Когато поредица от мълнии спряха електрозахранването в Ню Йорк в нощта на 13 юли 1977 г., уличните лампи, неоновите надписи и ярките светлини на къщите и небостъргачите изгаснаха.
И за първи път от десетилетия Млечният път можеше да бъде видян в черното небе, изпъстрен от хиляди блестящи звезди.
Но с изключение на внезапно прекъсване на тока, светлината, излъчвана от неестествени източници на светлина в градовете, е толкова ярка, че скрива звездите.
Днес една трета от всички хора, включително 80% от северноамериканците, не могат да видят Млечния път.
За все повече жители на планетата естествената тъмнина е изгубена. Когато светлините изгаснаха през 1977 г., жителите на Ню Йорк можеха да видят колко много тя им липсва.
Загубата на тъмнина
Светлинното замърсяване - терминът за озаряване на нощното небе от неестествени светлини, се увеличава в световен мащаб. Средно тази тенденция скача с 10% всяка година в световен мащаб, като с най-бърз темп промяната идва в Северна Америка.
Много животински видове страдат от последствията. Всяка година до един милиард птици в САЩ биват убити от сблъсък със сгради - глобална криза, изостряна от ярките светлини, които ги отклоняват от миграционните им пътища през нощта.
Неестественото осветление може да дезориентира насекомите и да повлияе на развитието на листата на дърветата. Проучване от 2017 г. установи, че светлинното замърсяване представлява заплаха за 30% от гръбначните и повече от 60% от безгръбначните животни, които водят нощен начин на живот.
Гнездящите морски костенурки, които разчитат на отражението на светлината във водата от небесните тела, за да ги насочат към океана, могат да се дезориентират от неестествените светлини около плажовете, което води до фатална дехидратация или смърт в резултат на хищничество.
Хората също са засегнати. Въпреки че последиците за здравето от неестествената светлина все още се проучват, изследванията свързват светлинното замърсяване със затлъстяване, депресия, нарушения на съня, диабет и рак.
„Знаем, че ако започнете да променяте температурите, това води до наистина дълбоко въздействие върху организмите в екосистемите, така че можете да си представите, ако започнем да се забъркваме със светлинните цикли, до какви въздействия ще стигнем“, казва професор Кевин Гастън, който е експерт по светлинното замърсяване от Университета на Ексетър в Обединеното кралство.
„В крайна сметка, всички ние сме зависими от тези неща за самото си съществуване.“
Порив към звездите
Но има надежда. За разлика от други екологични проблеми, като изменението на климата и обезлесяването, проблемът със светлинното замърсяване може да бъде решен светкавично - чрез угасяне на светлините.
През 2020 г. малкото градче Крестоун в Колорадо изключи уличното си осветление поради липса на финанси. През нощта улиците бяха тъмни, но небето грееше от звезди.
„На следващото заседание някой каза: „Знаете ли, някак ни харесва да е тъмно“, спомня си Кайрина Данфорт, кмет на Крестоун по това време. Вдъхновен да запази естествената тъмнина, градът решава да остави уличното осветление изключено.
Скоро Крестоун става един от многото градове по света, официално признати за част от Dark Sky community на DarkSky International - организация, която насърчава битката срещу светлинното замърсяване.
„Ние вероятно сме единствената Dark Sky community в света, в която няма улични лампи, защото не можем да си ги позволим“, казва Данфорт. „Но сега има силна обществена подкрепа за нашето тъмно небе.“
Както жителите на Крестоун и тези на Ню Йорк от 1977 г. могат да потвърдят, пълно затъмнение ще върне звездите мигновено на небето.
Но усилията за справяне със светлинното замърсяване не трябва да са толкова екстремни, за да се забележи разлика, смята Ръскин Хартли, главен изпълнителен директор на DarkSky International.
„Решенията са прости“, казва той, „и не включват отказ от нищо друго, освен от осветление с лошо качество.“
Експертите по светлинно замърсяване се придържат към правилата осветлението да е разположено ниско до земята, да е насочено, за да се избегне изтичането на светлина във всички посоки, и, ако е възможно - да има дълга дължина на вълната.
И още един съвет – изключвайте светлините, когато не са ви необходими.
Някои общности следват препоръките на DarkSky, като модернизират своите осветителни тела, за да намалят светлинното замърсяване, или просто изключват повече светлини.
DarkSky International работи с общности и природни резервати в 22 държави, за да предостави подкрепа и да даде официална акредитация на области с положителни промени. Вече са акредитирани близо 300 подобни райони.
През 2022 г. DarkSky, в сътрудничество с Чешката република, разработи европейска политика за намаляване на светлинното замърсяване, препоръчвайки:
- всяка светлина да има ясна цел,
- да е насочена само там, където е необходимо,
- да не бъде по-ярка от нужното.
Докладът предлага използването на настоящите законодателни рамки на ЕС — относно биоразнообразието, изменението на климата и енергийната ефективност, за насърчаване на мерки за смекчаване на светлинното замърсяване.
Към октомври 2022 г. 20 национални законодателни акта, отнасящи се до смекчаването му, са въведени в девет държави-членки на Европейския съюз от 2000 г. насам, според Министерството на околната среда на Чешката република.
Страните са допълнително стимулирани от потенциалните икономически ползи. Захранваните с електричество вътрешни и външни осветителни тела консумират от 17% до 20% от световното производство на електроенергия, а намаляването на употребата им означава спад в разходите.
Районите с тъмно небе се възползват и от астротуризма - нарастваща тенденция, при която туристите пътуват, за да наблюдават звездите на места с по-ниски нива на светлинно замърсяване.
Дивата природа също черпи ползи. Защитата на морските костенурки е променила употребата на над 30 000 светлини и е затъмнила над 72 км от плажа, на който гнездят те във Флорида от 2010 г. насам, вероятно спасявайки десетки хиляди излюпени малки.
Бъдещето
Въпреки положителните промени, борбата със светлинното замърсяване е трудна.
Дори в някои части на пустинята Атакама в Чили - едно от най-тъмните места на Земята, вече можете да видите далечно сияние, излъчвано от близката Ла Серена, който е един от най-бързо развиващите се градове в страната, каза Хартли.
За Рао, който е на 21 в нощта, в която Млечният път се появява над къщата му в Бронкс, а днес е на 68, оптимизмът за съдбата на нашето небе не е голям.
„Започвам да се чудя дали някой вече ще може да види тъмно небе след 30-40 години. Това е много тъжно.“
Но докато движението за спасяване на тъмнината се разраства, все още има надежда, че осеяното със звезди бъдеще е възможно.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Криптовалутата на Тръмп се срина със 75% от началото на мандата му
преди 1 часКрай на евтините доставки от Temu и Shein?
преди 1 часПрезидентът на Колумбия: Кокаинът не е по-опасен от уискито
преди 2 часаМоже ли биткойнът да поскъпне до $500 000 до края на мандата на Тръмп?
преди 2 часаСветлинното замърсяване се влошава
преди 2 часаИнвестиции в 8 нови магазина и над 200 работни места планира Lidl до края на 2025 г.
преди 2 часаПрочети още
Таван на надценките на основни хранителни продукти, предлагат от БСП
darik.bgГолота за слава или падение? Как Бианка Цензори може да струва на Кание Уест милиони
darik.bgТрусовете в Санторини продължават
darik.bgЛегенда на Реал Мадрид сложи край на кариерата си
dsport.bgВенци Стефанов: Славия създаде Вуцов като футболист, не е случил на единия родител
dsport.bgОбратно към себе си - Личен стил за майки
9meseca.bg