Значителните разминавания в разполагаемия доход в страните от Европа очертават степента на неравенство на континента, като западните и скандинавските държави имат среден по-голям разполагаем доход, в сравнение с много от страните в Южна и Източна Европа.

Две трети от най-проспериращите страни в света са в Европа, според индекса Legatum Prosperity за 2023 г., но въпреки това неравенството по отношение на доходите преобладава на Стария континент.

Средният доход на домакинствата, заделян за разходи и спестявания, варира значително не само само между страните членки на ЕС, но и между други европейски държави.

Данните сочат ясно географско разделение – най-високите нива на среден разполагаем доход са отчетени в Западна Европа и в скандинавските държави, докато тези нива са по-ниски в повечето южни и източни държави.

Достъпът до стоки и услуги в дадена страна зависи до голяма степен от разпределението на доходите, което варира значително и води до неравенства.

Точното сравнение на разполагаемите доходи в отделните държави може да бъде трудно поради различните данъчни режими и нива на цените.

Един от начините за сравняване и отчитане на разликите обаче е като се разглежда средният еквивалентен разполагаем доход на глава от населението, изразен в стандарта на покупателната способност (PPS), което дава представа за стандарта на живот.

Разполагаемият доход на домакинствата са средствата, с които те разполагат за разходи и спестявания след данъци трансфери, според европейската статистическа служба Евростат.

Този доход се „еквивализира“ (коригира съобразно размера и състава на домакинствата), за да бъде сравним за всички домакинства.

В същото време, стандартът на покупателната способност (PPS) помага за сравняване на цените в отделните държави. Това е нещо като изкуствена валута, която премахва разликите в ценовите нива.

Кои са страните с най-висок и най-нисък разполагаем доход в Европа? И колко голямо е неравенството при доходите?

През 2022 г. осредненият разполагаем доход на глава от населението в ЕС е варирал от 9 671 PPS в България до 33 214 PPS в Люксембург. Средното ниво за ЕС пък е 18 706 PPS на глава от населението.

Ако бъдат включени Европейската зона за свободна търговия (EFTA) и страните кандидатки за членство в ЕС, Люксембург (33 214 PPS) e на първо място, следвана от Норвегия (27 090 PPS) и Швейцария (26 389 PPS).

Тази стойност също така е малко по-висока, в сравнение с 25 000 PPS в Нидерландия и Австрия.

Скандинавските държави са над средното ниво за ЕС, но не достигат до първото място. Средният разполагаем доход на глава от населението в петте скандинавски държави е над средното ниво за ЕС.

Норвегия се нарежда на второ място, но нито една от останалите държави не попада в челната петица. Финландия (20 941 PPS) се нарежда 10-а, а Швеция (20 573 PPS) заема 13-о място от 35-те държави в подреждането.

Исландия и Дания заемат седмо и осмо място, респективно.

Разделение в Голямата четворка

Ако бъдат разгледани най-многолюдните държави в ЕС, осредненият разполагаем доход е над средното ниво за ЕС в Германия (23 197 PPS) и Франция (20 575 PPS), докато в Италия (18 472 PPS) и Испания (17 254 PPS) той е по-нисък.

Хърватия, която е последната засега страна, присъединила се към ЕС, има по-висок осреднен разполагаем доход от шест държави в ЕС.

Западните и скандинавските държави могат да се похвалят с най-високи нива на среден разполагаем доход, докато те са по-ниски в повечето южни и източни държави.

Страните, кандидатстващи за присъединяване към ЕС, имат най-нисък осреднен разполагаем доход в класацията Албания е на последно място с 4 385 PPS, като пред нея са Северна Македония (5 988 PPS) и Турция (6 210 PPS).

Задълбочаване на неравенството при доходите

За разлика от PPS, когато се вземат предвид доходите в евро, нивата на неравенство по отношение на доходите в Европа се очертават особено ясно.

Средният разполагаем доход на глава от населението варира от 5 378 евро в България до 45 310 евро в Люксембург през 2022 г. Осредненият разполагаем доход за ЕС е 19 083 евро.

Освен в Люксембург, сумата е по-висока от 35 000 евро в още пет държави – Швейцария (44 753 евро), Исландия (39 918 евро), Норвегия (39 206 евро) и Великобритания (37 934 евро). Тя възлиза на 25 000 евро в Германия и на 23 053 евро във Франция.

Вероятно не е изненадващо, че осредненият разполагаем доход в евро е по-нисък в страните, кандидатстващи за влизане в ЕС – 3 000 евро в Албания, Турция и Северна Македония.

Как се променя разполагаемият доход в последните пет години?

Няколко държави са повишили значително средният разполагаем доход в евро на глава от населението в последните пет години в процентно изражение.

В периода между 2017 и 2022 г. той нараства с над 40% в девет страни от ЕС и в две страни, кандидатстващи за присъединяване към ЕС. Промяната за ЕС като цяло е 17% увеличение.

Румъния отчита най-голям ръст - 101%, следвана от Сърбия (68%) и Литва (66%).

Процентното изменение в страните, в които осредненият разполагаем доход е по-висок от средния за ЕС, отчитат много малки изменения, като 1% в Швейцария, 2% в Норвегия и по 5% във Франция и Швеция.

Осредненият разполагаем доход пада единствено в Турция за периода, като понижението е с 27% или 1 000 евро.

В номинално изражение Люксембург отчита най-голямо увеличение - 8 995 евро, следвана от Исландия (6 181 евро) и Нидерландия (5 976 евро).

Средното увеличение за ЕС е 2 802 евро, докато ръстът в Германия е 3 080 евро, а във Франция 1 093 евро. За България увеличението е от 1 788 евро.