Светът няма да може да се освободи от хватката на въглищата скоро.

“Нищо не може да унищожи въглищата,” заяви наскоро президентът на САЩ Доналд Тръмп по време на Световния икономически форум. “Нито времето, нито бомба.”

Износът на въглища от САЩ нараства стабилно, за да задоволи глобалното търсене на най-мръсното изкопаемо гориво, въпреки че вътрешното потребление на страната намалява.

Освен това, глобалният капацитет на работещите на въглища електроцентрали е достигнал рекордните близо 2 175 гигавата през 2024 г., според данни на Global Energy Monitor.

“Отказът от въглища в световен мащаб остава предизвикателство, като до голяма степен това се дължи на нарастващото търсене в Азия, въпреки че Европа и САЩ отчитат значително понижение на потреблението на въглища,” казва Дороти Мей, проектен мениджър в Global Energy Monitor.

Търсенето на въглища в световен мащаб също така се очаква да достигне нов рекорд от 8.77 млрд. тона през 2024 г. и да се задържи на сходни нива до 2027 г., прогнозират от Международната агенция по енергетика (МАЕ).

Основните виновници

Китай наскоро обяви, че вносът ѝ на въглища е скочил с 14.4% - до рекордно високо ниво през 2024 г., достигайки 542.7 млн. метрични тона, в сравнение с 474.42 млн. тона година по-рано.

Втората най-голяма икономика в света също така е най-големият потребител на въглища в световен мащаб, допринасяйки с над 56% към глобалното търсене на суровината през 2023 г., сочат последните данни на МАЕ.

Стратегията на Китай за рекордно големи запаси от въглища до голяма степен е насочена към подготвянето на страната за потенциален недостиг на електроенергия, причинен от екстремни метеорологични явления, казва Мей.

Хидроенергията, вятърната и слънчевата енергия са съставлявали близо 30% от електрическия микс на Китай през 2023 г., според данни на енергийния мозъчен тръст Ember Energy.

Когато производството на хидроенергия падне вследствие на недостатъчни валежи, китайското правителство често разчита на генерирането на електроенергия от въглища за подсигуряването на енергийната сигурност, допълва Мей.

“Друга основна пречка не е наличността на инфраструктура за енергия от възобновяеми източници, а трудностите по отношение на преноса на слънчева и вятърна енергия между различните провинции.”

Експертът допълва, че въглищата ще продължат да бъдат “съществено важен гръбнак на енергийната система” в Китай, докато интеграцията и управлението на електропреносната система не бъдат развити в цялата страна.

В Индия причинените от климатичните промени екстремни горещини доведоха до нарастване на търсенето на електроенергия за охлаждане, а чистите енергийни източници не се изграждат достатъчно бързо, за да задоволят нарастващото търсене на ток в страната, казва Мей.

Фокусът на Индия върху икономическото и инфраструктурното развитие също така повиши потреблението на цимент и стомана - индустрии, които разчитат сериозни на въглищата, заявяват пред CNBC анализатори.

Търсенето на стомана в южноазиатската нация се очаква да нарасне с 8-9% през 2025 г., изпреварвайки това в други икономики, което се дължи на ръста в стоманоемкото строителство в инфраструктурния и жилищния сектор, сочат данни на консултантската компания Crisil.

През декември Индия удължи директивата си за електроцентралите на въглища, които ще работят с пълен капацитет до 28 февруари.

Това обаче не означава, че страната пренебрегва целите си по отношение на енергията от възобновяеми източници. Тя си е поставила амбициозна цел да задоволява на 50% от нуждите си от електроенергия от възобновяеми източници до 2030 г.

Страната отчита известен напредък в това отношение. Към октомври възобновяемата енергия е допринасяла с над 46.3% от капацитета за генериране на електроенергия на територията й, според Министерството на новата и възобновяемата енергия на Индия.

Отвъд Китай и Индия

Извън Индия и Китай, други държави, които строят нови електроцентрали на въглища, са Бангладеш, Индонезия и Виетнам, отбелязват от Global Energy Monitor.

Виетнам се очаква да е изпреварила Тайван като петия най-голям вносител на въглища в света, след като през миналата година вносът на въглища достигна рекордно ниво за последните повече от 10 години.

Добивът на въглища на Индонезия нарасна до рекордните около 831 млн. тона през миналата година, сочат данни на Министерството на енергетиката и минералните ресурси на страната.

Делът на въглищата в енергийния микс на Филипините пък е изпреварил този на Китай през 2023 г., с което тя се превърна в най-зависимата от въглищата държава в Югоизточна Азия, информират от Ember Energy.

“Фокусът не се поставя върху ефективното използване на електроенергия, когато въглищата са толкова евтини,” казва Дейв Джоунс, анализатор в енергийния мозъчен тръст Ember Energy.

Голямото търсене на въглища навсякъде в Азия също така е отчасти последица от увеличение на цените на природния газ от началото на руската инвазия в Украйна предвид факта, че редица големи вносители на въглища, като Китай, Индия и Виетнам, ограничиха плановете си за добив на електроенергия от газ вследствие на високите цени на суровината, казва Йън Роупър, суровинен анализатор в Astris Advisory Japan KK.

Факторът AI

Глобалното потребление на електроенергия се очаква да продължи да нараства през 2025 г., според МАЕ.

“Светът има нужда от повече електроенергия и то сега,” казва пред CNBC Роб Тумел, старши портфейлен мениджър в Tortoise Capital.

“За да расте световната икономика, тя има нужда от ефективни, рентабилни и надеждни източници на енергия.”

Изкуственият интелект (AI) също засили нуждата на света от електроенергия. Данни сочат, че нуждата от електроенергия на центровете за данни по света също ще удължа търсенето на въглища.

“САЩ и Китай се борят за превъзходство в сферата на изкуствения интелект,” казва Тим Уинтър, портфейлен мениджър в Gabelli Funds. AI центровете за данни са огромни потребители на електроенергия, което затруднява изваждането от употреба на надежден и достъпен източник, като въглищата, обяснява той.

До 2030 г. търсенето на електроенергия от страна на центровете за данни може да надхвърли 35 GW, което е на два пъти повече от отчетените през 2022 г. 17 GW, се посочва в доклад на Moody’s Ratings.

Възможен ли е все още енергийният преход?

На фона на по-бързото нарастване на търсенето на електроенергия в световен мащаб, други наблюдатели от индустрията започват да споделят прогнозите на МАЕ за това, че търсенето на въглища ще се задържи на рекордни нива.

“Не може да има преход, когато търсенето на петрол, природен газ и въглища, продължава да достига рекордни нива,” казва Ерик Нътол, старши портфейлен мениджър в Ninepoint Partners.

Правителствата се договориха в Парижкото споразумение за климата от 2015 г. да ограничат глобалното затопляне до доста под 2 градуса по Целзий и да положат усилия за намаляване на повишението на температурите до 1.5 градуса.

За да се предотврати подобно повишение на температурите, се смята, че емисиите трябва да бъдат намалени с 45% до 2030 г. и да достигнат нетни нулеви стойност до 2050 г.

Други не са толкова песимистично настроени, но осъзнават предизвикателството относно постигането на тези цели навреме.

Продължаващият ангажимент към възобновяемите енергийни източници, заедно със задаващото се увеличение в предлагането на втечнен природен газ (LNG) в световен мащаб, може да гарантират, че вносът на въглища ще продължи да отслабва в някои държави, казва Роупър, който отбелязва, че в последните години вносът на въглища намалява в Европа и Североизточна Азия.

Освен това, ако страните спазят обещанията си за утрояване на възобновяемите източници до 2030 г., можем да станем свидетели на значителен спад в потреблението на въглища през това десетилетие, казва Джоунс от Ember Energy.