
Доналд Тръмп подходи към финансовата подкрепа за организациите в чужбина в типичния си неподражаем стил - просто ги спря. Същата съдба обаче може да сполети и части от федералното правителство на Съединените щати, пише The Economist.
Като в този случай става въпрос по-скоро за съкращаване на правила и процедури, вместо на разходи. Тръмп е голям привърженик на дерегулацията, но не е единствен - от Буенос Айрес и Делхи до Брюксел и Лондон, политиците обещават да намалят бюрокрацията, която задушава икономиката.
Световната революция срещу бюрокрацията
Аржентинският президент Хавиер Милей въведе няколко закона за ограничаване на държавните разпоредби. Същото прави и правителството на Нарендра Моди в Индия.
Рейчъл Рийвс, финансов министър на Великобритания, планира да промени правилата за планиране и да разшири лондонското летище Хийтроу. Дори комунистите във Виетнам имат план за свиване на бюрокрацията.
Извършена по правилния начин, тази "революция" срещу бюрокрацията може да доведе до по-голяма свобода, по-бърз икономически растеж, по-ниски цени и нови технологии. Години наред прекомерните правила задушават жилищното строителство, инвестициите и иновациите.
Но Тръмп рискува да създаде лошо име на дерегулацията. Неговият импулс да започне с унищожаването на основните функции на правителството, преди да възстанови тези, които харесва, е формула за човешко нещастие и икономическа вреда.
Въпросът е как реформата да бъде достатъчно смела, за да е значима, но и достатъчно последователна, за да е успешна.
Нужна е амбиция поради огромното количество правила и закони, съществуващи в днешно време. Американците, например, прекарват общо 12 милиарда часа годишно, за да спазват федералните правила, включително тези за маркетинг и продажба на мед, както и за спазване на стандартите за запалимост на детските пижами.
Федералният кодекс обхваща 180 000 страници спрямо 20 000 през 60-те години на миналия век. През последните пет години Европейският парламент е приел над два пъти повече закони от Америка.
От фирмите се изисква старателно да разкриват информация относно устойчивостта, като попълват повече от хиляда полета в онлайн формуляр – начинание, което струва на една средностатистическа фирма в Дания €300 000 всяка година.
Във Великобритания добронамерените правила за защита на прилепите, тритоните и редките гъби се комбинират, за да възпрепятстват, забавят и повишават разходите за нова инфраструктура.
Това разпространение на бюрокрацията отразява промените в целия свят. Възходът на интернет означава, че страните се нуждаят от кодове за защита на хората от онлайн измами. Затоплящата се планета изисква правила за ограничаване на въглеродните емисии.
След като глобалната финансова криза разби вярата в капитализма, тезата, че пазарът ще насърчава доброто поведение, изглеждаше наивно. Избирателите също поискаха повече регулации, тъй като разчитат на правителствата да ги защитят от разрастващите се рискове и опасности.
Проблемът е, че дори когато отделни групи се възползват от определено правило или закон, обществото, като цяло, поема неговите разходи. В по-голямата част от богатия свят построяването на каквото и да е вече е много трудна задача, което поддържа цените на жилищата високи.
Проектите за магистрали страдат от преразходи и забавяния, тъй като се борят с безкрайни съдебни процедури. Получаването на разрешение за изграждане на нови мини в САЩ - дори за металите, необходими за енергийния преход, отнема почти десетилетие.
Свръхрегулирането вреди най-много на малките предприятия, които нямат отдели за съответствие, и възпрепятства иновативните играчи.
Междувременно, вече утвърдените компании се чувстват по-малко мотивирани да инвестират, защото знаят, че са защитени. А правилата пораждат нови правила, тъй като регулаторите намират нови неща за регулиране.

Дерегулацията - горчиво, но необходимо лекарство
Подтиснати от свръхрегулациите и застаряващо население, икономическият растеж и производителността в богатия свят са значително забавени. Ето защо дерегулацията е толкова важна.
Историята е доказателство за това. Великобритания на Маргарет Тачър, Индия в началото на 90-те години на миналия век и Южна Европа след 2020 година ускоряват икономиките си, след като техните лидери предприемат пропазарни реформи.
Под управлението на Милей Аржентина отново расте, а дерегулацията доведе до спад на цените на някои вносни стоки с цели 35%.
Това е рядък момент, в който политиците от различни крила са обединени във вижданията си. Отдясно свръхрегулирането предизвика обратна реакция, която цени икономическата свобода.
Левите политици пък осъзнават, че при високи лихвени проценти и огромен публичен дълг бързият растеж е единственият начин да се направят социалните държави достъпни.

Клопки по пътя
Ребусът е как да бъдеш смел, без да бъдеш безразсъден. Ако Тръмп и неговите съветници продължават да нанасят безразборни удари по държавната администрация, да уволняват работници и да замразяват федерални заеми и безвъзмездни средства с вярата, че това ще освободи икономиката, те правят сериозна грешка.
Правилата и управлението са от съществено значение във всяко общество. Преразпределението прави Америка по-справедлива и следователно по-стабилна.
Без правила за безопасност на храните, пътна маркировка или банков капитал, както и бюрократите, които да ги налагат, животът би бил по-кратък и по-малко сигурен.
Навсякъде другаде опасността е точно обратната - от твърде плахи действия, особено в бавнорастящата Европа, която силно се нуждае от собствен отдел за правителствена ефективност (DOGE, както е известна неформалната администрация на Илон Мъск), за да намали бюрократичната джунгла. Това ще изисква политическа смелост.
Всяка част от дерегулацията носи малки ползи за мнозина, но налага по-големи загуби за определени групи, така че реформите често са възпрепятствани от действащите фирми, профсъюзи или еколози.
Не е чудно, че според изчисленията на МВФ, половината от всички реформи на пазара на електроенергия и на трудовото законодателство за по-възрастните работници, обсъждани в богатия свят през последните 30 години, никога не са били приложени.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Круизна линия отмени 41 плавания
11.07.2025Altcoins.bg: Биткойнът е новата форма на капитал в дигиталната ера
11.07.2025Куфърът ви е 58 пъти по-мръсен от седалка в обществена тоалетна
11.07.2025Контрабанда от България и Турция: Ръст на търговията с незаконни пестициди в Европа
11.07.2025Европейски острови предлагат 30 маршрута за еднодневни пътувания с кола, но дестинациите са тайна
11.07.2025Европейските икономики, които щатските мита ще засегнат най-силно
11.07.2025Прочети още
Атанас Чобанов: Бухалките на Пеевски няма да излязат в отпуска
darik.bgД-р Ивайло Митковски: Срещу кмета на Варна има съдебен произвол!
darik.bgТакса над 28 000 лв., за да учиш химия в Софийския университет! Как така!?
darik.bgИграл срещу Неймар и Мбапе пред трансфер в Ботев Пловдив
dsport.bgБерое взе предсезонната Битка за Тракия срещу Ботев Пловдив насред „Колежа“
dsport.bgКаква козметика да използвате при бременност
9meseca.bg