на облеклото използва 5 трлн. литра вода всяка година, само за да боядисва текстилни тъкани, според базирания в САЩ изследователски център World Resources Institute.
От друга страна, тя е отговорна за 20% от промишленото замърсяване на водата в света, докато в същото време използва жизненоважни ресурси, като подпочвени води, в някои държави.
Освен това генерира огромен въглероден отпечатък, или около 10% от глобалните емисии годишно, според Програмата на ООН за околната среда.
От Alchemie казват, че нейната технология може да помогне за разрешаването на този проблем. Машината на компанията, която носи името Endeavour, може да компресира боядисването и сушенето на тъкани в значително по-кратък и пестящ вода процес.
Endeavour използва същия принцип, като мастиленоструйния печат, за да изстрелва бързо и точно боя върху и през тъканите, според компанията. Общо 2 800-те дозатора на машината изстрелват около 1.2 млрд. капки на линеен метър тъкан.
“Това, което на практика правим, е да поставяме много малка капчица прецизно и точно върху тъканта. И можем да изключваме и включваме тези капки,” казва доктор Хъд.
От Alchemie твърдят, че посредством този процес се постигат големи икономии – намалява се консумацията на вода и електроенергия с 95% и 85%, респективно, и се работи три до пет пъти по-бързо, в сравнение с традиционните процеси.
Машината е разработена в Кеймбридж, но компанията в момента е в Тайван, за да провери как работи Endeavour в реална среда.
Alchemie не е единствената фирма, тестваща процес по боядисване на тъкани почти без вода. Китайската текстилна компания NTX е разработила процес на боядисване без използването на топлина, който може да намали използването на вода с 90% и на багрила с 40%, според нейния уебсайт.
Шведският стартъп Imogo също използва процес на “дигитално впръскване”, който осигурява сходни ползи за околната среда.
Кирси Нийнимеки, преподавател по дизайн във финландския университет Aalto, казва, че решенията, които предлагат тези компании, изглеждат “доста обещаващи”, но допълва, че би искала да види по-конкретна информация по въпроси, като фиксирането на цветовете и дългосрочно проучване за издръжливостта на тъканите.
Макар и все още прохождащи, компании, като Alchemie, биха могли да внесат реални промени в индустрията, казва Нийнимеки.
“Всички тези нови технологии представляват подобрения. Ако можете да използвате по-малко вода, например, това означава и по-малко енергия, и вероятно по-малко химикали, така че това е огромен напредък.”
Обратно в Тайван, все още има някои неща, които трябва да бъдат изгладени, като например как да се използва машината Endeavour в по-горещ и влажен климат от британския.
Сервизният мениджър на Alchemie Матю Авис, който е помогнал за внедряването на Endeavour на новото ѝ място, е открил, че машината трябва да работи в климатизирана среда – важен урок предвид това колко много облекла се произвеждат в Южна Азия.
Компанията също така си е поставила големи цели за 2025 г. След първите тестове с полиестер в Тайван, Alchemie се отправя към Южна Азия и Португалия, за да тества своите машини и да изпробва процеса с памук.
Ръководителите също така ще трябва да намерят начин за мащабирането на дейността на Endeavour.
Големите модни компании, като Inditex - собственик на марката Zara, работят с хиляди фабрики. Нейните доставчици ще имат нужда от стотици машини Endeavour, които да работят заедно, за да задоволят търсенето ѝ за боядисване на тъкани.
А това е само една компания – ще има още много с подобни нужди.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Испания глоби пет нискотарифни превозвача общо със 179 млн. евро
23.11.2024Как се повяват първите пощенски кутии?
23.11.2024Мъж скри 5 ковчежета със съкровища за $2 млн. в САЩ
23.11.202415 дестинации, до които да НЕ пътувате през 2025 г.
23.11.2024Колко нови коли се продадоха у нас през октомври?
23.11.2024Лидл България с отличие за политикита си за многообразие, равнопоставеност и приобщаване
23.11.2024Прочети още
Мини робот - бунтар отвлече 12 по-големи робота в Китай
darik.bgИзкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgБарселона се сгромоляса в края и си тръгна със само точка от ‘’Балаидос’’ (ВИДЕО)
dsport.bgТотнъм унижи Манчестър Сити насред ''Етихад'' (ВИДЕО)
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bg10 неща, които почистваме твърде често и всъщност ги повреждаме
idei.bg